Ob 6.12 uri po lokalnem času je potniško letalo vzletelo z mednarodnega letališča Imam Khomeini v Teheranu proti Kijevu. Le nekaj minut po vzletu je boeing 737-800 strmoglavil blizu predmestja Paranda, ki se nahaja jugozahodno od prestolnice Teheran. "Nemogoče je, da so potniki na krovu preživeli," je že v zgonjih jutranjih urah dejal vodja iranskega Rdečega križa Morteza Salimi. Da preživelih ni bilo, je kasneje potrdil tudi Shahin Fathi, vodja reševalnih enot.
Na krovu letala je bilo po informacijah letalske družbe Ukraine International Airlines 82 Irancev, 63 Kanadčanov, 11 Ukrajincev, 10 Švedov, štirje Afganistanci, trije Nemci in trije državljani Velike Britanije.
Ukrajinske oblasti umaknile prvotno izjavo o odpovedi motorja
Zaradi nočnega napada Irana na ameriški oporišči v Iraku so po tragediji izbruhnile špekulacije in ugibanja, ali je strmoglavljenje morebiti povezano z napadom in stopnjevanjem napetosti v regiji. A tako ukrajinske kot iranske oblasti so v urah po nesreči zatrjevale, da je vzrok za strmoglavljenje letala tehnična napaka oziroma odpoved motorja.
To je v izjavi na spletni strani zapisalo tudi ukrajinsko veleposlaništvo v Teheranu. "Možnost terorističnega napada ali raketnega napada je zaenkrat izključena," so sprva zapisali.
A le nekaj ur kasneje pa so prvotno izjavo izbrisali in objavili novo – v kateri pa vzroka za nesrečo oziroma odpovedi motorja ne omenjajo. Z izjemo tega je izjava popolnoma ista. Izbris prvotnega sporočila pa je sprožil številne špekulacije glede vzroka strmoglavljenja. Te je še podkrepilo sporočilo iranskih oblasti, da črnih skrinjic, ki vsebujejo ključne podatke o vzroku nesreče, ne bodo izročili.
Posnetki nesreče prikazujejo, da je ogenj že v zraku zajel letalo. "Letalo je popolnoma razpadlo, kar pomeni, da je bil udarec ob padcu izredno močan, ali pa se je nekaj zgodilo v zraku," je za BBC ocenil analitik za letalsko varnost Todd Curtis.
Ameriški Boeing je po Twitterju sporočil, da je"seznanjen z medijskimi sporočili iz Irana" in da zbira dodatne informacije. Letalo 737-800 sicer spada v isto skupino kot Boeing 737 Max, ki so ga prizemljili po dveh strmoglavljenjih v lanskem letu. Danes strmoglavljeno letalo je bilo narejeno leta 2016, redni pregled pa je opravilo v ponedeljek. Pred vzletom niso poročali o nikakršnih težavah.
Dan pred usodno nesrečo v Teheranu je letalo z registracijo UR-PSR potovali tudi čez Slovenijo. Pred povratkom v Kijev in nato v Teheran je namreč letelo v Italijo.
Na poti v Iran ukrajinska skupina strokovnjakov
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na Facebooku zapisal, da bo vlada v Iran poslala skupino strokovnjakov, da preiščejo ozadje nesreče. "Njihova naloga bo preiskava nesreče, identifikacija umrlih Ukrajincev in njihova vrnitev v domovino," je dejal. Med drugim bodo tja odpotovali predstavniki obrambnega in zunanjega ministrstva ter njihove obveščevalne službe. "Nenehno se posvetujem s tujimi partnerji. Naša prioriteta je, da ugotovimo resnico in kdo je odgovoren za to katastrofo," je še dodal Zelenski.
Ukrajinska International Airlines je vse lete v Iran odpovedala. So pa ukrajinske oblasti že napovedale posebne lete, ki bodo v domovino prepeljale posmrtne ostanke žrtev.
Švedski premier: Ne moremo potrditi, koliko naših državljanov je umrlo
Na tiskovni konferenci je švedski premier Stefan Löfven povedal, da so na zunanjem ministrstvu aktivirali krizno ekipo in da intenzivno delajo na tem, da bi ugotovili, koliko njihovih državljanov je umrlo v letalski nesreči. Izrekel je sožalje vsem družinam in "vsem, ki so izgubili prijatelja". Izpostavil je, da je ključno, da izvedejo preiskavo, s katero bodo ugotovili, kaj je bil resničen vzrok te nesreče.
Ukrajinska letalska družba je sicer dejala, da je na krovu bilo 10 Švedov.
Iranski predsednik Hassan Rouhani je na Twitterju zapisal, da smrti v stampedu ob pogrebu Solejmanija in strmoglavljenju letala močno žalostijo Irance. "Naj počivajo v miru," je dodal na koncu tvita.
Kaj se je zgodilo na isti dan?
Le nekaj ur pred nesrečo je Iran, v odgovor na atentat na iranskega generala Kasema Solejmanija, napadel dve vojaški oporišči v Iraku, Erbil in Al Asad. V Erbilu so nastanjeni tudi slovenski vojaki, ki delujejo v okviru Globalne koalicije proti Daeshu, njihov umik iz Iraka že poteka.
KOMENTARJI (391)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.