Celotno kazen je prestal v državnem zaporu v bližini Sarajeva, direktor zapora Siniša Perković pa je lokalnim medijem potrdil, da je bil Bosnić izpuščen v petek zjutraj in da se bodo zdaj z njim ukvarjale varnostne agencije, poroča Dnevnik.hr.

Imam Bilal Bosnić, neformalni voditelj skrajne muslimanske ločine vahabitov v Bosni in Hercegovini, je bil na sodišču v BiH obsojen na sedem let zapora zaradi javnega spodbujanja terorizma in novačenja borcev za samooklicano skrajno islamistično skupino Islamska država (IS) v Siriji in Iraku. Ves čas sojenja je sicer vztrajal, da je nedolžen.
Kot imam je deloval v kraju Bužim pri Bihaću, kjer še vedno živi njegova družina. Tam je ustanovil svojo "kongregacijo", skupnost vernikov, ki je delovala zunaj struktur uradno priznane Islamske skupnosti v BiH, katere legitimnosti ni hotel priznati. Takšne neformalne skupnosti vernikov, bilo jih je približno 70, so varnostne agencije v BiH ocenile kot nosilce radikalnih islamistov in mesta za novačenje potencialnih teroristov, še poroča Dnevnik.hr.
Skupaj z okoli 20 privrženci so ga v veliki protiteroristični akciji, imenovani "Damask", prijeli septembra 2014. Vse razen Bosnića so kasneje izpustili iz pripora. V obtožnici je bilo navedeno, da je Bosnić leta 2013 in 2014 kot član vahabitske skupnosti, ki deluje izven struktur Islamske skupnosti BiH, propagiral in širil islamski radikalizem, hkrati pa javno spodbujal mlade v BiH, da se priključijo teroristom IS.
To je počel v vlogi verske avtoritete pa tudi javno v svojih govorih na shodih in na svojem kanalu na YouTubu.
Rekrutiral tudi slovenske državljane
Številni so iz BiH, po njegovih pozivih, naj umrejo kot pravi muslimani, odšli v Sirijo in Irak. Tam so se borili na strani teroristične organizacije IS, nekateri so bili tam tudi ubiti. Rekrutiral naj bi tudi več Slovencev. Za njegovo "delo" oziroma rekrutacije naj bi mu visoke zneske plačevale različne arabske države.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.