Iran je v protestih, ki so izbruhnili po domnevno nasilni smrti 22-letnice, ker ni nosila hidžaba, aretiral več tisoč protestnikov. Decembra je nato država izvedla prvi dve usmrtitvi, povezani s protesti. Obema so sodili v zasebnosti.
Kot navaja norveška organizacija za človekove pravice, naj bi na usmrtitev v zaporih čakalo še vsaj 100 protestnikov, med katerimi so tudi dva najstnika in 22-letna ženska.
Ob tem opozarjajo, da bi bila lahko dejanska številka višja, saj da veliko družin o usodi svojih ljubljenih ne upa odprto spregovoriti. Poleg tega sorodniki s priprtimi člani družine nimajo stika.
Če komunikacijo le navežejo, pa zaprti hčerke in sinovi poročajo o nasilni obravnavi iranske policije in varnostnih sil. Vsi priprti naj bi se soočali tako s fizičnim kot psihičnim nasiljem, priznanja pa naj bi iz njih poskušali izsiliti z mučenjem, je ugotovila organizacija.
Aktivisti poročajo, da so ženske podvržene tudi spolnemu nasilju, več naj bi jih kasneje storilo samomor. "Islamska republika namenoma ustvarja zmedo in ustrahuje tako protestnike kot njihove družine," so tudi opozorili. Poleg tega so izpostavili tudi, da je zapornikom onemogočen dostop do odvetnikov, zaradi česar se niso zmožni braniti, tudi piše Euronews.
Po podatkih organizacije Iran Human Rights naj bi varnostne sile med protesti ubile vsaj 476 ljudi, med njimi je bilo tudi 64 otrok.
"Čeprav je od začetka protestov minilo že več kot 100 dni, v tem času pa je že več kot 100 protestnikov izgubilo svoje življenje, več tisoč pa jih je bilo aretiranih, se naš boj za pravice nadaljuje," so zaključili.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.