Na Gorskem Karabahu se nadaljujejo spopadi med armenskimi in azerbajdžanskimi silami. V nedeljo sta obe državi, ki za ponovni izbruh nasilja krivita druga drugo, razglasili vojno stanje. Število smrtnih žrtev iz dneva v dan narašča, skupno naj bi umrlo že skorajda 100 ljudi, med njimi tudi civilisti.
Hudi spopadi so se nadaljevali celo noč. Zgolj oblasti Gorskega Karahaba so potrdile 87 smrtnih žrtev, 120 ljudi naj bi bilo ranjenih.
V spopad se že vpletajo tudi tuje sile. Armensko zunanje ministrstvo je danes sporočilo, da je turški lovec F-16, ki naj bi vzletel iz Azerbajdžana, sestrelil njihovo bojno letalo SU-25, pri tem je umrl pilot. Navedbe Turčija sicer zanika. "Trditev, da je Turčija sestrelila armenskega lovca, je povsem neresnična," je povedal svetovalec turškega predsednika Erdogana za odnose z mediji Fahrettin Altun. "Armenija se mora umakniti z območij, ki jih okupira, namesto da se zateka k poceni propagandnim trikom."
Azerbajdžan je že pred tem zatrdil, da nimajo letal F-16, jih pa ima Turčija.
Gre za ostro zaostrovanje bojev na tem območju. Že od začetka ponovnega izbuha spopadov je bilo slišati pozive pred morebitnim vpletanjem tujih sil v regionalni spor. Kljub temu je Turčija pričakovano javno podprla Azerbajdžan, in pozvala armenske oblasti, naj "končajo okupacijo".
Spopadi med Armenijo in Azerbajdžanom pa se očitno širijo tudi izven Gorskega Karabaha. Uradni Erevan trdi, da je azerbajdžanski dron zadel potniški avtobus v mestu Vardenis na vzhodu Armenije. O žrtvah sicer ne poročajo.
Gre za območje, ki je uradno del Azerbajdžana, a večinsko prebivalstvo so krščanski Armenci. Ta nekdanja sovjetska avtonomna pokrajina je po razpadu Sovjetske zveze razglasili neodvisnost, sledili so krvavi boji med Azerbajdžanom in Armenijo, ki je imela podporo Rusije. Uradno so se končali leta 1994 s podpisom premirja, ki je vodenje območja prepustil etničnim Armencem, ki naseljujejo to območje. Gre za de facto neodvisno regijo, ki pa je ne priznava nobena članica Združenih narodov.
O situaciji v Gorskem Karabahu bo drevi razpravljal tudi Varnostni svet Združenih narodov, ki se bo za zaprtimi vrati sestal ob 23. uri po srednjeevropskem času. Evropska unija je poleg Irana, Rusije, Francije in ZDA pozvala obe strani, naj ustavita spopade in se vrneta za pogajalsko mizo. Predstavnik Evropske komisije Peter Stano je, kot poroča Sky News, dejal: "Upamo in vse vpletene pozivamo, da naredijo vse, kar je v njihovi moči, da preprečijo nastanek vojne, saj je to zadnje, kar ta regija potrebuje – za ta konflikt ne obstaja vojaška rešitev."
Gorski Karabah:
– Odročno gorovje se razteza na približno 4.400 kvadratnih kilometrih.
– Naseljujejo ga krščanski Armenci in muslimanski Turki.
– V času Sovjetske zveze je postala avtonomna regija znotraj Azerbajdžana.
– Mednarodno je priznan kot del Azerbajdžana, vendar je večina prebivalcev Armencev.
– V vojni med letoma 1991 in 1994 je s tega območja pobegnilo okoli milijon ljudi, približno 30.000 je bilo ubitih.
– Separatistične sile so v vojni v 90. letih zajele nekaj dodatnega ozemlja okoli enklave v Azerbajdžanu.
– Premirje je bilo sklenjeno leta 1994, a spor ni nikoli zares zamrl.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.