V terorističnem napadu, ki se je odvil v noči na 13. november 2015, je bilo skupaj ubitih 130 ljudi. Več napadalcev je sočasno napadlo koncertno dvorano in obiskovalce več lokalov v Parizu. Dva napadalca pa sta se razstrelila pred stadionom Stade de France, kjer se je odvijala reprezentančna nogometna tekma.
To je bil najhujši napad v Franciji po drugi svetovni vojni. Izvedla ga je celica desetih privržencev džihadistične skupine Islamska država.
Francoski premier Jean Castex in drugi uradniki so se v tišini spominjali žrtev napadov na stadion Stade de France, bare, restavracije in koncertno dvorano Bataclan. Skupaj z županjo Anno Hidalgo sta se najprej spomnila ubitega voznika avtobusa, ki je umrl v eksploziji samomorilskih napadalcev pred stadionom. Nato pa sta položila cvetje tudi na drugih krajev napada, tudi pred koncertno dvorano Bataclan, kjer je bilo ubitih kar 90 ljudi.
Spominu na žrtve noči izpred šestih let pa se je poklonila tudi ameriška podpredsednica Kamala Harris, ki zaključuje svoj štiridnevni obisk Pariza. Pred pred lokalom, ki je bil tarča napada, položila venec belih rož.
Septembra se je v zvezi z najsmrtonosnejšim napadom v Franciji sicer začel sodni proces zoper 20 moških. 32-letni Salah Abdeslam, ki ima francosko-maroške korene, naj bi bil edini preživeli član napadalcev. Drugih 19 osumljencev v sojenju je obtoženih, da so pomagali pri dobavi orožja in avtomobilov oz. da so imeli vlogo pri organizaciji t. i. "francoskega 11. septembra". Šestim obtožencem sodijo v njihovi odsotnosti.
Gre za enega največjih sodnih procesov v moderni zgodovini Francije, ki naj bi trajal vsaj do maja prihodnje leto.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.