Kot so sprva za STA sporočili viri pri EU,naj bi stalni predstavniki držav članic pri EU na današnjem srečanju na vrhu EU v Bruslju dosegli politični dogovor o embargu na uvoz ruske nafte, ki je del šestega svežnja sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino.
Vendar pa dogovora še ni. Sedaj voditelji EU pravijo, da tednov barantanja o tej zadevi še ni konec, čeprav so upali na dogovor.
Madžarski premier Viktor Orban je danes ob prihodu na vrh EU v Bruslju zanikal, da bi države že dosegle kompromis glede embarga na uvoz ruske nafte. "Nobenega dogovora ni," je poudaril. Odgovornost za to je pripisal Evropski komisiji, češ da pred objavo predloga ni najprej zagotovila strinjanja članic. Zamisel, da bi bila iz embarga izvzeta nafta, ki prihaja po naftovodu, se mu zdi "dober pristop". "Vendar pa potrebujemo jamstva za primer nesreče na naftovodu, ki teče skozi Ukrajino, da bomo potem lahko rusko nafto dobili preko drugih virov," je dejal madžarski premier.
Podobno je menil češki premier Petr Fiala, ki je bil kritičen, ker je komisija predlog za sankcije predstavila, preden so se države strinjale o njem. Obenem je izrazil upanje, da bodo našli dogovor.
Da se bodo voditelji načeloma strinjali o prepovedi, je pokazal osnutek besedila, a bodo vse podrobnosti in težke odločitve pustili za pozneje, še piše Reuters. "Nismo še tam," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, po navedbah Reutersa. Predsednica Evropske komisije, ki je predlog sankcij predstavila v začetku meseca, se na kritike ni mogla odzvati, saj je na vrh prišla pred Orbanom in Fialo. Po njenih besedah nerešeno ostaja samo vprašanje ruske surove nafte, ki priteče po naftovodu. "Ni veliko možnosti, da bi dogovor našli v prihodnjih 48 urah, kasneje pa bodo možnosti večje," je menila ob prihodu na vrh EU, ki se je medtem že začel.
Optimističen je bil tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki je dejal, da bi moral biti v prihodnjih urah trenutek za odločitev, da se stori korak naprej. Podprl je vse napore, da bi EU pokazala enotnost. Pomen enotnega delovanja je prav tako izpostavil nemški kancler Olaf Scholz. Dodal je, da v pogovorih obstaja želja po dogovoru, kar je dobro.
Glavno sporočilo vrha, ki se ga bo še zadnjič pred predajo oblasti udeležil tudi slovenski odhajajoči premier Janez Janša, bo po navedbah virov enotnost Unije glede embarga.
Kot je bilo razvidno iz osnutka sklepov vrha, ki ga je pridobila STA, se bodo strinjali, da šesti sveženj sankcij proti Rusiji vključuje tudi embargo na rusko surovo nafto in naftne derivate z začasno izjemo za surovo nafto, ki v EU priteče po naftovodih.
Voditelji držav bodo predvidoma Svet EU, v katerem se sestajajo predstavniki članic, spodbudili, naj brez odlašanja sprejme šesti sveženj sankcij, pri čemer naj zagotovi enake konkurenčne pogoje na enotnem trgu EU.
Evropski svet bo Svet EU med drugim spodbudil, naj čim prej naslovi vprašanje začasne izjeme za surovo nafto, ki priteče po naftovodih. Približno tretjina ruske nafte v EU priteče po naftovodu Družba, dve tretjini pa sta uvoženi po morju.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v začetku maja v Evropskem parlamentu predlagala postopno uvedbo prepovedi uvoza vse nafte iz Rusije. Za surovo nafto je komisija predlagala šestmesečno prehodno obdobje, za naftne derivate pa bi se to po prvotnem predlogu izteklo konec leta.
Temu že od začetka najostreje nasprotuje Madžarska, ki je zaradi svojega geografskega položaja močno odvisna od nafte, ki priteče po naftovodu.
KOMENTARJI (1315)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.