V torek je letalske povezave z Italijo ustavil britanski British Airways, francoski Air France ter nizkocenovni prevozniki Ryanair, Easyjet in Wizz Air pa so naznanili, da ustavljajo polete z italijanskih letališč do začetka aprila. Še bolj drastične ukrepe je sprejel Air Canada, ki lete v Italijo prekinja do najmanj 1. maja.
'Turisti veseli še preostalih priložnosti za odhod iz države'
Kljub temu so v torek popoldne na rimskem letališču Fiumicino še vedno obratovale povezave z destinacijami v Evropi in drugje, pa tudi notranji leti. Letala so še vedno vzletala tudi z manjšega letališča Ciampino. Turisti so bili veseli še preostalih priložnosti za odhod.
Družba ADR, ki upravlja letališča v Rimu, sicer pojasnjuje, da bodo vsi potniki, ki prispejo in tisti, ki odhajajo na območja zunaj schengna, deležni zdravstvenih pregledov, med drugim merjenja temperature.
Avstralija je sicer danes sporočila, da bo prepovedala vstop tujim državljanom, ki so bili v zadnjih 14 dneh v Italiji. Tovrsten ukrep so avstralske oblasti že sprejele za prihode iz Kitajske in Južne Koreje.
Omejitve tudi v železniškem prometu
Omejitve so vidne tudi v železniškem prometu. Na glavni železniški postaji Termini v Rimu policisti z maskami pri potnikih preverjajo njihove razloge za potovanje in skrbijo za to, da vsi med samo ohranjajo razdaljo enega metra.
Posledice so še večje za čezmejni železniški promet. Družba Thello je do začetka aprila odpovedala nočne povezave med Parizom in Benetkami, pa tudi dnevne povezave med Milanom in Marseillem. Francoske železnice SNCF še čakajo na navodila glede povezav z Italijo – konec februarja je sicer na meji francosko osebje zapustilo vlake in so jih zamenjali italijanski kolegi.
Nemški Deutsche Bahn je ustavil svojo edino povezavo z Italijo – med Münchnom in Benetkami.
Med Avstrijo in Italijo so v torek še potekale nekatere železniške povezave, kar pa se bo spremenilo. Avstrija je namreč uvedla prepoved vstopa v državo iz Italije. Izjema so avstrijski državljani, ki se vračajo v domovino, ter osebe z zdravniškim potrdilom. Dovoljena bodo potovanja prek Avstrije, ob pogoju, da se ne bodo ustavili v državi.
Kontrolo vstopa v državo bo danes na meji z Italijo začela izvajati tudi Slovenija. Izvajali jo bodo pri osebah, ki niso slovenski državljani oziroma v Sloveniji nimajo prijavljenega stalnega ali začasnega prebivališča. Osebi, ki ne bo imela ustreznega potrdila, se bo lahko prepovedal vstop v Slovenijo. Kontrola vstopa se ne bo izvajala za tovorni promet.
Nekatere mejne prehode z Italijo je zaprla tudi Švica
Podobno kot Slovenija je tudi Švica zaprla nekatere mejne prehode z Italijo. V kantonu Tessin so namreč za ves promet zaprli manjše mejne prehode. Zaradi tega so se ponekod že oblikovale več kilometrov dolge kolone vozil, saj oblasti preverjajo potnike na obeh straneh meje. V Švico na delo sicer hodi okoli 67.000 Italijanov, poročajo tuje tiskovne agencije.
Številni švicarski politiki so sicer zahtevali zaprtje vseh mejnih prehodov z Italijo, a so to oblasti zavrnile. Ravno v Tessinu so sicer zabeležili največ okužb s koronavirusom, zaenkrat so potrdili 128 primerov, po celi državi pa okoli 600 primerov.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.