Načrtovano razpravo o vladnih poskusih utišanja svobodnih medijev na Poljskem in Madžarskem so v Evropskem parlamentu namreč ob potrditvi dnevnega reda plenarnega zasedanja razširili tudi na Slovenijo. Odločitev je sprejela konferenca predsednikov, ki vključuje predsednika parlamenta in vodje političnih skupin v parlamentu. Razprava bo predvidoma v sredo popoldne. Razširitev razprave na Slovenijo je predlagala druga največja skupina v parlamentu, socialdemokrati (S&D).
Iz največje, desnosredinske skupine Evropske ljudske stranke (EPP), ki je politična družina premierja Janše, so sporočili, da je njihova skupina na sestanku konference predsednikov nasprotovala razširitvi razprave na Slovenijo.
Pred plenarnim zasedanjem prihodnji teden se bodo v petek popoldne v okviru skupine DRFMG, ki jo vodi evropska poslanka iz Nizozemske iz vrst liberalcev Sophie in 't Veld zbrali predstavniki različnih strani. Razprava o Sloveniji bo trajala od 13.30 do 16.30 ure in bo javna.
Vodja skupine je na razpravo povabila tudi premierja Janeza Janšo in ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki sta odgovorila, da bi izmenjavo mnenj morali organizirati v fizični obliki v prostorih Evropskega parlamenta in da bi morala omogočati celovito predstavitev vseh tem. Janša in Simoniti se tako srečanja ne bosta udeležila. Janša je pogovor predlagal 26. marca po zasedanju Evropskega sveta v Bruslju.
V nadaljnjem dialogu z evropsko poslanko je predsednik vlade predlagal, da bi se pogovor z njim in ministrom za kulturo opravil 26. marca po zasedanju Evropskega sveta v Bruslju, saj fizična udeležba predsednika vlade in ministra logistično ta petek v Bruslju ni mogoča, predvsem ker je bilo vabilo na razpravo posredovano tik pred zdajci, so sporočili iz Janševega kabineta. Ob tem v njegovem kabinetu poudarjajo, da premier z veseljem sprejema povabilo na javno izmenjavo mnenj o stanju v Sloveniji v okviru evropskih institucij, saj da si je za tovrstno javno izmenjavo stališč prizadeval zadnje desetletje.
Omenjena sta bila v razpravi predvidena v prvem delu. Po njuni odpovedi so jo preuredili in jo namesto na tri, razdelili na dva dela. Dnevni red tako predvideva, da bodo v prvem delu razprave besedo dobili Emmanuel Crabit, direktor na Generalnem direktoratu Evropske komisije za pravosodje in potrošnike – Direktorat za temeljne pravice in pravno državo, Petre Svetina, varuh človekovih pravic in Goran Forbici, direktor CNVOS. V drugem delu pa so k sodelovanju povabili predsednico DNS Petro Lesjak Tušek, predsednika ZNP Matevža Tomšiča, raziskovalnega novinarja Lenarta J. Kučića in profesorja na FDV Marka Milosavljevića.
Evropsko poslanko povabila, da se pridruži delovni skupini, ki jo je Janša predlagal EK
Janša in Simoniti sta evropsko poslanko in 't Veldovo povabila, da se pridruži delovni skupini za ugotavljanje dejstev, ki jo je predsednik vlade RS predlagal Evropski komisiji. Janša je v pismu predsednici komisije Ursuli von der Leyen minuli petek predlagal, naj skupina predstavnikov komisije, ki lahko vključuje tudi predstavnike Evropskega sveta in Evropskega parlamenta, obišče Slovenijo ter se prepriča o stanju demokracije, svobode medijev in vladavine prava.
V komisiji so v odzivu na pismo poudarili, da položaj medijev ocenjujejo v okviru letnega poročila o vladavini prava in da so se priprave naslednjega poročila že začele.
V skupini EPP so danes uradno sporočili, da pozdravljajo povabilo premierja Janše k vzpostavitvi misije za ugotavljanje dejstev, in poudarili, da bi bila razprava o razmerah v Sloveniji primerna, če bi takšna misija pokazala, da je upravičena. "Skrbi v povezavi z vladavino prava niso politična igra, ki se jo igra vsakič, ko nekdo, ki ti ni všeč, nekaj reče," je izpostavil govorec skupine EPP.
V S&D se osredotočajo na razpravo prihodnjo sredo. Na vprašanje, ali razmišljajo o pobudi za sprožitev postopka po 7. členu v primeru Slovenije, je vodja skupine Iratxe Garcia danes odgovorila, da te možnosti ne izključuje, a da se je treba sedaj osredotočiti na sredino razpravo, ki bo pokazala, ali bo nadaljnje ukrepanje potrebno. Je pa to sicer v pristojnosti odbora Libe, je dodala.
KOMENTARJI (546)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.