Anžej T. Hvala se je v mesto Charlottesville v okviru magistrskega programa na univerzi Mclntire School of Commerce preselil konec avgusta, po koncu semestra pa se decembra vrača v Evropo. Okoli 22.40 po lokalnem času (4.40 po našem času) so s sošolci v njegovem stanovanju zaključevali študijsko nalogo. "Zdelo se nam je, da smo slišali nekakšno pokanje, dve minuti kasneje pa smo na telefone dobili obvestilo o streljanju," pravi.
Njegovo stanovanje se nahaja le približno 300 ali 400 metrov od kraja napada. "Ko smo slišali pokanje, smo najprej mislili, da gre za petarde, in se nismo preveč prestrašili. Potem smo dobili prvo obvestilo o streljanju in si mislili, da je nekdo vdrl v sistem," pravi.
"Obvestilo: AKTIVEN NAPADALEC. Poročilo o streljanju na območju ceste Culbreth. TECI, SKRIJ SE, BORI SE," je pisalo v sporočilu, ki se je študentom zdelo nenavadno. Kot je pojasnil Hvala, so že kdaj prej prejeli kakšno obvestilo o spolnih napadih, vsa obvestila pa so vedno vsebovala tudi dolga pojasnila. "Prav zato sprva nismo verjeli, da gre res za napad," razlaga.

Potem pa so prejeli še tri podobna sporočila, po kampusu so zatulile sirene. "Hitro smo ugotovili, da je zadeva veliko bolj resna, kot smo sprva mislili," pripoveduje.
V njegov študijski program je vključenih 30 študentov, vsi bivajo na kampusu. Po prejetih obvestilih so se tako povezali, skoraj vsi sošolci in sošolke pa so prišli v njegovo stanovanje. "Zaklenili smo se in spremljali, kaj se dogaja. Novice smo iskali po vseh možnih kanalih, vse od Twitterja pa do policijskih kanalov in medijev," pravi.
"V enem trenutku je vladala konkretna negotovost. Nismo vedeli, kje se napadalec nahaja. Informacij ni bilo. Malo smo bili v strahu, da bi lahko prišel v naše študentsko naselje," razlaga in dodaja, da so takrat vsi klicali domov. "Vsi smo poskušali kontaktirati bližnje, tudi starši, vsi so se javili, so bili v šoku," pravi. Sam je sicer edini Slovenec v programu, a njegovi sošolci in sošolke prihajajo iz 19 različnih držav.
"Potem se kar zamisliš, da bi bil to lahko tudi ti"
Ker se je napad zgodil tako blizu njegovega stanovanja, pravzaprav na ulici, po kateri je hodil dvakrat na dan, jih je dogodek še toliko bolj pretresel. "Streljanje se je zgodilo na res takšni lokaciji, kjer je šel gotovo že vsak mimo, in ob taki vsakdanji uri, ko so ljudje še zunaj. Moj cimer je bil dan prej prav ob taki uri tam v bližini na pijači," pravi. "Res se začneš spraševati, kako hitro lahko izgineš, in potem se kar zamisliš, da bi bil na mestu žrtev lahko tudi ti," je povedal.
Vesel je, da so se združili s sošolci, saj so si bili tako lahko v oporo. "Res je grozno, ko pomisliš, da so ravnokar umrli tvoji vrstniki," dodajal. Imena žrtev sicer še niso znana, šlo naj bi za nekdanje igralce ameriškega nogometa, ki pa jih Hvala ne pozna. "Vsi tu so globoko šokirani nad dogajanjem in sočustvujejo s tem, kar se je zgodilo," pravi.

Storilca so našli, študentje zaklenjeni bedeli vso noč
"Zadnje obvestilo, da moramo še vedno ostati na varnem, smo prejeli okoli petih zjutraj (11.00 po slovenskem času, op.a.)," pravi in dodaja, da še vedno niso nikogar prijeli. Vmes je tudi k njim prišla policija, ki je preverjala, ali so na varnem. Pojasnil je, da so s sošolci skupaj ostali do približno pol štirih zjutraj in vso noč bedeli. "Verjamem, da veliko ljudi še vedno ne spi," je dodal.
Zjutraj so študente obvestili, da univerza ostaja zaprta, vsa predavanja pa so odpovedana.
Ker gre za resnično pretresljiv dogodek, smo ga vprašali, ali bodo s strani univerze dobili psihosocialno pomoč. "Mislim, da nam bodo nudili neko pomoč. Doslej so bili vedno zelo človeški. Pričakujem, da bodo gotovo vsem študentom nudili določen nivo podpore, ker je to res življenjsko spreminjajoč dogodek," pravi.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.