Tiskovna agencija Tasnim je poročala, da so iranske oblasti moškega, ki so ga obesile, identificirale kot Mohsena Shekarija, več podrobnosti pa niso sporočile. Ta se je sicer pritožil na vrhovno sodišče, a je to njegovo pritožbo zavrnilo in kazen utemeljilo z besedami, da njegova dejanja predstavljajo "zločin vodenja vojne proti Bogu".
Mahmood Amiry-Moghaddam, direktor organizacije Iran Human Rights s sedežem na Norveškem, je tvitnil, da morajo usmrtitev pospremiti močni odzivi, sicer se bomo soočali z dnevnimi usmrtitvami protestnikov. "Ta usmrtitev mora imeti jasne in hitre posledice na mednarodni ravni," je pozval in zapisal, da se je usmrtitev zgodila brez ustreznega postopka.
Kot je znano, Iran vse od 16. septembra pretresajo protesti. Povod zanje je bila smrt 22-letne Kurdinje Mahse Amini, ki jo je pred tem zaradi domnevno nepravilnega nošenja islamske naglavne rute hidžab aretirala moralna policija.
Iranske oblasti proteste zatirajo, elitna revolucionarna garda pa je v ponedeljek sodstvo pohvalila za, po njenem mnenju, trdno stališče in ga spodbudila, naj hitro in odločno izdaja sodbe proti posameznikom, ki so obtoženi "zločinov proti varnosti naroda in islama".
V torek so sicer pravosodni organi v Iranu sporočili, da so zaradi umora pripadnika paravojaške enote Basidž med protesti na smrt z obešenjem obsodili pet ljudi. S tem se je število na smrt obsojenih po izbruhu protestov v državi povečalo na 11. Med njimi so trije otroci in ena ženska, je na novinarski konferenci še povedal tiskovni predstavnik sodišča in dodal, da se je na sodbe mogoče pritožiti.
Po poročilih Amnesty International naj bi smrt grozila vsaj 28 od okoli 2000 doslej obtoženim zaradi protestov. Aretiranih je bilo medtem po navedbah iste organizacije najmanj 15.000 ljudi, več kot 400 pa jih je bilo ubitih.
Po navedbah tožilstva je 27-letnega Ajamiana 3. novembra slekla do golega in ubila skupina žalujočih, ki se je poklonila ubitemu protestniku Hadisu Najafiju. Ta je umrl med protesti 21. septembra, pet dni potem, ko so ti izbruhnili.
Ostri odzivi s sveta
Iz sveta se vrstijo odzivi ogorčenja in obsodbe dejanja iranskih oblasti. "Svet si ne more zatiskati oči pred odvratnim nasiljem, ki ga iranski režim izvaja nad lastnim ljudstvom," je na Twitterju zapisal britanski zunanji minister James Cleverly. Dodal je, da Velika Britanija nasprotuje smrtni kazni v vseh okoliščinah.
Šekarijevo usmrtitev so obsodili tudi v Parizu in Berlinu. "Ta usmrtitev se je pridružila drugim resnim in nesprejemljivim kršitvam," je dejala tiskovna predstavnica francoskega zunanjega ministrstva Anne-Claire Legendre, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock pa je sporočila, da današnja usmrtitev kaže na to, da je "prezir iranskega režima do človeškega življenja brezmejen". "Toda grožnja z usmrtitvijo ne bo zadušila želje po svobodi," je dodala, pri čemer je imela v mislih, da se bodo protesti v državi nadaljevali.
Iz Teherana so v nedeljo sporočili, da bodo razpustili moralno policijo, ki je bila odgovorna predvsem za zagotavljanje spoštovanja pravil oblačenja žensk. Prav tako so napovedali ustanovitev preiskovalnega odbora za razjasnitev razlogov za proteste, ki v državi potekajo že skoraj dva meseca in pol. Javnost je do teh napovedi, ki jih iranske oblasti uradno še niso objavile, skeptična.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.