78-letnik, ki je umrl, je bil sicer v bolnišnici deset dni zaradi z virusom nepovezane bolezni, je sporočil italijanski minister za zdravje Roberto Speranza. Druga žrtev pa je starejša ženska iz Lombardije.
Italijan je s tem tudi prvi Evropejec, za katerega je bil usoden novi koronavirus, ki je po zadnjih podatkih zahteval 2345 življenj, okuženih pa je že več kot 77.000 ljudi. Večina žrtev in okuženih je na Kitajskem, kjer je virus tudi izbruhnil.
Prva evropska država, ki je zabeležila primer smrti zaradi novega koronavirusa, je bila sicer Francija, tam je konec preteklega tedna umrl kitajski turist.
V Italiji ukrepi za zajezitev širjenja virusa
V Italiji so medtem oblasti na območjih, kjer se pojavljajo okužbe, odredile zaprtje šol, drugih javnih prostorov, zaprli so tudi lokale in odpovedali prireditve. Italijanski premier Giuseppe Conte je dejal, da je "vse pod nadzorom" in poudaril, da vlada sledi strogim varnostnim ukrepom.
Vir okužb naj bi bil 38-letnik iz Codogna pri Milanu, ki se je okužil med druženjem s prijateljem, ki se je vrnil s Kitajske. Moški je na intenzivnem oddelku lokalne bolnišnice. Sicer pa so tudi pri njegovi soprogi, ki je v osmem mesecu nosečnosti, potrdili prisotnost novega koronavirusa.
V bolnišnici, kjer se zdravi, je sicer okuženih tudi več zdravnikov in medicinskih sester, oblasti pa še naprej testirajo in v karanteno pošiljajo ljudi, ki so bili v stiku z 38-letnikom. V kraju Lodi je po podatkih Anse pravzaprav v karanteni 50.000 ljudi. Oblasti sicer zagotavljajo, da počnejo vse, da bi zajezile širjenje virusa.
Minister za zdravje Roberto Speran je dejal, da oblasti ugotavljajo, kdo bi potencialno lahko prišel v stik z virusom. Kot pravi, je to najbolj učinkovit način za zajezitev širjenja okužbe.
Glede na podatke iz petkovega biltena Svetovne zdravstvene organizacije je Italija tako postala država z največ primeri koronavirusa v Evropi. V Veliki Britaniji so jih potrdili tri, v Nemčiji 16, v Franciji pa 12.
Izredne razmere v Furlaniji-julijski krajini
Zaradi koronavirusa so v italijanski deželi Furlaniji-Julijski krajini, ki meji na Slovenijo, popoldne razglasili izredne razmere. Ukrep bo veljal do 31. julija, je medijem pojasnil podpredsednik dežele Riccardo Riccardi. Tako so se odločili zaradi bližine Veneta, da bi lahko pravočasno sprejeli vse preventivne ukrepe, poroča televizija Telefriuli.
Zaostrovanje razmer v Južni Koreji
Še posebej se zaostrujejo razmere v Južni Koreji, kjer je število novih primerov okužb v zadnjih 24 urah poskočilo za kar 229. Po novih podatkih je zdaj tam okuženih 433 ljudi.
Primeri so povezani s širjenjem virusa znotraj verske skupine, najhuje pa je v mestih Daegu in Cheongdo.
Med novo okuženimi je tudi oseba, zaposlena v Samsungovi tovarni v mestu Gumi, družba je zato do ponedeljka tovarno zaprla.
Posadka in nekaj potnikov še vedno na ladji
31 potnikov in 924 članov posadke pa je še vedno na krovu ladje Diamond Princess, zasidrane ob japonski obali.
Pri Princess Cruises pravijo, da se bo izkrcavanje nadaljevalo tudi danes. Ladja bo nato šla na suho, kjer jo bodo temeljito razkužili, znova naj bi začela pluti aprila.
Kakšna je inkubacijska doba virusa?
Medtem se pojavljajo nove dileme v zvezi z inkubacijsko dobo virusa. Pri 70-letnem moškem iz kitajske province Hubej so se namreč simptomi bolezni pojavili šele 27 dni po okužbi, pravijo oblasti - kar bi lahko pomenilo, da je inkubacijska doba precej daljša od 14 dni, kot so domnevali doslej, poroča Reuters.
Če bi se potrdilo, da je inkubacijska doba daljša, bi to precej zapletlo situacijo, saj bi to pomenilo, da je bila doslej predvidena karantena - 14 dni - prekratka.
"Virus je treba zajeziti takoj"
Medtem je prvi mož WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dejal, da se časovno okno, v katerem je še mogoče zajeziti veliko epidemijo, zapira. Pozval je k ostrejšim ukrepom v boju proti virusu, potem ko so z različnih koncev sveta prišla poročila o novih primerih okužb. Med drugim pa so o petih mrtvih zaradi novega koronavirusa poročali iz Irana.
Pri WHO jih predvsem skrbijo primeri, pri katerih ni mogoče potrditi jasne povezave z "rizičnimi dejavniki" - kot je potovanje na Kitajsko ali stik z okuženo osebo.
KOMENTARJI (879)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.