Po tem, ko so slovenski reševalci na Buturović Polju, kjer so bili s kolegi s Hrvaške in BiH, odkrili še eno truplo, se je uradno število smrtnih žrtev dvignilo na 17. Od tega so jih 15 našli v Donji Jablanici, še eno pa v Konjicu. V Donji Jablanici je trenutno prijavljenih pet pogrešanih oseb, v Konjicu pa štiri.
Vodja ekipe slovenskih reševalcev Aleš Cedilnik je popoldne dejal, da se je ekipa z Buturović Polja že vrnila. Zdaj čakajo na odločitev, kje bodo nadaljevali iskanje. Razmere so po njegovih besedah zahtevne, a obvladljive. Upanje, da bi še našli preživele, pa "zmeraj obstaja, so pa z vsako uro manjše možnosti za preživetje".
"Poplave so se zgodile zaradi velike količine dežja, te pa so povzročile dodatne težave, kot so zrušenje objektov, cest, zdrsi zemljine," je pojasnil in dodal, da so bili ponesrečenci ne le zasuti, ampak tudi prekriti z muljem. Dodal je, da imajo reševalci med drugim težave z dostopom do lokacij, zdrsi zemljine oz. s prehodnostjo na terenu in z vdori nasutega terena.
Prizadeto območje je obiskal tudi slovenski veleposlanik v BiH Damijan Sedar. Kot je dejal, je bil obisk pomemben za dvig morale ljudi, ki so po hudi katastrofi v šoku. Povedal je, da so se s predstavniki lokalnih oblasti med drugim pogovarjali o vseh potrebah, ki bodo nastopile kasneje, ko bo na vrsti obnova.
"Uničena je cestna infrastruktura, probleme imajo z oskrbovanjem z vodo, zasulo jim je komunalno odlagališče, težave se pojavljajo v električnem omrežju, tako da nastopajo resne potrebe za dolgoročno obnovo in s strani EU smo jim v bistvu zagotovili pomoč in asistenco tudi v naprej," je v izjavi za STA povedal Sedar.
Kot smo poročali, se morajo reševalne ekipe pri iskanju prebijati skozi ruševine, ki so ponekod še vedno pod vodo, saj je z manjšimi presledki deževalo še ves konec tedna. Več kot deset vasi na območju Konjica po poročanju Radiotelevizije BiH (BHRT) še vedno ni dobilo pomoči zaradi obsežne škode na cestah. Težko dostopni ali nedostopni so zlasti nekateri višje ležeči zaselki.
Na terenu sta poleg domačih tudi reševalni ekipi iz Hrvaške in Srbije. Preko mehanizma EU je v nedeljo v BiH krenila enota s 46 pripadniki slovenske civilne zaščite, šest psov in 16 vozil. Gre za "tehnično reševalno ekipo, enoto za preiskovanje s psi ter logistično podporo in vodstvo kot reševalna pomoč BiH, ki so jo prizadele katastrofalne poplave", je v nedeljo sporočila Uprava za zaščito in reševanje.
Danes so slovenski pripadniki na terenu v bližini kraja Buturović Polje, kjer je osem članov ekipe za tehnično reševanje, trije vodniki z dvema psoma in pet pripadnikov logistične in informacijsko-komunikacijske tehnologije. Z iskanjem pogrešanih oseb so začeli okoli 10. ure.
"Sodelovanje z lokalnimi oblastmi in mednarodnimi enotami, ki so tudi napotene prek mehanizma Unije na področju CZ, poteka zelo učinkovito," so danes sporočili z Uprave za zaščito in reševanje.
V noči na sredo napovedane nove obilne padavine
Prek evropskega mehanizma za civilno zaščito bodo reševalce, opremo ali humanitarno pomoč v BiH poleg Slovenije, Hrvaške in Srbije poslale tudi Albanija, Severna Makedonija, Črna gora, Poljska, Slovaška in Turčija, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Ob tem so oblasti za zahod, vzhod in sever Hercegovine ter za del Osrednjebosanskega kantona izdale novo oranžno opozorilo zaradi padavin. Danes in v torek naj bi bilo sicer stanje stabilno, vremenoslovci pa obilne padavine znova pričakujejo v torek pozno zvečer in v noči na sredo, zato v hidrometeorološkem zavodu BiH svarijo prebivalce prizadetih območij, naj bodo pripravljeni.
Zbiranje pomoči
Iz Rdečega križa Slovenija so sporočili, da so v prvih dneh za pomoč prebivalcem Bosne in Hercegovine s pomočjo donacij zbrali 77 tisoč evrov.
Rdeči križ Slovenije je že začel z zbiranjem finančne pomoči.
Prispevke zbirajo z nakazili na transakcijski račun Rdečega križa Slovenije in s poslanimi SMS sporočili POPLAVE5 ali POPLAVE10 na število 1919, s katerimi se prispeva pet oz. deset evrov.
Iz sklada solidarnosti je sicer Rdeči križ Slovenije že nakazal 5000 evrov Nacionalnemu društvu Rdečega križa BiH.
Tudi sodelavci Karitas v Bosni in Hercegovini se organizirajo za razdeljevanje prve pomoči s poplavami prizadetim ljudem. Slovenska karitas je za prvo pomoč že namenila 10.000 evrov Karitas BiH in začenja z akcijo zbiranja sredstev.
Sredstva za pomoč lahko darujete na:
Slovensko karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Koda namena: CHAR
Namen: POPLAVE BIH
Sklic: SI00 890
Prispevate lahko tudi s poslanim SMS sporočilom KARITAS5 na 1919 in prispevate 5 evrov ali KARITAS10 na 1919 in prispevate 10 evrov.
Slovenska karitas je do danes zbrala dobrih 30.000 evrov za pomoč poplavljenim v Bosni in Hercegovini. 10.000 evrov je za prvo pomoč prizadetim že nakazala Karitas BiH, ki bo s temi sredstvi kupila in razdelila prizadetim pakete s konzervirano hrano in higienske potrebščine.
V torek pa začenja Karitas zbirati tudi materialno pomoč v trgovskih centrih Mercator po vsej Sloveniji. Vse do 1. decembra bodo tako ram v posebej označenih košarah zbirali hrano in higienske pripomočke. Zbiranje bo potekalo v 70 poslovalnicah, in sicer v vseh supermarketih in hipermarketih Mercator.
Vso zbrano materialno pomoč bo Slovenska karitas posredovala Karitas v Bosni in Hercegovini, ki jo bo skupaj s sodelavci Škofijskih karitas Sarajevo in Mostar, razdelila najbolj ranljivim s poplavami prizadetim ljudem oz. družinam. Ob tem se bo Karitas BiH za nujno pomoč povezala in sodelovala tudi z lokalno civilno zaščito in drugimi organizacijami, ki bodo pomagale na terenu.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.