Tujina

Puigdemont zapustil zapor: Španija nikoli ne izpusti priložnosti, da se osmeši

Rim, 24. 09. 2021 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, M.S., U.Z.
Komentarji
20

Aretacija nekdanjega katalonskega voditelja Carlesa Puigdemonta, ki so ga italijanske oblasti prijele na zahtevo Španije, je bila po odločitvi sodišča v Sassariju zakonita. O njegovi izročitvi Španiji bo sodišče odločalo oktobra, do takrat pa sme ostati na prostosti. Pred sodiščem na severozahodu Sardinije so se sicer pred zaslišanjem zbrali njegovi privrženci, prav tako so protesti potekali v Barceloni. Puigdemont pa je medtem že zapustil zapor.

Carles Puigdemont je na današnjem zaslišanju sodeloval preko video povezave iz zapora, v katerem je od četrtka. Pristojna sodnica Plinia Azzena o njegovi izročitvi danes ni odločila, a tožilstvo na zaslišanju ni zahtevalo nadaljevanja pripora, zato je lahko zapustil zapor.

Kot je novinarjem pred sodiščem v mestu Sassari na Sardiniji najprej pojasnil odvetnik Agostinangelo Marras, naj bi moral Puigdemont na odločitev sodišča glede izročitve počakati na Sardiniji in otoka do nadaljnjega ne bi smel zapuščati. A kasneje po odhodu nekdanjega katalonskega voditelja iz zapora je Marras postregel z novimi informacijami – da izpustitve Puigdemonta ne spremljajo nobeni dodatni pogoji in da torej lahko zapusti Sardinijo in Italijo. Se bo pa v Sassari moral vrniti 4. oktobra, ko bo tamkajšnje sodišče odločalo o njegovi morebitni izročitvi Španiji.

Sam Puigdemont pa je ob prihodu iz zapora svojim privržencem dejal, da "smo vedno predvidevali, da bi se kaj takega lahko zgodilo, a smo tudi vedeli, kako bi se lahko končalo". "Španija pač nikoli ne izpusti priložnosti, da samo sebe osmeši," je dejal.

Carles Puigdemont lahko zapusti Sardinijo in Italijo, se bo pa v Sassari moral vrniti 4. oktobra.
Carles Puigdemont lahko zapusti Sardinijo in Italijo, se bo pa v Sassari moral vrniti 4. oktobra. FOTO: AP

Puigdemonta, ki od leta 2017 živi v Belgiji, so prijeli v četrtek na Sardiniji, kamor da je odpotoval v vlogi evropskega poslanca. Vodja Puigdemontovega kabineta Josep Lluis Alay je na Twitterju pojasnil, da ga je italijanska policija prijela ob prihodu na letališče v mestu Alghero na Sardiniji. 

Španski socialistični premier Pedro Sanchez je v odzivu na aretacijo poudaril, da "je jasno, da je treba Carlesa Puigdemonta privesti pred roko pravice in mu soditi". Kot je zatrdil, njegova vlada "spoštuje vse sodne postopke, ne glede na to, ali so odprti v Španiji, v Evropi ali kot v tem primeru v Italiji, in se bo podredila vsaki sodni odločitvi, ki utegne biti sprejeta".

Španska vlada je že pred tem danes izrazila "spoštovanje odločitve italijanskih oblasti in sodišč". "Aretacija gospoda Puigdemonta ustreza sodnemu postopku, ki velja za vsakega državljana EU, ki se mora zagovarjati pred sodiščem," je sporočila in dodala, da bi se moral Puigdemont "podrediti delovanju pravosodja kot katerikoli drug državljan".

Puigdemontovi odvetniki nasprotno poudarjajo, da ni nobene osnove za aretacijo Puigdemonta in da nalog za njegovo aretacijo ni veljaven.

Novi katalonski predsednik Pere Aragones je medtem ostro obsodil dogajanje. "Pregon in sodno represijo najstrožje obsojam. To se mora končati," je zapisal na Twitterju. Samoodločba je po njegovih besedah edina rešitev. Kasneje je še napovedal, da bo osebno odpotoval na Sardinijo in "stal ob strani" Puigdemontu.

Tudi Quim Torra, ki je Katalonijo vodil pred Aragonesom in po Puigdemontu, je opozoril, da bi bila izročitev njegovega predhodnika Španiji "katastrofalna".

Pred sodiščem v mestu Sassari na severozahodu Sardinije so se sicer pred današnjim zaslišanjem zbrali Puigdemontovi privrženci. Prav tako so protesti potekali v katalonski prestolnici Barcelona, kjer se je med drugim več sto ljudi, po poročanju katalonske tiskovne agencije Catalan News okoli tisoč, že zjutraj zbralo pred poslopjem italijanskega konzulata. Nosili so katalonske zastave, napise "Svoboda" in slike Puigdemonta.

Spomnimo

58-letnega Puigdemonta Španija išče zaradi obtožb vstajništva v povezavi z izvedbo referenduma o neodvisnosti Katalonije leta 2017. Evropski parlament je marca Puigdemontu in še dvema neodvisnosti naklonjenima poslancema odvzel imuniteto.

Čeprav je pritožbeni postopek v zadevi na Sodišču EU še v teku, trojica v vmesnem času ostaja brez zaščite, saj je sodišče julija zavrnilo njihovo prošnjo za izdajo začasne odredbe o ponovni dodelitvi imunitete.

Puigdemonta so aretirali dober teden dni po obnovi pogajanj med špansko osrednjo vlado v Madridu in katalonskimi oblastmi, ki iščejo rešitev za najhujšo špansko politično krizo v več desetletjih.

Zaradi obtožb vstajništva v Španiji sicer poleg Puigdemonta iščejo še nekdanja katalonska ministra Tonija Comina in Claro Ponsati.

Referenduma oktobra 2017 so katalonske oblasti izpeljale kljub prepovedi Madrida. Nekaj tednov pozneje je vlada v Kataloniji razglasila neodvisnost. Puigdemont se je pred pregonom zatekel v tujino, tiste predstavnike oblasti, ki so ostali, pa so prijeli in jim sodili. Junija letos jih je vlada pomilostila, v kar pa ni bil vključen Puigdemont.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Gazija92
24. 09. 2021 17.20
+4
Katalonija in Katalonci so podpirali neodvisnost BiH. Barcelona je po vojni donirala denar za obnovo Sarajeva, da ne omenjam da Barcelona ima mestno cetrt, ki se klice Sarajevo. Mad respect 💪🏻 VIVA CATALONIA
Gazija92
24. 09. 2021 17.17
+1
Buraz, džaba ti diploma in doktorat, če si ti Carlesa Puigdemonta, navadna dalabu. Vsak kriminalec na tem svetu ve, da ko človek beži pred zakonom, gre v BiH, kjer ni pravilnika.
reaf
24. 09. 2021 12.44
-2
Gospod Carles Puigdemon se je prelevil iz junaka v bedaka! Ker ni imel dovolj podpore v narodu, ker ni imel podpore EU držav, ker je narobe presodil situacijo, ker je bil zaslepljen z uspešnimi osamosvojitvami/odcepitvami Kosova, Moldavije, Slovenije ... bo sedaj ostanek življenja preživel v izgnanstvu, morda celo doma za rešetkami! Žal spodletelo ...
Antikrist Anarhist
24. 09. 2021 12.27
+4
Viva Republika Katalonija!
Antikrist Anarhist
24. 09. 2021 12.26
+6
A Kosovo se je pa lahko odcepilo? Brez referenduma!
koral45
24. 09. 2021 09.21
+10
Če v zakonu med dvema partnerjema ne gre, ima partner vso pravico iti svojo pot tudi če se drugi partner ne strinja. Lep primer Češka in Slovaška, ne pa Srbija in ostali v jugi.
jg57
24. 09. 2021 09.28
+6
Načelma da. Problem pa je če ločitve zakon ne predvideva. Ustava bivše Juge je imela v ustavi zpisano pravico do samoodločbe in Slo l. 1991 ni kršila ustave. Španska ustave te pravice ne daje, zato je ta pot v samostojnost Katalonije toliko bolj zahtevna.
zigasubic
24. 09. 2021 11.44
+4
Razliko med YU in Španijo je lepo pojasnil Cerar, ko je bil še predsednik vlade: V socializmu imajo ljudje pravico odločati o svoji samostojnosti, ker ne živijo v "demokratični" družbi. V demokraciji pa te pravice ne morejo imeti, ker živijo v "demokratični" družbi.
kojnusar
24. 09. 2021 09.21
-13
v haag z njim!!!
eurit30
24. 09. 2021 09.36
+16
MojsterSplinter
24. 09. 2021 08.53
+10
"Države EU po obsodbi španskega opozicijskega voditelja Carlesa Puigdemonta razmišljajo o uvedbi novih sankcij proti Španiji." ... NE. Pač pa proti Rusiji, zaradi Navalnega.
Walter Pravicek
24. 09. 2021 08.38
-11
Ko se v Kataloniji ni izšlo ,po željah politikov,se sedaj"klatijo"po Evropi,kot brezdomci.Vprašanja pa so:z čigavim potnim listom?Kdo njih financira?Plače ni,zaloge skopnijo,ter je to vprašanje umestno.Kdo njim daje streho nad glavo v tujini?Jih Janša še ni povabil v Slovenijo,jim še ni nudil"političnega azila"?
kojnusar
24. 09. 2021 09.22
-2
eurit30
24. 09. 2021 09.37
+5
Ici
24. 09. 2021 08.37
+7
Težko je življenje revolucionarjev.
zennn
24. 09. 2021 08.11
+4
Prijeli zločinca, ki je poskušal razcepiti narod, zaradi tega so seveda prepovedali referendum in rezultati so bili potem nični. A ni birokracija lepa stvar? Obrneš lahko kakor hočeš in boš imel vedno prav, vse kar rabiš je medij, ki bo to objavil - in ker imaš 100% oblast, so mediji 100% pokorni.
Fifi 24
24. 09. 2021 08.35
+16
Katalonci in španci imajo tolk skupnega kot srbi in slovenci z eno razliko da je general Franco v kataloniji namensko naseljeval špance v letih 1925-1985 zato je sedaj tam ca 35% špancev in katalonci nikol ne morejo doseči 2/3 referendumski rezultat, podobno kot če bi bilo v Slo 35% Srbov in ne 8% kolikor jih je bilo
Roxy79
24. 09. 2021 08.04
+23
In ? Se bo katera članica EU odzvala na to? In obsodila dejanje ŠPANIJE?
Stajerc22
24. 09. 2021 08.21
+18
Ne bo se. Ko pa je rusija zaprla aktivista Navalnega, pa je bil na nogah celi svet.
šlogar
24. 09. 2021 10.23
+6
Točno Stajerc. Dvoličneži pa kakor jih obrneš. Zato pa jim narod vedno manj zaupa.