Kitajske oblasti so s položajev zaradi spornega ravnanja in obvladovanja razmer ob izbruhu koronavirusa ter številnih kritik, da so v začetku januarja prikrivali obseg krize, odstranile nekatere višje uradnike v provinci Hubej, med drugim sekretarja tamkajšne Komunistične partije in vodjo Komisije za zdravje province Hubej, Žanga Džina. Zaradi "zanemarjanja dolžnosti" pri ravnanju z donacijami je bil s položaja odstranjen tudi namestnik direktorja lokalnega Rdečega križa, Žang Kin, piše BBC. Slednji je prejel tudi "resno opozorilo znotraj Komunistične partije".
Državni mediji poročajo o številnih razrešitvah s položajev in preiskavah, ne zgolj v Hubeju, temveč tudi v drugih kitajskih provincah.
Oblasti se še vedno soočajo z vse ostrejšimi kritikami na račun obvladovanja krize. Jezo javnosti pa je sprožila tudi smrt zdravnika, ki je opozarjal na nov virus, a so ga utišali. Uradni Peking je v Hubej poslal ekipo protikorupcijske komisije, ki naj bi preiskovala ravnanje tamkajšnje policije do 34-letnega zdravnika.
Že 1016 smrtnih žrtev, več kot 42.000 okuženih
Zgolj v provinci Hubej so v ponedeljek zaradi novega koronavirusa umrle 103 oseb, skupno pa je število smrtnih žrtev naraslo na 1016. A na drugi strani počasi upada število novih okužb, ki jih zabeležijo dnevno, in sicer na 2478 primerov v zadnjih 24 urah v primerjavi s 3062 novimi zabeleženimi obolelimi le dan predtem. Skupno je na Kitajskem trenutno 42.200 potrjenih primerov okužbe s koronavirusom.
Svetovna zdravstvena organizacija medtem, po poročanju AFP, opozarja, da bi bili lahko tisti oboleli s koronavirusom, ki niso potovali na Kitajsko, "iskrica za še večji požar" oziroma izbuh bolezni. Virus se je sicer razširili v 25 držav sveta, zgolj en oboleli Britanec, ki se je okužil med obiskom konference v Singapurju, nato pa potoval še v francoske Alpe, pa je virus prenesel na 11 oseb, ki niso potovale na Kitajsko. Pet izmed njih je hospitaliziranih v Veliki Britaniji, pet v Franciji, ena oseba pa na Malorci.
V enem izmed redkih nastopov v javnosti v zadnjih tednih je kitajski predsednik Ši Džinping v ponedeljek obiskal zdravstveno osebje v pekinški bolnišnici, kjer zdravijo obolele s koronavirusom. Pozval je k "odločnejšim ukrepom" v boju proti bolezni, ter dejal, da morajo imeti "zaupanje, da bodo na koncu zmagali v boju proti epidemiji".
Na Kitajsko je prav danes prispela ekipa strokovnjakov WHO, ki bo pomagala kitajskim oblastem pri spopadanju z izbruhom.
Na Hrvaškem nov sum okužbe s koronavirusom
V bolnišnici v Splitu so sprejeli osebo, za katero obstaja sum okužbe s koronavirusom, poroča Slobodna Dalmacija. Osebi so bili takoj odvzeti krvni vzorci in brisi žrela ter poslani na analizo na kliniko za infekcijske bolezni v Zagreb, kjer bodo ali odvrgli ali potrdili sum okužbe.
Če bo test negativen, bo oseba lahko odšla domov, v primeru potrditve okužbe pa jo bodo prepeljali v zagrebško bolnišnico dr. Fran Mihaljević, ki velja za edino kliniko na Hrvaškem, kjer je mogoča popolna izolacija. Oseba je sicer trenutno v izolaciji na posebnem oddelki splitske bolnišnice.
Okuženega izpustili iz bolnišnice
Medtem je završalo v ZDA, potem ko je prišlo na dan, da so iz bolnišnice v San Diegu izpustili s koronavirusom okuženega pacienta, šlo je za osebo, ki je bila evakuirana iz Vuhana. Prvi testi so bili namreč negativni, potem pa je drugo testiranje potrdilo okužbo. Okuženi se je nato vrnil v bolnišnico, so pa simptomi bolezni pri tej osebi precej blagi, poročajo ameriški mediji.
Podoben incident se je zgodil tudi na Japonskem, kjer je bil test sprva negativen pri dveh moških, ki sta se vrnila s Kitajske. Ko so pacienta ponovno testirali čez teden dni, pa sta bila testa pozitivna.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.