Italijanski gasilci se z ognjem borijo od ponedeljka zvečer.
Zaradi požara na območju občine Civitella di Romagna blizu Riminija so evakuirali deset ljudi. Na videoposnetku, ki so ga posredovali italijanski gasilci, je videti gost dim na hribovitem območju. Gašenje tega požara otežuje močan veter, ki vedno znova razpihuje ogenj.
Na Siciliji pa požar vzhodno od Palerma ogroža nekaj hiš, iz katerih so evakuirali ljudi. V njih so namreč jeklenke, ki bi lahko eksplodirale in tako povzročile veliko škodo.
Požari v naravi so pogosto posledica malomarnega ravnanja ali pa delo požigalcev. Zaradi letošnje suše, ki je po ocenah strokovnjakov posledica podnebnih sprememb, se hitro širijo.
Po podatkih evropskega informacijskega sistema glede gozdnih požarov (EFFIS) je letos do 13. avgusta v Italiji pogorelo že okoli 420 kvadratnih kilometrov površin. To je več, kot znaša povprečje zadnjih 15 let za to časovno obdobje. EFFIS v teh izračunih upošteva le požare, ki prizadenejo 30 hektarjev površin ali več.
V okolici Valencie gasilci skušajo zajeziti več hudih požarov
S požari se bori tudi Španija. Veliki požar je izbruhnil, ko je pozno v soboto v regionalni provinci Alicante udarila strela, od takrat pa se je ogenj zaradi močnega vetra hitro razširil in k evakuaciji prisilil več kot 1000 ljudi.
"To je bila zelo zapletena noč," je za špansko televizijo Antena 3 pojasnila regionalna ministrica za notranje zadeve Gabriela Bravo in dodala, da se s plameni bori približno 300 gasilcev, ki jim pomaga 24 letal in helikopterjev.
Predsednik regionalne vlade Ximo Piug je dejal, da je požar ogromen, do sedaj pa je požgal že skoraj 10.000 hektarjev površin. Opozoril je še, da je situacija zapletena, s požarom pa se ne morejo spopasti s hitrostjo, ki bi si jo želeli.
Gori tudi v sosednji regiji Aragon, kjer je požar prav tako izbruhnil v soboto in požgal več kot 6.000 hektarjev površin, zaradi česar je moralo svoje domove zapustiti najmanj 1.500 ljudi.
Po zadnjih podatkih evropskega informacijskega sistema za gozdne požare je letos v Španiji izbruhnilo 391 požarov, ki so zaradi vročine in suše uničili skupno 271.020 hektarjev površin.
Letošnji požari v Španiji so bili še posebej uničujoči, saj so uničili več kot trikrat večjo površino v primerjavi s celotnim lanskim letom. Prav tako so letos hudi požari na evropski celini divjali v Franciji, Grčiji, Sloveniji, Italiji, na Hrvaškem in Portugalskem.
Znanstveniki opozarjajo, da podnebne spremembe, ki jih je sprožil človek, vodijo do pogostejših ekstremnih vremenskih pojavov, vključno s sušami in vročinskimi valovi. Ti pa povečujejo nevarnost požarov, pri katerih se še dodatno sproščajo toplogredni plini, ki posredno krepijo globalno segrevanje.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.