Na Hrvaškem so pred kratkim odkrili veliko podvodno mino iz časa druge svetovne vojne. Ta je skoraj 80 let ležala v reškem pristanišču. Oblasti jo bodo odstranile, a še prej jo bodo morali strokovnjaki deaktivirati.
Datum je znan – podvodno neeksplodirano ubojno sredstvo bodo iz Jadranskega morja v primeru lepega vremena dvignili v nedeljo. Odstranjevanje starega orožja bo trajalo več ur, pri njem pa bo sodelovalo več sto pripadnikov civilne zaščite, policije in drugih služb. Zaradi nevarnosti, ki jo orožje predstavlja, bodo že v soboto evakuirali del mesta in ustavili promet, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
V katerem delu pristanišča se 80-letna mina nahaja, ni jasno. So pa iz civilne zaščite sporočili, da orožja kljub številnim pregledom pristanišča v preteklosti verjetno niso opazili, ker je bilo delno zakopano v pesek. Na Hrvaškem so sicer v preteklosti našli že več morskih min, nekaj posnetkov najdb pa strnili v video posnetek.
Mine skozi zgodovino in v času druge svetovne vojne
Morske mine so se v svoji prvotni obliki začele uporabljati na Kitajskem v 14. stoletju. Predvideva se, da je šlo za preproste eksplozivne naprave, namenjene varovanju pristanišča. Aktivirale so se s fizičnim vžigom. V 16. stoletju se v kitajskih zapisih najdejo informacije o uporabi min za namene bojevanja proti japonskim piratom. Te šest stoletij stare mine so že bile videti nekoliko drugače – eksploziv je bil zaprt v leseno škatlo, ta pa zapečatena z voskom in opremljena z vžigalno vrvico. V zapisih 17. stoletja prvič zasledimo zapise o morskih minah, ki so ogenj zanetile s potegom vrvi.
Prvo praktično morsko mino je proti koncu 18. stoletja izumil Američan David Bushnell. Tudi ta je bila lesena, smodnik v zabojčku se je vžgal ob trku. Izboljšava je razširila uporabo teh ubojnih sredstev. V 19. stoletju so se pojavile prve različice z električnimi vžigalniki, pričela se je redna uporaba.
Uporaba min je nato močno narasla v času druge svetovne vojne. Skupaj so države v morja odvrgle približno 700.000 min, od tega jih je bilo 500.000 položenih v obrambne, 200.000 pa v napadalne namene. V letih bojevanja sta obe strani razvili tudi več novih različic morskih min – nekatere so se aktivirale že samo z zaznavo magnetnega polja ladje v bližini.
Največji problem so po vojni predstavljala minska polja in mine, ki so ostale neaktivirane. Po podatkih MORSA se nekaj neeksplodiranih ubojnih podvodnih sredstev iz obeh svetovnih vojn nahaja tudi v slovenskem delu Jadranskega morja.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.