Iz bolnišnice v hrvaškem Novem Marofu prihaja grozljiva novica o pacientu, ki je umrl po tem, ko je aparat za kisik, na katerega je bil priklopljen, zagorel.
Varaždinska policija je prijavo glede požara v Specialistični bolnišnici za kronične bolezni Novi Marof prejela od Županijskega centra 112 danes ob 12.29. Zagorelo je na Oddelku za podaljšano zdravljenje. Ogenj je zajel aparat za kisik, na katerega je bil ravno takrat priljučen bolnik. Ta je zaradi opeklin in drugih poškodb, ki so bile posledice ognja, umrl.
Policija vodi preiskavo, ki bo pojasnila vzrok in okoliščine požara.
Kot na spletu poroča 24sata, je umrl 48-letni moški. Neuradno se je na aparatu najprej začelo iskriti, nato je zagorel. Vodja Splošne bolnišnice Varaždin Nenad Kudelić je vse pristojne službe nemudoma zaprosil, naj sprejmejo vse potrebne ukrepe za varnost vseh bolnikov in zaposlenih, ki so trenutno v stavbi, kjer je zagorelo. "Takoj po tragičnem dogodku je uprava Splošne bolnišnice Varaždin o tem obvestila svojce umrlega in jim izrekla globoko sožalje," je dodal Kudelić.
V bolnišnico je odšel tudi župan varaždinske županije Anđelko Stričak, skupaj z namestnico Silvijo Zagorec, in od uprave bolnišnice zahteval seznanitev z vsemi okoliščinami tragičnega dogodka, da bi lahko osebno sodeloval pri zagotavljanju varnih pogojev za nadaljnje delo Službe za podaljšano zdravljenje in paliativno oskrbo Novi Marof. Prosil je tudi vse pristojne službe, naj čim prej razisščejo vse okoliščine. Splošna bolnišnica Varaždin je o tem že uradno obvestila tudi ministra za zdravje.
Eksplozijo bi lahko povzročila iskra in uhajanje kisika
"Kisik je nevaren, ne sme priti v stik s kakšnim oljem, kremo ali mazivom v ceveh, ker lahko eksplodira," pa je za omenjeni hrvaški portal pojasnilo več strokovnjakov, ki delajo prav z medicinskim kisikom. Kot pravijo, mora biti aparat oziroma 'postaja' s kisikom daleč stran od bolnika, od tam pa proti osebi, ki se jo oskrbuje, vodi cevovodni distribucijski sistem. Težava se je, kot kaže, pojavila na samem priključnem mestu – torej tam, kjer je bolnik dobival kisik.
Strokovnjaki še dodajajo, da lahko že najmanjši del maščobe vodi v samovžig. Vzrok, dodajajo poznavalci, je lahko tudi v elektriki – večji kot je delež kisika v zraku, večja je možnost eksplozije. Obstaja pa tudi možnost, da je kisik uhajal, kar je skupaj z iskro povzročilo eksplozijo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.