Hamad Hassan, libanonski zdravstveni minister, je dejal, da je bilo v eksploziji ranjenih okoli 2500, umrlo pa najmanj 40 ljudi. Bolnišnica Hotel Dieu v Bejrutu po navedbah lokalnih medijev trenutno obravnava več kot 500 poškodovanih pacientov in jih več ne more sprejeti. Prav tako ljudi poziva h krvodajalstvu.
Za medije je spregovoril tudi kapitan italijanske ladje Orient Queen, ki je bila pristana v bližini mesta eksplozije. Na krovu je bilo več ranjenih in odpeljanih v bolnišnico je povedal za Al Jazeero. Tudi njega je eksplozija vrgla čez sobo.
Da so čutili eksplozijo so poročali celo iz Cipra, kar 240 kilometrov oddaljenega od Bejruta. Prebivalec glavnega mesta Nicosia je dejal, da je streslo njegovo hišo, poroča Reuters.
Za zdaj sicer uradni vzrok eksplozije še ni podan. Abbas Ibrahim, direktor General Security, je za libanonske medije povedal, da je najverjetnejši vir eksplozije skladišče v pristanišču, kjer so bili shranjeni visoko eksplozivni materiali. Generalni direktor carine navaja, da je bil vzrok za ogromno eksplozijo nitrat, poroča BBC.
Ibrahim je prav tako zavrnil obtožbe, da je za eksplozijo kriv Izrael, izraelski minister pa je za Reuters povedal, da država z incidentom nima ničesar.
Po območju pristanišča krožijo helikopterji, ki so poskušali pogasiti velik požar. V eksploziji je bilo poškodovanih več zgradb, vključno s sedežem nekdanjega premierja Saada Haririja, poroča CNN. Pomoč Libanonu so po eksplozijah že ponudili voditelji Francije, Cipra, Irana ter Evropske unije.
Škodo so utrpeli skoraj vsi lokali in trgovine v četrti Hamra, ponekod so uničene celotne izložbe, hudo poškodovani so tudi avtomobili na ulicah. Ponekod so ljudje zapustili avtomobile sredi ulice, v njih pa so bile sprožene varnostne zračne blazine.
Med eksplozijo so na stavbah popokala okna, zrušili so se stropi, poroča Arab News.
Prebivalka Bejruta, ki je bila od centra eksplozije oddaljena nekaj kilometrov, je potrdila, da ji je eksplozija razbila okna. "Čutiti je bilo, kot da gre za potres," je za CNN povedala Rania Masri.
"Stanovanje se je vodoravno treslo in kar naenkrat je bilo čutiti eksplozijo, okna in vrata so se na stežaj odprla. Steklo se je razbilo. Ogromno domov je poškodovanih ali porušenih," je še povedala Masri.
Materialno škodo so utrpele stavbe, oddaljene več kilometrov od eksplozije, ki jo je bilo sicer slišati kar 20 kilometrov severno od Bejruta.
Slovenski minister za obrambo Matej Tonin pa je medtem na Twitterju javil, da so vsi pripadniki Slovenske vojske, ki so na misiji v Libanonu, živi in zdravi ter na varnem. "Grozljive fotografije, ki prihajajo iz Bejruta, pričajo o veliki tragediji, ki je prebivalce doletela v že tako zahtevnih časih. Iskreno sožalje svojcem žrtev, nocoj bom v svojih molitvah z njimi," je zapisal.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.