Članice EU in Evropski parlament so v ponedeljek dosegli okvirni dogovor o podaljšanju veljavnosti evropskega digitalnega covidnega potrdila. Dogovor morata zdaj potrditi še Svet EU, torej države članice, in Evropski parlament.
Digitalno covidno potrdilo je igralo pomembno vlogo pri omogočanju prostega prehoda ljudi v času pandemije. Potrdilo omogoča ljudem, da s QR kodo dokažejo, da so bili cepljeni proti covidu-19, imajo negativen rezultat testa na okužbo z novim koronavirusom oziroma so preboleli covid-19.

Ukinitev potrdil je možna kadarkoli, če bo to epidemiološka slika dopuščala, so sporočili iz Sveta EU.
Evropska komisija je zakonodajo za uvedbo covidnega potrdila predlagala marca 2021, obstoječa uredba pa je nato stopila v veljavo 1. julija lani, s čimer je bilo olajšano prehajanje mej med poletno turistično sezono.
V skladu z dogovorom bo Evropska komisija do konca leta pripravila podrobno poročilo, vključno z morebitnimi zakonodajnimi predlogi glede covidnih potrdil.
V Sloveniji zabeležili rast števila okužb
Minuli teden so v Sloveniji potrdili okoli 2000 primerov koronavirusnih okužb, okoli 300 več kot teden prej. Prvič po drugi polovici letošnjega marca so tako znova zabeležili rast števila okužb. Medtem je število hospitaliziranih zaradi covida-19 padlo pod 20, število tistih, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, pa vztraja pod pet.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.