O načrtih za izključno iransko nacionalno omrežje se v parlamentu Islamske republike razpravlja že več let. Številni spletni trgovci v Iranu sedaj trpijo zaradi omejitve dostopa do interneta in prekinitve dostopa do priljubljenih družbenih omrežij Instagram in WhatsApp.
Iranski parlament sicer že od januarja poskuša okrepiti internetno cenzuro z vzpostavitvijo intraneta, ki bi prepovedal tuje družbene medije, ki Irancem omogočajo prejemanje necenzuriranih informacij in komuniciranje z drugimi.
Do težav z internetom v Iranu prihaja v času, ko po vsej državi od sredine septembra potekajo množični protesti po smrti 22-letne Mahse Amini v policijskem pridržanju. Protesti predstavljajo enega največjih izzivov za Islamsko republiko od njene ustanovitve leta 1979.
Teheran znova zaostril svoj ton in kritike proti zahodnim državam
Vlada v Teheranu je medtem znova zaostrila svoj ton in kritike proti zahodnim državam. Konservativni politik in general Esmail Kusari je pozval k ponovnemu razmisleku o odnosih z državami, kot so Velika Britanija, Francija ali Nemčija, je poročala iranska tiskovna agencija Fars.
"Evropejci bi morali vedeti, da imajo opravka z močnim Iranom in da ne potrebujemo odnosov z njimi za vsako ceno," je dejal. Do njegove izjave prihaja po tem, ko je EU prejšnji ponedeljek uvedla nove sankcije proti Iranu zaradi kršitev človekovih pravic.
Ima iranska vlada dostop do spletnih profilov pridržanih oseb?
CNN poroča, da naj bi iranska vlada imela tudi dostop do družbenih omrežij pridržanih oseb. Tudi aktivisti za človekove pravice že leta opozarjajo, da lahko iranski režim na daljavo dostopa do mobilnih telefonov protestnikov in z njimi manipulira. Tehnološka podjetja so očitno preslabo opremljena, da bi to lahko preprečila.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.