Tujina

V francoskih šolah prepovedali vstop več učenkam, ki so nosile abajo

Pariz, 07. 09. 2023 19.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Francoske učenke so se vrnile v šolo in se že takoj na začetku soočile z določenimi prepovedmi glede oblačenja. Muslimanska dekleta imajo po novem v šolah namreč prepoved nositi abajo – dolgo, ohlapno oblačilo, ki pokriva telo od ramen do nog. Kljub vsesplošnemu zgražanju je francosko vrhovno sodišče zavrnilo pritožbo združenja za zaščito pravic muslimanov in s tem podprlo odločitev francoskega ministrstva za šolstvo, da dekleta z začetkom novega šolskega leta v francoskih šolah ne smejo več nositi abaj.

Pouk se še dobro ni začel, a je bil več učenkam prepovedan vstop v šolo, ker so nosile tradicionalno muslimansko obleko. Dekletom so sicer ponudili možnost, da obleko slečejo in se preoblečejo v nekaj drugega, vendar se je vsaj 67 deklet raje vrnilo domov, kot da bi sleklo abajo, je potrdil minister za izobraževanje Gabriel Attal za CNN. Če bi dekleta še naprej nosila obleko v šoli, bo po besedah ministra, sledil "nov dialog".

Dekletom, ki so odšla, so izročili pismo, v katerem je pisalo, da "sekularizem ni omejitev, ampak svoboda", poroča Deutsche Welle.

Ženska v tradicionalnem oblačilu abaja v šoli
Ženska v tradicionalnem oblačilu abaja v šoli FOTO: Shutterstock

V francoske šole je sicer prišlo okoli 298 učenk, ki so nosile abajo, vendar jih je večina oblačilo odstranila. Združenje, ki zastopa muslimane, Akcija za pravice muslimanov (ADM), je pozvalo Državni svet, najvišje francosko sodišče za pritožbe zoper državne organe, naj izda sodno odredbo zoper prepovedi abaje in o prepovedi qamisa, enakovredne moške obleke.

Vrhovno sodišče v Parizu je sicer odločilo, da prepoved ne pomeni resnega in očitno nezakonitega posega v temeljne svoboščine, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Pojasnili so, da je vedno pogostejše nošenje abaj v šolah izhajalo iz verskih prepričanj, zakon pa učencem v javnih šolah prepoveduje nošenje simbolov ali oblačil, ki izražajo pripadnost določeni religiji.

Pravna podlaga prepovedi je zakon, sprejet leta 2004, ki prepoveduje nošenje "vidnih verskih simbolov v šolah". Prepoved po mnenju odvetnika skupine ne temelji na prav nobenem pravnem aktu. Prepoved je bila, kot je dejal za CNN, uvedena povsem samovoljno in krši temeljne pravice človeka. 

Dekleta v šoli
Dekleta v šoli FOTO: Thinkstock

Sicer pa se zdaj pojavlja vprašanje, ali je abaja dejansko oblika verske obleke in ali ima res jasno versko pripadnost. Niso namreč tarča prepovedi le muslimani in njihova oblačila, temveč tudi učenci drugih veroizpovedi. Nedavno je denimo bil v šolo prepovedan vstop dijaku, ki je nosil tradicionalno japonsko oblačilo kimono.

"Pravijo, da je abaja verska obleka, vendar to sploh ni res, je tradicionalna obleka, obleka, ki jo nosijo vsa muslimanska dekleta," je dejala 15-letna učenka, ki ni želela sleči abaje in se je raje vrnila domov. Tudi drugi učenci, ki niso muslimanske veroizpovedi, so se strinjali in poudarili, da abaja ne predstavlja ničesar spornega, temveč je lahko tudi vsakdanje oblačilo.

Več učiteljev in učencev zaradi prepovedi stavka

Učitelji na eni izmed šol na obrobju Pariza so se odločili, da je prepoved islamofobna, in se pridružili stavki, poroča Al Jazeera. Enako misleči so tudi učitelji na liceju Lycee de Stains, ki so dodali, da se s to prepovedjo odvrača pozornost od napadov na javni izobraževalni sistem, pri čemer so opozorili na pomanjkanje pedagoškega osebja in proračunske reze.

Dekle s tradicionalnim muslimanskim oblačilom
Dekle s tradicionalnim muslimanskim oblačilom FOTO: Shutterstock

"Želimo se distancirati od islamofobične politike vlade," je dejala protestna skupina na srednji šoli Maurice Utrillo v kraju Stains. "Učenci morajo biti dobrodošli na naši šoli in ni nam treba nadzorovati oblačil. Nočemo stigmatizirati dijake, ki nosijo abajo ali kaj drugega." Stavki so se pridružili tudi starši tako otrok, ki so nosili abajo, kot drugih. 

Francoski predsednik Emmanuel Macron pa sicer stoji na drugem bregu kot pedagogi. Prepoved zagovarja in trdi, da z njo nihče ni stigmatiziran. Kot poroča Al Jazeera, je Macron dodal, da bodo francoske oblasti brezkompromisne pri uveljavljanju prepovedi glede oblačil. 

Razkazovanje verskih simbolov je v Franciji že dolgo težavna tema

Verski simboli v državnih šolah so v državi strogo prepovedani že od 19. stoletja, ko so z zakoni iz javnega izobraževanja odstranili vse tradicionalne katoliške vplive. Učencem je prepovedano nositi muslimanske naglavne rute, leta 2010 pa so sprejeli še zakon, ki prepoveduje nošenje pokrival čez cel obraz oziroma nikab, kar je razjezilo mnoge pripadnike muslimanske skupnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

petb
09. 09. 2023 09.03
....zakon, sprejet leta 2004, ki prepoveduje nošenje "vidnih verskih simbolov v šolah".... se pravi, prepovedan je tudi križec na verižici, recimo?
jutri_pa_res
08. 09. 2023 19.07
+2
Če bi tak zakon sprejeli pri nas, bi naša Levica na čelu z I8M popenila, začeli bi kolesariti in ženske bi začele protestno nositi te rute.
za naše
08. 09. 2023 17.03
+4
To bi morali prepovedat v Bruslju za celo Evropo . Ne vem kaj se čaka !
za naše
08. 09. 2023 16.59
+3
Malo pozno Francozi ,pa vseeno bravo za ta korak!!
petb
09. 09. 2023 09.08
+1
To kulturo so sami pripeljali iz svojih kolonij, kjer so na veliko kradli in kradejo še sedaj. Počasi pa jih bodo tako ali tako nagnali iz Afrike.
Vegeta
08. 09. 2023 16.00
+1
Dejansko gre pri teh haljah za samo segregacijo. Če stvari uidejo izpod nadzora globalno, predvidevam, da bodo hitro prostovoljno slekli halje.
jutri_pa_res
08. 09. 2023 15.00
+4
Če hodiš po Dunaju, se že skoraj sprašuješ, ali si slučajno zašel v Teheran... vsaka tretja potiska voziček z ruto na glavi...Tudi pri nas jih je vedno več.
LuxVeritas
08. 09. 2023 14.33
+5
Pravilno! Se ne strinjajte odidite domov in se pritozujte zakaj se morajo tujci pru vs prilagajat vasi kukturi in sistemu.
mijam75
08. 09. 2023 11.54
+5
V šole naj se uvede uniforme in naj velja za vse enako. Tako kot je nekaterim problem muslimansko oblačilo, imajo na naši šoli težave s preveč razgaljenimi dekleti, ki nosijo prekratke hlače ali kratke majčke z golim trebuhom.
borjac
08. 09. 2023 10.21
+7
Zelo demokratični napadi na vlado, ki je sprejela ta odlok, vsi govorijo o človekovih pravicah itd. , lepo da se vsi ti zavedajo človekovih pravic, tudi učitelji ki zagovarjajo nošenje te abaje, pozval bi te družine, in te ki zagovarjajo nošenje te abaje, naj organizirajo izlet v muslimanske dežele, dekleta in fantje naj se oblečejo poletno Evropsko , kratke hlače, majčke........ in naj obiščejo kakšno muslimansko šolo, "izmenjava študentov", pa bomo najprej tam videli reakcijo teh učiteljev, na poletna Evropska oblačila, ali si kdo domišlja da bi lahko dekleta sedela v razredu z odkritimi lasmi, v kratkih hlačah, in majčkah...... no pa pojdimo še do vrat mošeje, kajti naprej od vrat v teh oblačilih ne boste prišli, potem pa pridite nazaj v Evropo in nam solite pamet o človekovih pravicah, da ampak za vse enako, ko nekdo pride v tujo deželo z svojimi običaji ne more invazivno spreminjati običajev, pravil v tej deželi, mora se prilagoditi, kot se moramo mi Evropejci prilagoditi njihovim običajem ob obisku ali življenju v muslimanskih deželah, tako naj se tudi oni prilagodijo našim običajem, kako so oblečeni doma ali v njihovih kulturnih ali verskih društvih, pa je njihova izbira. Navedel bom dogodek , ki se je zgodil v molilnici v Italiji, Imam je v pridigi zažugal muslimanskim ženskam da jih bodo kamenjali, če ne bodo upoštevale muslimanskih pravil, torej kamenjanje v Italiji, strahotno.
dannyer
08. 09. 2023 11.54
+6
v arabskem svetu ženske mečejo simbol zatiranja v evropi k iap je demorkatična pa je ok da imajo simbol zatiranja????'''
zdravkob
08. 09. 2023 11.59
-3
Da pri nas hodijo punce skoraj razgaljene ni nobena "človekova preavica!" Te abaje niso v ničemer problematične za naše razmere.
zdravkob
08. 09. 2023 09.17
-10
Boste ločili še vero od kulture? Norost voknjenih. Macron in cela politična elita je čisto ven iz realnosti. Za nikab čez obraz se strinjam, tole je pa poniževanje.
petb
08. 09. 2023 09.10
+0
Niso pa povedali, ali je dovoljen nakit z obeskom v obliki križa.
LuxVeritas
08. 09. 2023 14.32
+1
vsi verski simboli na vidnem.mestu so ptepovedani, lahko nosis kriz skrit za majico. enakonje v islamkih drzavah kjer v javnosti ne smes nositi krizev ali simbole drugih religij na vidnem.mestu, za eazliko od muslimanskih rasistov jim mi tukaj dovolimo da nosijo kar cjo.
smajser1
07. 09. 2023 21.57
+5
Ali bojo živeli tako kot rečejo sli pa se naj spokajo....
petb
09. 09. 2023 09.11
Saj bo počasi tako, ampak tudi Francozi bodo spokali iz Afrike, kjer so veselo kradli in še kradejo.
Claus
07. 09. 2023 21.57
+9
nacionale
07. 09. 2023 21.51
+8
Tako to je ko se pomešajo ralicne kulture ,religije.stala
Bolfenk2
07. 09. 2023 21.51
+18
V Iranu se ženske borijo, da bi se lahko normalno oblačile, te auše, ki pridejo v Evropo, pa bi hodile zamotane kot za pusta. Upam, da tudi Slovenija prepove neavtohtona oblačila na javnih površinah, za 4 stenami pa se lahko oblačijo kakor želijo.
kiropraktik
08. 09. 2023 08.15
+5
Mi, nikoli! Nimamo jajc!Če bi vlada delala za Slovence, bi se to že zgodilo!
SlobodaNE
07. 09. 2023 21.44
+3
Ponosen da živim v Evropi kjer smo dve stoletji pred ostalimi
mlutherking
07. 09. 2023 21.42
+3
Naj oblečejo narodne noše.
nonac
07. 09. 2023 21.42
+1
Ker smo vsi proti vsiljevanju multikulti, se komentiranje do nadaljnega zaklepa.
SS WikingDivision
07. 09. 2023 21.41
+7
B R A V O!! Edino pravilno
Ri_ss
07. 09. 2023 21.39
+12
Pravilno!!! Tudi naše lepotice ne morejo kar tako po svojo v njihovih državah. Naj se vrnejo od koder so prišli, če me želijo biti v naši deželi in živeti po naših načelih.