Zadnja obravnava je bila sicer zgolj formalnost, saj ima vlada pod vodstvom stranke Gruzijske sanje, ki je predlog zakona vložila v proceduro, v parlamentu absolutno večino.
Zaradi zakona v zakavkaški državi od začetka aprila potekajo protivladni protesti. V skladu s sprejetim zakonom se bodo morale nevladne organizacije, ki prejemajo 20 ali več odstotkov prihodkov iz tujine, registrirati kot delujoče pod "tujim vplivom".
Pred sprejetjem zakona se je pred gruzijskim parlamentom zbralo več tisoč ljudi, ki zakonu nasprotujejo. Protestniki so se spravljali na policiste, ki so v polni opremi varovali vse vhode v zgradbo. Je bilo pa vzdušje napeto tudi znotraj parlamenta, kjer je prišlo tudi do fizičnih in verbalnih spopadov med poslanci.
Tudi med obravnavo se je pred parlamentom zbralo približno 2000 ljudi, večinoma študentov. Zvečer pa se jih je zbralo še več tisoč. Med drugim so pridržali najmanj 13 protestnikov. Protestniki menijo, da je zakon sredstvo politične represije in v nasprotju z dolgoletnim ciljem Gruzije, da se pridruži EU. Zaskrbljeni so, da bo vlada zakonodajo uporabila za zatiranje svojih nasprotnikov.
Vlada medtem trdi, da želi z zakonom zagotoviti večjo preglednost pri financiranju nevladnih organizacij iz tujine. Zagotavlja, da zakon ne predvideva kazenske odgovornosti, temveč le globe v primeru, ko organizacija ne bi hotela razkriti izvora sredstev.
Bela hiša pa je pozvala predsednico države Salome Zurabišvili, naj vloži veto na zakon. Kot so dodali, pa bodo zaradi zakona preučili svoje odnose z Gruzijo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.