Prva skupina evakuiranih hrvaških državljanov iz Gaze, ki se je želela vrniti na Hrvaško, je prispela na rodna tla. Kot pripovedujejo za hrvaške medije, so v Gazi preživeli grozo.
"Ne morem opisati svojih občutkov. Grozljivo je. Vse je bombandirano, bolnišnica, šole... Vedno je bilo veliko napadov, ampak nikoli ni bilo tako grozno. To je genocid," je za HRT ob vrnitvi na Hrvaško na zagrebškem letališču Pleso povedala evakuirana Vedrana, ki je dodala, da se fizično morda počuti dobro, a je na udaru pshihično zdravje nje in družine, ki je z njo šla čez pekel.
Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman je včeraj sporočil, da so prejeli informacijo o smrti hrvaške državljanke. Informacijo še preverjajo, posredoval pa jim jo je član družine domnevne žrtve, smo poročali.
A kot piše Dnevnik Nove TV je po njihovih informacijah iz diplomatskih krogov tam umrlo še več hrvaških državljanov. Tam naj bi bilo namreč ujetih še 25 hrvaških državljanov, komunikacija z njimi pa je izredno otežena.
Območje Gaze je tarča silovitega bombardiranja izraelskih obrambnih sil (IDF) vse od Hamasovega vdora na izraelsko ozemlje 7. oktobra. V napadih je po podatkih lokalnih oblasti umrlo že več kot 9200 ljudi, več kot 32.000 je ranjenih. Med ubitimi je več kot 3600 otrok.
Med ubitimi v Hamasovem napadu na Izrael tudi več kot 200 tujcev
V oktobrskem napadu skrajnega palestinskega gibanja Hamas na Izrael je bilo poleg 1400 Izraelcev ubitih tudi več kot 200 tujcev, danes uradne podatke posameznih držav navaja francoska tiskovna agencija AFP. Mnogi med njimi so imeli dvojno državljanstvo. Med tujimi državljani je bilo med žrtvami napada Hamasa 7. oktobra največ Francozov, Tajcev in državljanov ZDA.
Po navedbah francoskega zunanjega ministrstva je bilo ubitih 39 francoskih državljanov, devet pa je bilo zajetih kot talcev ali so pogrešani. Tajske oblasti so navedle, da je bilo ubitih 32 njihovih državljanov, 23 je ugrabljenih.
V napadu je po navedbah Bele hiše umrlo tudi 31 Američanov, 13 je pogrešanih, nekateri pa so bili po besedah ameriškega predsednika Joeja Bidna zajeti kot talci.
Med ubitimi tujci je bilo po poročanju AFP tudi po okoli 20 Rusov in Ukrajincev. Osem ruskih državljanov je Hamas zajel kot talce, en Ukrajinec pa je pogrešan.
Med smrtnimi žrtvami Hamasovega napada so tudi državljanih nekaterih drugih držav. Med njimi je približno deset Britancev, deset Nepalcev in manj kot deset Nemcev, več nemških državljanov pa je Hamas zajel kot talce.
Med talci in pogrešanimi je po navedbah argentinskih oblasti tudi 21 njihovih državljanov, devet pa je bilo ubitih.
Več smrtnih žrtev med svojimi državljani so med drugim potrdile Kanada, Romunija, Portugalska, Kitajska, Filipini, Avstralija, Italija, Belorusija, Južna Afrika, Peru, Kolumbija, Brazilija, po eno smrtno žrtev pa beležijo še v nekaterih drugih državah.
Krvav davek napadov
Po podatkih Izraela je bilo v napadu Hamasa, ki je sprožil izraelske povračilne napade in obleganje območja Gaze, ubitih 1400 Izraelcev. Poleg tega je skrajno palestinsko gibanje takrat za talce zajelo najmanj 240 ljudi.
Ministrstvo za zdravje v Gazi, ki je pod nadzorom Hamasa, medtem navaja, da je od začetka vojne v tej palestinski enklavi umrlo več kot 9400 ljudi.