Protest v belgijski prestolnici sledi sobotnim demonstracijam v drugih evropskih mestih, kjer so prav tako protestirali proti covidnim ukrepom. Kljub pozivom belgijske policije, naj se protestniki razidejo, so ti še naprej vztrajali na ulicah. Udeleženci so po poročanju tujih medijev skandirali: "Svoboda!"
Na shodu pa je prišlo tudi do nasilnih izgredov. Protestniki so se namreč spravili tudi na novinarske ekipe, ki so spremljale proteste. Uničili so tudi nekaj infrastrukture. Policija je zato, da bi razgnala protestnike, uporabila vodni top in solzivec.
Po navedbah organizatorjev se je na protestnem shodu zbralo 500.000 ljudi, po podatkih policije pa okoli 50.000. Protestniki so se zbrali dopoldne na severni železniški postaji, od koder so krenili na pohod do parka Cinquantenaire v bližini evropske četrti. Policija je že pred začetkom shoda aretirala šest ljudi, poročajo belgijski mediji.
Belgija se tako kot mnoge druge evropske države sooča z velikim porastom okužb, ki jih poganja širjenje različice omikron. Vlada se je sicer v petek odločila za uvedbo koronskega barometra za boljše upravljanje epidemije, ki bo povezano s stanjem v bolnišnicah. Od 1. marca pa bo v državi za ohranitev veljavnosti covidnega potrdila obvezen poživitveni odmerek cepiva, če bo od drugega minilo že več kot pet mesecev.
Protesti tudi v Španiji
Protesti so se medtem odvijali tudi v španski Barceloni. Udeleženci so tam nosili kostume, s seboj pa so imeli transparente z napisom "To ni pandemija, to je diktatura".
V Španiji so sicer do zdaj skupno zabeležili že devet milijonov okužb s koronavirusom. Realna številka naj bi bila sicer še višja. Vse od začetka epidemije je medtem v tej državi umrlo skoraj 92.000 ljudi. Oblasti sicer zaradi visoke precepljenosti prebivalstva, cepljenih je namreč več kot 80 odstotkov ljudi, menijo, da bi bilo v nasprotnem primeru umrlih še več.
KOMENTARJI (738)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.