"Ta postopek je za vlado zaključen, mi smo odločali o novi kandidatki za komisarko na podlagi dokumentacije, ki je bila v celoti predana parlamentu. V tej dokumentaciji je odstopna izjava prejšnjega kandidata, ničesar drugega, [...] in druga dokumentacija ni bila nikoli temelj za kakršnokoli odločanje," je v današnji izjavi po koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju glede zapleta pri imenovanju slovenskega kandidata za položaj evropskega komisarja povedal predsednik vlade Robert Golob.
Preden lahko vlada v Bruselj pošlje uradno obvestilo o novi kandidatki za evropsko komisarko, bi moral nezavezujoče mnenje glede kandidature Marte Kos podati še odbor DZ za zadeve EU, vendar predsednik odbora Franc Breznik iz vrst opozicijske SDS še ni sklical seje.
Kot pogoj za sklic seje odbora je od vlade zahteval, da mu do danes poleg izjave Vesela o umiku kandidature posreduje tudi pismo, v katerem naj bi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen od slovenske vlade zahtevala zamenjavo kandidata.
Seja še vedno ni sklicana, Breznik pisal von der Leynovi
V Državnem zboru so prejeli izjavo Tomaža Vesela o umiku kandidature za evropskega komisarja, ne pa tudi pisma, v katerem naj bi predsednica Evropske komisije von der Leynova zahtevala zamenjavo Vesela. "Na voljo izjava Vesela z datumom 6.9.2024. Počasi se bliža trenutek resnice. Je res odstopil ali pa je bil odstopljen, potem ko je predsednica Evropske komisije dala košarico slovenski vladi? Čakamo na dopis von der Leyen z dne 5.9.2024," je danes na omrežju X zapisal predsednik SDS Janez Janša.
Predsednik parlamentarnega odbora za zadeve Breznik (SDS) je vztrajal, da mora pred sklicem seje parlementarnega odbora, na kateri bi zaslišali novo kandidatko za komisarko, dobiti še pismo predsednice Evropske komisije premierju Golobu, ki naj bi bilo razlog za odstop Vesela od kandidature.
Po njegovem še niso izpolnjeni pogoji za sklic seje odbora, ki mora pred dokončno potrditvijo Marte Kos zaslišati kandidatko in vladi posredovati nezavezujoče mnenje. Breznik je na začetku tedna dejal, da bo sejo sklical za petek, vendar le v primeru, če bo do danes od vlade prejel vso zahtevano dokumentacijo.
Nocoj je nato dejal, da za petek ne more sklicati seje odbora o novi kandidatki za evropsko komisarko iz Slovenije, ker do danes ni dobil gradiva, za katerega je prosil.
Postavila tudi rok za zamenjavo?
V oddaji Tarča Televizije Slovenija je povedal, da je danes pisal predsednici Evropske komisije. Pojasnil je, da je von der Leynovo v pismu prosil, naj mu posreduje pismo, v katerem naj bi od slovenske vlade zahtevala zamenjavo komisarskega kandidata Vesela, ki je v petek odstopil od kandidature. Vlada je nato v ponedeljek za novo kandidatko za evropsko komisarko predlagala nekdanjo veleposlanico Marto Kos.
Breznik je dejal, da se v pismu predsednici komisije sklicuje na pravico do dostopa do dokumentov institucij unije. Kot je dejal, ga kot predsednika odbora med drugim zanima, kaj je bilo narobe z Veselom, kakšen profil kandidata iščemo in katere kompetence pričakuje von der Leynova.
Naj bi pa pismo von der Leynove o Veselu iz virov v Bruslju pridobila RTV Slovenija. V dokumentu, ki ga sicer v oddaji Tarča niso javno objavili, naj bi predsednica komisije ne le zahtevala umik komisarskega kandidata Vesela, ampak naj bi postavila celo rok za zamenjavo do 11. septembra.
Golob kritičen do ravnanja SDS
Premier Golob je bil danes sicer kritičen do ravnanja SDS in je poudaril, da ima tisti, ki resno misli z državotvornostjo, priložnost, da na odboru za evropske zadeve izrazi svoja stališča. "Demokracija in pravna država se začne v parlamentu, postopanje v parlamentu je temelj vsak vsake demokracije in tudi državotvornosti," je še dejal.
Dodal je, da ne želi "špekulirati o postopkih v parlamentu", ki so po njegovih besedah stvar poslancev.
V SDS menijo, da je bil Vesel k odstopu prisiljen. Golob je medtem danes dejal, da "pogovorov zaupne narave nikoli ne komentira, in jih tudi v tem primeru ne bo".
V Bruslju ne komentirajo zapletov pri imenovanju nove komisarske kandidatke
Tiskovna predstavnica komisije Arianna Podesta je danes v odgovoru na vprašanje, kako bi lahko dogajanje v Sloveniji vplivalo na oblikovanje prihodnje Evropske komisije, in ali predsednica Ursula von der Leyen predstavitev svoje komisarske ekipe v Evropskem parlamentu še vedno načrtuje za prihodnji torek, dejala, da zadeve ne komentirajo.
"Kot smo že večkrat povedali, postopka ne bomo komentirali, dokler poteka. Ne moremo špekulirati o tem, kaj se bo zgodilo," je Podesta povedala o sestavljanju prihodnje Evropske komisije pod vodstvom von der Leynove, ki prihaja iz Evropske ljudske stranke (EPP).
Prav tako ni želela odgovoriti na vprašanje, ali je predsednica komisije premierju Golobu poslala pismo, v katerem naj bi zahtevala zamenjavo prvotnega kandidata Vesela in ki ga Breznik zahteva od vlade. "Stiki med predsednico in voditelji držav so zaupne narave," je poudarila tiskovna predstavnica.
Je pa evroposlanec Milan Zver (EPP/SDS) danes od Evropske komisije v skladu z uredbo o pravici dostopa do vpogleda v interne dokumente javnega značaja zahteval objavo vseh dokumentov, povezanih s postopkom imenovanja slovenskega komisarja.
"Posebej zahtevam objavo pisma predsednice Evropske komisije z dne 5. septembra 2024. Pravico javnosti do vpogleda v te dokumente (...) je treba spoštovati, saj to prispeva k večji preglednosti in transparentnosti postopka, ki ga izvaja Evropska komisija," je zapisal na družbenem omrežju X.
Časnik Delo je medtem danes poročal, da naj bi v kabinetu premierja Goloba preigravali tudi scenarij, da v Bruselj pošljejo kandidaturo Marte Kos, čeprav še ni uradno potrjena. Vlada bo kandidaturo potrdila, ko bo dobila mnenje parlamentarnega odbora za zadeve EU, ki pa ni zavezujoče.
Golob je sicer v sredo dejal, da se je pogovarjal s predsednico Evropske komisije in ji pojasnil zaplete, ob tem pa zatrdil, da zaradi Slovenije postopki pri oblikovanju komisije ne bodo trpeli. Po neuradnih informacijah Dela bi to pomenilo, da von der Leynova ne bo še enkrat preložila za torek načrtovane predstavitve svoje ekipe. Po prvotnih načrtih naj bi jo sicer predstavila že to sredo.
Na Evropski komisiji danes niso želeli odgovoriti na vprašanje, ali lahko von der Leynova svojo komisarsko ekipo parlamentu predstavi brez enega člana oziroma članice.
Za zamudo pri imenovanju slovenske komisarske kandidatke po mnenju skupine EPP kriva vlada
Za zamudo pri imenovanju nove kandidatke za evropsko komisarko iz Slovenije ni kriva slovenska opozicija, ampak vlada, menijo v politični skupini Evropske ljudske stranke (EPP), del katere sta tudi slovenski stranki SDS in NSi. V skupini EPP so v odgovoru za slovenske medije izrazili upanje, da bo vlada čim prej imenovala kandidatko.
V največji politični skupini Evropskega parlamenta delijo stališče ene od svojih podpredsednic Romane Tomc (SDS), pri čemer so izpostavili, da "ne bi bilo zamude, če bi premier imenoval pravo osebo ob pravem času".
"Slovenski parlament spoštuje svoje lastne postopke in to je povsem demokratično. Za napako vlade ne smemo kriviti slovenske opozicije," je sporočil vodja komuniciranja pri skupini EPP Pedro Lopez de Pablo.
Dodal je, da je po mnenju skupine imenovanje komisarskega kandidata izključna pristojnost slovenske vlade. Upajo, da bo to storila čim prej.
V skupini EPP so poudarili še, da je Evropski parlament pristojen za to, da preveri primernost komisarskih kandidatov za področja, ki jih bodo kot člani komisije pokrivali. "Skupina EPP bo zagotovila, da bodo vsi pravično obravnavani na podlagi njihovih veščin, in ne na podlagi ideologije," so sporočili.
Na vprašanje, ali podpirajo odločitev petčlanske slovenske delegacije v EPP, da ne podpira imenovanja Marte Kos za evropsko komisarko, niso odgovorili.
Da tega ne podpirajo, je v sredo na družbenem omrežju X sporočila vodja delegacije in podpredsednica skupine EPP Tomc. Ocenila je, da Kos "nima ustreznih kompetenc za zasedbo najvišjih izvršilnih funkcij". Očita ji tudi, da ima prebivališče v Švici in ne v EU, da je "bivša sodelavka tajne službe", in da naj bi zaradi mobinga predčasno končala mandat veleposlanice.
KOMENTARJI (425)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.