Spletna stran sodstva Mizan je objavila obvestilo o usmrtitvi Madžida Kazemija, Saleha Mirhašemija in Saida Jagovbija, pri čemer niso navedli, kako so bile izvršene. Oblasti namreč trdijo, da so trije usmrčeni moški lani med protivladnimi protesti v Isfahanu ubili dva policista in dva pripadnika paravojaške skupine Basidž, vodili pa naj bi tudi "vojno proti Bogu".
Družine usmrčenih naj bi se več dni borile za njihova življenja z manjšimi protesti pred centrom za pridržanje in zaporom, vendar zaman.
Protesti so izbruhnili septembra lani po smrti 22-letne Mahse Amini, ki jo je pridržala državna moralna policija, ker naj bi kršila stroga islamska pravila oblačenja. Protesti, ki so sprva izbruhnili v okvirih ženskega gibanja proti islamskim pravilom oblačenja, so kasneje prerasli v pozive k strmoglavljanju teokracije, ki Iranu vlada od islamske revolucije leta 1979, in proti iranskim klerikalnim oblastem. Med nemiri je bilo ubitih več kot 500 ljudi.
Iran je proteste silovito zatrl in jih prikazal kot zaroto, ki jo podpirajo tujci. Protestniki pa so dejali, da so se naveličali desetletij zatiranja in slabega upravljanja. Iransko gospodarstvo je namreč zelo oslabljeno, odkar so ZDA enostransko odstopile od jedrskega sporazuma iz leta 2015 in ponovno uvedle uničujoče sankcije.
"Šokantni način, kako je iranski pravosodni sistem pospešil sojenje in obsodbo teh protestnikov, pri čemer so bila uporabljena "priznanja", pridobljena z mučenjem, resne postopkovne pomanjkljivosti in pomanjkanje dokazov, je še en primer nesramnega nespoštovanja pravic do življenja in poštenega sojenja s strani iranskih oblasti," je dejala Diana Eltahawy, namestnica direktorja Amnestyja za Bližnji vzhod in severno Afriko.
Tudi ameriški odposlanec za Iran Robert Malley je usmrtitev treh moških označil za "žalitev človekovih pravic in osnovnega dostojanstva vseh Irancev, ki kaže, da se vlada ni iz protestov ničesar naučila".
"Združene države bodo še naprej podpirale iransko ljudstvo. Tesno se usklajujemo z našimi zavezniki in partnerji, da bi razkrili in se zoperstavili nepopustljivim kršitvam človekovih pravic s strani iranskega režima," je v četrtek objavil Malley na družbenih omrežjih.
Med večmesečnimi protesti je bilo ubitih več kot 500 ljudi, med njimi več deset pripadnikov varnostnih sil. Približno 19.000 ljudi je bilo aretiranih, vendar so jih veliko izpustili. Iran je eden od vodilnih izvajalcev usmrtitev na svetu. Leta 2022 je bilo usmrčenih najmanj 582 ljudi, leto prej pa 333. Zaradi velikega števila usmrtitev, med drugim zaradi prepovedanih drog in nejasnih obtožb o "sovraštvu proti Bogu" in "širjenju korupcije na zemlji", so do Irana zelo kritični uradniki Združenih narodov in aktivisti za človekove pravice.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.