Današnji incident v srbski skupščini se je zgodil, ko sta poslanca skrajno desne stranke Dveri Boško Obradović in Ivan Kostić prekinila zasedanje seje srbske skupščine. S transparenti "Vučić in Milo – brata dvojčka", "Srbija, zakaj molčiš?" in "Milo lopov, ne damo ti svetega" sta se postavila za govorniški pult, poslancem vladajoče koalicije pa zastavila vprašanje, zakaj se niso odzvali na sprejetje spornega zakona o verski svobodi in aretacijo poslancev Demokratske fronte.
Poslanca sta se sprva spopadla z vodjo poslanske skupine Srbske napredne stranke (SNS) Aleksandrom Martinovićem, nato pa je v dvorani nastal vsesplošni kaos. Po fizičnem obračunu med poslanci je predsednica skupščine Maja Gojković sejo prekinila.
Obradovića in njegovega strankarskega kolega so pospremili iz dvorane. Gojkovićeva je v nadaljevanju na izredni novinarski konferenci obsodila incident in poslancem dejala, naj se ne odzivajo na Obradovićeve provokacije, ker da to ni v interesu državljanov Črne Gore. "Ostro obsojam fašistični napad Saveza za Srbijo (SzS), Dragana Đilasa, Vuka Jeremića in Boška Obradovića," je poudarila pred novinarji. Po njenih besedah je s svojim ravnanjem ob incidentu pokazala voljo večine, voljo državljanov, kar pomeni, da "fašizmu ni mesta v srbskem parlamentu".
Odzvala pa se je tudi na navedbe Obradovića, ki je dogodek označil za "politično predstavo". "Obradović lahko trudi, da je balerina, ampak ni. On je fašist, tako kot tudi Kostić in SzS. Pokazali so, kar so hoteli. V čigavem interesu so izvedli današnji incident, pa morajo povedati sami. Ali lahko pretep v skupščini res pomaga srbskemu narodu in Srbski pravoslavni cerkvi v Črni gori?"
Na vprašanje, zakaj v času incidenta ni poklicala varnostnikov, ki bi posredovali v pretepu, pa je odgovorila, da zato, ker ni želela igrati 'igre' Saveza za Srbijo, ki bi potem izigraval vlogo žrtve v skupščini. "Nihče ni bil ogrožen. Vem pa, kakšne bi bile posledice, če bi dovolila posredovanje varnostnikov."
Kar zadeva aktualnih razmer po sprejetju zakona o verski svobodi v Črni gori, pa je Gojkovićeva povedala, da je prepričana, da bo srbska vlada tamkajšnjemu prebivalstvu in Srbski pravoslavni cerkvi pomagala s svojim znanjem, političnimi spretnostmi in modrostjo.
Zavrelo tudi v Podgorici
Zakon o verski svobodi je v zadnjih dneh močno razburil črnogorsko javnost. V črnogorskem parlamentu so včeraj še pred sprejetjem zakona o verski svobodi poslanci Demokratske fronte želeli preprečiti glasovanje in v člane vladajoče koalicije pričeli metati steklenice in mikrofone, v dvorano pa so želeli vnesti tudi solzivec.
Prosrbski poslanci so tik pred glasovanjem zagrozili z nasiljem, če vlada ne bo opustila kontroverznega zakona. Kot so dejali, so za svojo cerkev pripravljeni umreti.
Po zaslugi hitrega posredovanja varnostnih služb so nasilje hitro zatrli. 22 poslancev Demokratske fronte in še štiri osebe je policija aretirala. Ostali poslanci so se nato v zgodnjih jutranjih urah vrnili v parlament in sprejeli zakon.
Zakon, zaradi katerega so poleg črnogorskih poslancev na nogah tudi srbski izvoljenci ljudstva, predvideva, da bodo morale vse verske skupnosti v državi predložiti dokaze o lastništvu svojih objektov pred letom 1918, ko je Črna gora vstopila v Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev. Če verske skupnosti tega ne bodo mogle dokazati, bo lastništvo nad njihovimi objekti prevzela država.
To je razjezilo predvsem srbsko pravoslavno cerkev v državi, ki ima v Črni gori v lasti 700 verskih objektov. Številni verniki so se zato odpravili na ulice in od vlade zahtevali, naj zakona ne sprejme.
Kaos med parlamentarci pa je na začetku tedna vzplamtel tudi v parlamentu Republike Srbske – v Banjaluki so namreč v ponedeljek zapele pesti. Notranji minister Dragan Lukać je fizično napadel opozicijskega poslanca Draška Stanivukovića. Ta je med razpravo o vstopu BiH v zvezo Nato delil zastavice zavezništva. Lukać, ki članstvu nasprotuje, je v poslanca zalučal papirje, ga ozmerjal z opico in mu primazal klofuto.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.