Tujina

V Bruslju dogovor za dvotirni pristop do Turčije in o sankcijah proti Minsku

Bruselj, 02. 10. 2020 07.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
U.Z., STA, N.S., Ti.Š.
Komentarji
56

Voditelji članic EU so prvi dan zasedanja v Bruslju dosegli dogovor o opredelitvi odnosov s Turčijo in sankcijah proti režimu v Belorusiji, ki za zdaj ne vključujejo Aleksandra Lukašenka. Dogovorili so se za dvotirni pristop do Turčije, ki vključuje tudi možnost sankcij v primeru enostranskih dejanj, uperjenim proti interesom unije in članic. Danes se bodo posvetili vprašanju strateške suverenosti Unije in odnosom s Kitajsko, pričakovati pa je, da bo govor tudi o svežnju za spoprijem Evrope s pandemijo.

Osrednja tema prvega dne vrha EU so bili v četrtek pričakovano odnosi unije s Turčijo, pri čemer je že tako težavno iskanje konsenza še zapletla ciprska blokada sankcij proti odgovornim za volilne goljufije, represijo in nasilje v Belorusiji. V Nikoziji so v zameno zahtevali sankcije proti Turčiji zaradi vrtanja v ciprski izključni gospodarski coni.

Voditelji članic EU so ponoči dosegli dogovor o opredelitvi odnosov s Turčijo in o uvedbi sankcij proti režimu v Belorusiji, ki jih v uniji načrtujejo že od sredine avgusta.

Že tako napete odnose unije z najstarejšo kandidatko za članstvo so namreč pred meseci močno zaostrile raziskave morskega dna, s katerimi želi Turčija najti nafto in plin. Turčija trdi, da raziskuje v svojem epikontinentalnem pasu, Grčija in Ciper pa, da posega v njuni izključni gospodarski coni.

Grčija in Ciper sta tako zahtevali odločen odgovor EU. Voditelji so se na vrhu EU dogovorili o "dvojni strategiji", "dvotirnem pristopu", ki daje priložnost dialogu, obenem pa napoveduje trdnost za zavarovanje evropskih vrednot in solidarnosti, je na novinarski konferenci po koncu prvega dne zasedanja poudaril predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Najpozneje decembra bodo voditelji znova preučili odnose s Turčijo, je še izpostavil.

"Pričakujemo, da se bo Turčija vzdržala enostranskih dejanj. Če se ne bo, bomo uporabili vse razpoložljive možnosti," pa je poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Slednje sicer ni tisto, kar želijo, želijo namreč pozitiven odnos, ki bi omogočil krepitev carinske unije in sodelovanja na področju migracij, je dodala.

EU ima tako dva nabora orodij. Prvega, ki vključuje tudi možnost sankcij, ne želi uporabiti. Zavzema se za drugi nabor, ki vključuje konstruktivno sodelovanje, je ponazorila von der Leynova. Je pa sedaj po njenih besedah na potezi Turčija.

Voditelji članic EU so prvi dan zasedanja v Bruslju dosegli dogovor o opredelitvi odnosov s Turčijo in o sankcijah proti režimu v Belorusiji, ki za zdaj ne vključujejo Aleksandra Lukašenka.
Voditelji članic EU so prvi dan zasedanja v Bruslju dosegli dogovor o opredelitvi odnosov s Turčijo in o sankcijah proti režimu v Belorusiji, ki za zdaj ne vključujejo Aleksandra Lukašenka. FOTO: AP

Voditelji so sicer v sklepih zapisali, da je razvoj sodelovalnega in vzajemno koristnega odnosa s Turčijo v strateškem interesu unije, za kar pa je nujen dialog v dobri veri in izogibanje enostranskim dejanjem, ki so v nasprotju z interesi EU in mednarodnim pravom ter kršijo suverene pravice članic unije. Ponovili so popolno solidarnost z Grčijo in Ciprom.

Že tako težavno iskanje konsenza glede opredelitve odnosov s Turčijo je sicer še zapletla ciprska blokada sankcij proti odgovornim za volilne goljufije, represijo in nasilje v Belorusiji.

V primeru konstruktivne drže in ustavitve nezakonitega vrtanja v grškem in ciprskem morju so voditelji pripravljeni razvijati pozitiven odnos. "V primeru obnovljenih enostranskih dejanj ali izzivanja v nasprotju z mednarodnim pravom, bo EU za zaščito interesov unije in članic uporabila vsa razpoložljiva orodja in možnosti, tudi v skladu z 29. členom pogodbe o EU in 215. členom pogodbe o delovanju EU," piše v sklepih.

Ker se omenjena člena nanašata na sankcije, so tako voditelji posredno v sklepe vključili tudi referenco na sankcije, kar je utrlo pot do kompromisa med radikalno držo Cipra in bolj spravnimi članicami.

Dogovor o opredelitvi odnosov s Turčijo je utrl tudi pot do uvedbe sankcij proti odgovornim za volilne goljufije, represijo in nasilje v Belorusiji, ki se načrtujejo od sredine avgusta. Voditelji se strinjajo glede uvedbe sankcij in pozivajo k odločitvi brez odlašanja, piše v sklepih.

Na kazenskem seznamu je okoli 40 imen. Med njimi po Michelovih besedah za zdaj ni dolgoletnega beloruskega voditelja Lukašenka, bodo pa razmere pozorno spremljali.

Voditelji EU so se nato dogovorili o dveh naborih orodij glede Turčije, pri čemer en vključuje tudi možnost sankcij, če Turčija ne bi ustavila nezakonito vrtanje v grškem in ciprskem morju.

Danes pa naj bi se začel pisni postopek, s katerim bo unija uvedla sankcije. Predsednik Evropskega sveta je na novinarski konferenci še dejal, da se bodo sankcije po napovedih začele izvajati že takoj danes. Von der Leynova pa je izpostavila, da je politična odločitev sprejeta, kar je ključno, ostalo so pa tehnične zadeve.

Janša: Vrh EU s pomembnimi odločitvami za zaščito evropskih interesov v vzhodnem Sredozemlju

Voditelji članic EU so prvi dan zasedanja sprejeli zelo pomembne odločitve v smislu zaščite evropskih interesov v vzhodnem Sredozemlju ter odločno podprli demokratične težnje beloruskega ljudstva v izjemno zapletenem in težkem položaju, pa je poudaril premier Janez Janša danes - ob prihodu na drugi dan zasedanja v Bruslju.

EU je po njegovih besedah s sprejetimi sklepi dokazala, da stoji za svojimi članicami. Ob tem je premier izpostavil, da se za prihodnost ve, katere korake bo naredila unija, če določeni pogoji ne bodo izpolnjeni, hkrati se pa tudi ve, kateri bodo koraki v pozitivno smer.

Drugi dan zasedanja sicer manjka kar nekaj voditeljev, med njimi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki ga zastopa nemška kanclerka Angela Merkel. Švedskega premierja Stefana Löfvena ves vrh zastopa finska kolegica Sanna Marin. Hrvaškega premierja Andreja Plenkovića pa naj bi po neuradnih navedbah slovenske strani danes zastopal Michel, po navedbah hrvaške strani pa Janša.

Ti bodo po njegovih navedbah mogoči, če se bodo začela pogajanja, če se bo spoštovalo mednarodno pravo in če bo strinjanje, da v primeru, če dogovora ne bo na pogajanjih, o sporu odloča mednarodno sodišče v Haagu.

Turčija označila grožnjo EU glede sankcij za nekonstruktivno

Ankara je danes označila grožnje Evropske unije glede sankcij za nekonstruktivne. Voditelji EU so se danes namreč strinjali, da bi lahko uvedli sankcije proti Turčiji, če bi ta nadaljevala iskanje nafte in plina na spornem območju.

"Trajajoča uporaba retorike o sankcijah je nekonstruktivna," so sporočili s turškega zunanjega ministrstva. "EU mora sedaj razumeti, da s takšnim diskurzom ne bo napredka," so dodali.

Turško ministrstvo je danes pozdravilo pozitivne elemente dogovora evropskih voditeljev, a opozorilo, da nekateri deli niso v skladu z resničnostjo. Izjava kaže, da so si želele nekatere države članice razviti tesen odnos s Turčijo, obenem pa prikazuje tudi, kako sta Ciper in Grčija izkoristila odnose med EU in Turčijo za talce.

Belorusija na sankcije EU odgovorila s povračilnimi ukrepi

Belorusija pa je danes sporočila, da v odziv na sankcije, o katerih so se dogovorili voditelji držav članic EU, danes uvaja sankcije proti uniji. Rusija pa je sankcije EU označila za izraz šibkosti.

Voditelji članic EU pozivajo tudi k takojšnji ustavitvi sovražnosti med Azerbajdžanom in Armenijo v Gorskem Karabahu ter k trajnemu premirju in mirni ureditvi konflikta. Za ta konflikt ne more biti vojaške rešitve, niti ne sme biti zunanjega vmešavanja, so zapisali v sklepih, ki so jih sprejeli prvi dan zasedanja. Evropska unija bo ob tem civilnemu prebivalstvu v Gorskem Karabahu zagotovila 500.000 evrov pomoči. Pol milijona evrov bodo namenili za nujno humanitarno pomoč - za dobavo zdravstvene pomoči, medicinske opreme, paketov hrane in druge nujne pomoči več tisoč prebivalcem.

"V zvezi s sankcijami, ki jih je proti beloruskim predstavnikom sprejela Evropska unija, Belorusija danes uvaja vrsto recipročnih sankcij," je v sporočilu za javnost zapisalo belorusko zunanje ministrstvo. Pojasnili so še, da seznama sankcij ne bodo javno objavili.

Do sankcij EU proti Minsku je kritična tudi Rusija. "Na splošno smo zelo zelo proti politiki sankcij ... to je bolj izraz šibkosti kot moči," je novinarjem dejal predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Drugi dan o strateški suverenosti, Kitajski, brexitu, svežnju za okrevanje

Voditelji članic EU pa so se drugi dan posebnega oktobrskega zasedanja po pričakovanjih posvetili vprašanju strateške suverenosti unije in odnosom s Kitajsko. Na kratko so pregledali stanje v pogajanjih o prihodnjih odnosih z Združenim kraljestvom, govora pa je bilo tudi o svežnju za spoprijem Evrope s pandemijo.

Po julijskem dogovoru voditeljev o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji novega koronavirusa, ki vključuje sedemletni proračun unije in sklad za okrevanje, sedaj potekajo pogajanja članic EU z Evropskim parlamentom, ki so po oceni diplomatov prepočasna, zato grozijo zamude. Danes je bilo tako govora tudi o tem svežnju, vključno z vprašanjem vladavine prava.

Covid-19 je sprožil tudi razpravo o strateški suverenosti unije, ki je bila sicer prav tako načrtovana za danes. Voditelji so se pogovorili o tem, kako v celoti izkoristiti potencial notranjega trga, razviti ambiciozno industrijsko politiko in zagotoviti ustrezno digitalno preobrazbo, vključno z uvedbo novih, strožjih pravil za digitalne velikane, kakršna sta Google in Amazon.

Voditelji članic EU so se drugi dan posebnega oktobrskega zasedanja po pričakovanjih posvetili vprašanju strateške suverenosti unije in odnosom s Kitajsko.
Voditelji članic EU so se drugi dan posebnega oktobrskega zasedanja po pričakovanjih posvetili vprašanju strateške suverenosti unije in odnosom s Kitajsko. FOTO: AP
Ena od tem posebnega oktobrskega zasedanja, ki poteka ta konec tedna v Bruslju, so tudi odnosi s Kitajsko. Voditelji so po prvem dnevu zasedanja brez razprave sprejeli sklepe o Kitajski, ki jo unija opisuje kot strateško partnerico in sistemsko tekmico. Teme drugega dne izrednega vrha so sicer bile tudi enotni trg, industrijska politika in digitalna preobrazba, pa tudi zunanji odnosi. Srečanje bi moralo biti že prejšnji teden, a so ga preložili zaradi stika predsednika Evropskega sveta Michela z okuženo osebo z novim koronavirusom.

Voditelji so danes razpravljali tudi o odnosih s Kitajsko. S to razpravo bi morali zasedanje v četrtek začeti, a so spremenili vrstni red ter se najprej lotili odnosov s Turčijo in reševanja zapleta zaradi ciprske blokade sankcij proti režimu v Belorusiji. Dogovor glede Turčije in Belorusije so na koncu dosegli, sprejeli so tudi sklepe o Kitajski, a razpravo so opravili danes.

Na koncu so na kratko obravnavali tudi stanje v pogajanjih o prihodnjih odnosih z Združenim kraljestvom, ki so jih močno obremenili britanski načrti za sprejetje zakona o notranjem trgu, ki krši ločitveni sporazum. EU vseskozi poudarja, da je dosledno spoštovanje izstopnega sporazuma pogoj za sporazum o prihodnjih odnosih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (56)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Lumpx
02. 10. 2020 16.45
+1
Na zalost so v EU parlamnetu se vedno najglasnejsi "fajonisti" oz zagovorniki uvazanja ilegalcev in kleceplazenja pred "turki". Na naso sreco pa se zadeve spreminjajo in vsaj Vzhodna evropa oz visegrajske drzave so svetla tocka, ki se daje upanje da se bo vsaj del Evrope obranil "invazije". Svetla tocka je tud nasa sedanja vlada ki se trudi obranit naso juzno mejo. Zgodovina se pac ponavlja.... pred par stoletji smo se ubranili pred turki in se bomo tud dandanes.
Ana Sols
02. 10. 2020 17.27
+0
Saj lahko gre Slovenija ven iz EU, pa je problem rešen.
Lumpx
02. 10. 2020 17.36
+1
EU je dobra ideja. Sam fajonisti in levaki spet izdajajo od znotraj. Tak kot vedno v zgodovini so fajonistom in levakom vec vredni "vsi drugi", domaci prebivalci kid elajo so dobri sam za placevanje davkov in zdaj se za placevanje uvoza invazijskih hord.
Ana Sols
02. 10. 2020 17.40
+0
Ni dobra ideja, Slovenska politika, korupcija, pritiskanje na medije se ne sklada z Evropsko, lepo ven iz EU, pa mas svojo suvereno državo in ti noben ne teži. Malo manj prometa z EU, ampak kaj cmo, važno da je bivsi zapornik na oblasti, da se malo razlikujemo od drugih držav v EU.
Lumpx
02. 10. 2020 18.25
+2
EU je zelo dobra ideja sam fajonisti so jo izrodili tako zelo, da smo zdaj mi Evropejci prisiljeni delati in placevati za uvazanje in hranjenje ilegalcev oz invazijske vojske iz Afrike in Azije.
Periot222
02. 10. 2020 15.36
-1
SenecaLucius
02. 10. 2020 14.59
+2
Naj Evropa namesto v Turčijo začne vlagati v industrijsko proizvodnjo npr. v Ukrajino, oz naj od tam uvaža delovno silo, ki bo za razliko od tistie iz muslimanskih držav veliko manj problematična!
Lumpx
02. 10. 2020 18.26
+2
Pa uvazati ukrajinke v EU in Slovenijo :) Ne pa da uvazajo fajonisticne otrociske z bradami
haad
02. 10. 2020 12.46
+2
Dvotirni pogovori z turki.za turke so desttirni pogovori premal
Ana Sols
02. 10. 2020 12.05
-2
Zdaj pa se ukrepi proti visegrajski skupini in vsem drzavam ki jih posnemajo, s pritiski na novinarje, onemogocanjek preiskav vlade in "predsedujocih strank". Kazni, sankcije, itd. Te drzave ne spadajo v EU.
Lumpx
02. 10. 2020 16.46
-1
Poljaki so dejansko ubranili Dunaj pred turki. Upajmo da bodo podobno nardili tud v danasnjem casu.
Ana Sols
02. 10. 2020 17.25
+1
Saj lahko, ampak naj gredo vse države iz visegrajske skupine in podobne ven iz EU pa naj bijejo svoj boj s cerkvijo ob strani. In častijo svoje koruptivne politike. Nekaj pa jim je ja treba dat, če majo protimigrantsko politiko. Problem je korupcija in sovražna politika, ki ima presenetljivo ali pa ne podporo stranke NSI, ki zastopajo cerkev in njene "vrednote dobrote".
modelx
02. 10. 2020 11.31
+8
tale nemčija in naši izdajalci skozi govorijo o 2 tirih - se ve zakaj. po enem vozijo ljudi v taborišče, po drugi gredo pa prazni vlaki nazaj po nov tovor.
brabusednet
02. 10. 2020 11.13
+6
Ti modeli Bruseljske vlade očitno delajo za razpad EU.Angela je pa to vse zakuhala z svojim wilkomen muslimani.Izgleda,da so spoznali,da bi vsaka država zase lažje prosperirali.
Jože Fortuna
02. 10. 2020 11.57
+1
modelx
02. 10. 2020 13.12
+6
ne kriv mulimane za razpadanje EUja. problem je notranji, kot je bil v jugi.
Ana Sols
02. 10. 2020 17.43
+1
Jože Fortuna, se strinjam, mislim da bi Slovenija morala izstopiti iz EU. Zagotovo se Slovenija vsem v EU gnusi zaradi korupcije in pritiska na medije in zaostale desničarske politike, ki jo majo samo drzave iz visegrajske skupine.
Andree
02. 10. 2020 11.12
+12
Sultan Erdogan drži Merkelco lepo v šahu. Samo reče, gela jutri ti zaprem vse nemške tovarna v Turčiji.
modelx
02. 10. 2020 11.35
+5
kaki nemške tovarne neki. turki, ki so delali v nemčiji in jih je ta konec 80tih plačevala, da se jih je znebila, so sami odprli svoje tovarne in delajo konkurenčne izdelke (sabanci skupina recimo - teksil, gumarstvo, kordi,...) z istimi delavci in tehnologijo na istem nivoju in vsaj enako kvaliteto (drugo je naš aroganten pristop do njihovih izelkov) , samo za pol nemške cene.
Andree
02. 10. 2020 12.13
+5
Ne mešaj hrušk in jabolk. mercedes in Man sta skoraj ves tovorni program preselila v Turčijo. Potem so set tukaj Siemens Bosch, Adidas- Puma, Knorr, Haribo, Zeiss, Knor bremsen itd
Carmennula
02. 10. 2020 10.46
+7
Evropa je nč od nč..ni ne več finančna, ne ekonomska ne vojaška velesila je samo še cela na pozo v Libanon..Na Švedskem je prava vojna med Arabskimi, Islamskimi, Iranski milicami z vzporedni družbo in v določene dele mesta še policija brez vojske ne upa..To je Evropa Evropskih narodov..
macek_garfield
02. 10. 2020 10.08
+7
se bota dr. ivan in njegov prijatelj obran danes dogovorila za prodajo petrola mol-u samo povem, stric vizjak ze ve, pa to
Jože Fortuna
02. 10. 2020 11.58
+3
Jimi1
02. 10. 2020 10.02
+11
Erdo ne kaznovano napade Kurde,Sirijo,podpira ISIS,grozi EU z migranti,posega v grške in Ciprske vode,grozi z vojno,pa inscinira vojno na Kavkazu... Dovolj vzrokov,da bi Turčijo stolkli do tal... EU pa nič, se na napadena bi pri tiskala... Vladavina Merklce se bo končala z propadom europe,če se bo tako nadaljevalo...
Uporabnik1911634
02. 10. 2020 10.35
+0
Jimi1 glih gospod Erdogan se bori proti ISISOM,ne posega v Grske vode to je ze dokazano zdavnaj na mapi kje je meja,..itd Najprej se dobro pouci o zadevah in ne beri levih medijev nato komentiraj. EU to dobro ve zato ne naredi nic ;)
VAREN
02. 10. 2020 10.02
+16
Tile iz EU pa so optimisti, če mislijo, da bodo lahko vplivali na Turčijo. Se že zdaj plazijo kaj šele bo.
WhatDoYouCare
02. 10. 2020 10.13
+7
Brez težav vplivajo na turkistan. ZDA so pred kakšnim letom lepo prikazale kako se turčijo dotolče brez enega izstreljenega naboja. Uvedba gospodarskih sankcij in turkistan propade. Turčija brez zahodnega trga je 0. Ker mešajo ... na Kavkazu jim bodo pa še Rusi dali čevelj v nogo. Vojaško pa tudi nič ne morejo brez NATO članic. Kurde do zob oborožit pa da vidiš kako bo erdi piskal ko bodo začela letala dol padat.
WhatDoYouCare
02. 10. 2020 10.14
+3
EU ima vsa sredstva da turkistan spremeni v greznico. Manjka jim poguma oziroma po domače jaj...c.
Uporabnik1911634
02. 10. 2020 10.39
-1
WhatDoYouCare kak komentar haha.Turcija zahodnega trga ne rabi.Kurdi so le manjsina in imajo iste pravice kot turki,Kurdistan ne obstaja in nemore obstajati ker nikoli ni ;) Turcijo so poskusili zlomiti leta 2016 z vojnim pucom a jim ni uspelo,probajo se vedno samo jim ne rata in nebo jim😁
Militos
02. 10. 2020 09.38
+5
Komolčarji. Ha ha ha
birdslo
02. 10. 2020 09.36
+13
Da bi sankcije dali turškemu sultanu pa ne? Eu je v glavnem dobra za tujerodne vrste.
Andree
02. 10. 2020 09.20
+7
medtem pa je dobil državni TÜV Bavarska v Turčiji novo 20 letno pogodbo za izvajanje tehničnih pregledov
Metalllca
02. 10. 2020 09.54
+7
Kaj pa misliš, zato pa udrihajo po Lukašenku da bi še tam dobili zastonj tovarne in delovno silo, ti Nemci so zlo največje.
Andree
02. 10. 2020 09.12
+15
Mercedes je vso svojo proizvodnjo avtobusev preselil v Turčijo prav tako Man. Tudi Haribo proizvaja svoje gumi medvedke še samo v Turčiji.
Hitri Jezek
02. 10. 2020 10.26
+3
Zalostno...ampak resnično.Evropejci smo za vse predragi!
Rde?a pesa in hren
02. 10. 2020 09.10
+5
S tem je pač tako, da kapiatl vedno igra glavno vlogo. Nemčija in še marsikdo iz EU ima v Turčiji ogromne investicije. Da bi kar tako pustili svoj denar in šli "na nož" z ERdoganom, ne gre. Poleg vsega pa drži "jez" z okoli 4 miljone migrantov. In potem si lahko Erdogan privošči avanture, kot je iskanje oz proviciranje v V Sredozemlju. Da malo pokaže svojo moč in da zbudi EU da je tam. IN na račun DE ter kapitala, seveda Ciper izgubi podporo velikih. Je premajhni igralec za velike. Tuid Grkom ni v interesu konflikt, zato tudi v tem primeru ne bodo šli čisto na roke Cipru v podpori. kako poučno, kajne. Aha, tudi vmešavanje Turčije v konflikt med AZ AR ni problme za EU. Zaenkrat je še predlače pa načelo "taktnega" odnosa s Turčijo še velja... Kako poučno za male "miške" kot smo mi. Mačke se igrajoz nami, kot v pravljici.
brabusednet
02. 10. 2020 08.57
+15
Erdogan ima EU v šahu saj nam lahko vsak trenutek pošlje miljon ali več muslimanov.V Bruslju pa so tako sami nesposobneži.Sankcije proti Belorusiji so blamaža saj glavnega akterja so spregledali.To so otroške igrice ali kaj.Ti bodo pa res pripeljali do razpada EU.Angleži jih ne jemljejo resno in delajo,kakor jim paše.Vse več držav EU postaja skeptična do vodenja unije.
Rde?a pesa in hren
02. 10. 2020 09.11
+2
Ne bi se mgel bolj strinjati s komentarjem.
Andree
02. 10. 2020 09.14
+7
Erdogan ima nemško gospodarstvo v šahu. Mercedes,VW,Bosch Siemens, Adidas, Knorr, Haribo itd so vsi svoje glavne obrate preselili g Turčijo
SLOVENSKI HRVAT
02. 10. 2020 08.52
+20
Bote vidli kak se bo EU pokenjala in pokleknila pred turki. EU je za mene gotova,sploh v kriznih situacijah gleda vsak za sebe.
Andree
02. 10. 2020 09.18
+3
461864
02. 10. 2020 08.48
+15
Turke je potrebno naučiti manir.