Najdaljša v Italiji in ena najmogočnejših v Evropi reka Pad je neprepoznavna. "V strugo smo prejšnjo nedeljo zapičili lesene palice, da bi izmerili, koliko vode je presahnilo v enem tednu. Danes smo zapičili nove palice in našteli, da se je reka zmanjšala za 26 korakov," pojasnjuje prebivalec Mortare Piero Mercanti. Ponekod je reka upadla celo za sedem metrov. Peklenska vročina ogroža vire pitne vode za približno 650.000 ljudi. "Trenutno beležimo približno osemkrat manjši pretok od običajnega," je dejal predsednik namakalnega združenja Stefano Bondesan.
Kmetje se držijo za glavo in obupano pogledujejo v nebo. Škodo na poljih že merijo v milijardah. "Tega riževega polja ni namočilo že dva tedna. In 90 odstotkov rastlin se je že popolnoma posušilo," razlaga pridelovalec riža Giovanni Daghetta. Še tisto malo, kar bodo letos uspeli pridelati, pa bi lahko bilo za kupce tudi do 70 odstotkov dražje.
V Rimu so ta teden izmerili absolutni temperaturni rekord. Živo srebro se je povzpelo do 40,8 stopinje Celzija.
Na norveškem polotoku Banak je termometer pokazal 32 stopinj in pol, kar naj bi bila najvišja izmerjena temperatura v evropskem delu arktičnega kroga. Pri več kot 35 stopinjah se potijo tudi na Balkanu. "V glavnem se zadržujem doma, ne grem ven, ko je vročina. Popoldne ali proti večeru grem malo na sprehod," pojasnjuje Beograjčanka Snežana.
V hrvaškem Kninu so postavili nov junijski rekord, ko so izmerili 39,7. V Tuniziji pa so ga izenačili, termometri so pokazali 48,7 stopinje Celzija.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.