"Na žalost nismo imeli druge možnosti: stopili smo do vodje protestov in ga obvestili, da bo policija srečanje prekinila," je tvitnila policija. Na ulicah Berlina se je po zadnjih podatkih zbralo okoli 38.000 ljudi, ki pa niso vzdrževali varne medsebojne razdalje, večina jih tudi ni nosila zaščitnih mask.
"Vsi predhodno sprejeti ukrepi niso vodili v upoštevanje zahtev," je še sporočila policija, ki je zaradi shoda v nemški prestolnici danes namestila 3.000 svojih pripadnikov.
Tudi tokratnih protestov so se poleg skrajnih levičarjev udeležili tudi skrajni desničarji, med pohodom je bila opažena celo nacistična zastava, poroča BBC. Na enem od shodov je bilo tudi okoli 100 protiprotestnikov, ki so po poročanju lokalnih medijev kričali: "Korakate z nacisti in fašisti." Policija je aretirala vsaj 300 ljudi, poroča Bild, od tega so jih 200 aretirali v bližini ruskega veleposlaništva, kjer je demonstriralo do 3000 ljudi.
Nekateri so v rokah držali plakate, na katerih so bili nemški politiki spodaj pa je bilo pripisano "kriv", spet drugi pa so mahali z imperialističnimi zastavami, običajno povezanimi s skrajno desno skupino Reichsbuerger. Določeni protestniki so med drugim slavili Donalda Trumpa in Vladimirja Putina.
Videoposnetki iz družbenih omrežij kažejo kaos, potem ko so nekateri protestniki skušali vdreti v Reichstag. Policija je vhod v stavbo močno zavarovala in ljudem preprečila vstop.
Nemško sodišče je razveljavilo pred nekaj dnevi naznanjeno prepoved protestov, ki so jo zadali, ker je več deset tisoč protestnikov na podobnem pohodu pred nekaj tedni namenoma kršilo varnostne predpise. Takratni pohod je privabil tudi borce proti cepljenju, teoretike zarot in samooklicane "svobodomislece". Številni so namerno kršili varnostne predpise, zato so policisti tudi takrat proteste prekinili.
Notranji minister Berlina Andreas Geisel je že pred protestom dejal, da jih skrbi, da bi se znova kršila pravila. Kritičen je bil tudi do udeležencev protestov iz vrst skrajne desnice in podpornikov teorij zarote. Toda sodišče se je postavilo na stran organizatorjev, saj da ni nobenega znaka, da bi demonstranti namerno ignorirali smernice za socialno distanciranje in s tem ogrožali javno zdravje, poroča BBC.
Organizator pohoda pozval k mirnim protestom
Proteste je organizirala skupina Querdenken 711 iz Stuttgarta. Njen predstavnik Michael Ballweg je pozdravil odločitev sodišča kot uspeh za temeljne pravice. V videu na portalu YouTube je pozval k mirnim protestom in dodal, da tisti, ki pozivajo k nasilju, niso z njimi. Ko je bila namreč minulo sredo naznanjena prepoved, so nekateri na spletu zatrjevali, da se mora zborovanje kljub temu odviti, spet drugi pa so pozivali celo k nasilju.
Čeprav Nemčija do zdaj ni opazila velikih valov okužb, kot jih opažajo v nekaterih delih Evrope, število primerov narašča. Nazadnje so v Nemčiji tako visoko število okuženih imeli v aprilu.
Protesti tudi v Londonu
Tudi v Londonu se je danes na trgu Trafalgar zbrala večja skupina protestnikov, ki se ne strinjajo z ukrepi britanske vlade za zajezitev koronavirusa. Protestniki so v rokah nosili transparente z napisi: "covid prevara", "brez obveznih cepiv" in "brez zastojev".
Protest "Zedinite se za svobodo" je pozval k odpravi obveznih ukrepov, kot so zaklepanje, socialno distanciranje, nošenje mask in sistemi sledenja, ki so jih organizatorji označili za "kršitev pravic in svoboščin ljudi".
V Združenem kraljestvu še naprej naraščajo novi primeri okužb, minister za zdravje Matt Hancock pa je v soboto britanskim medijem dejal, da nadaljnjih omejitev ni mogoče izključiti.
Britanci so v soboto zabeležili 1.108 novih primerov, s čimer je skupno število primerov v državi doseglo 332.752.
KOMENTARJI (326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.