Radomir Lazović, član liste Ne davimo Beograda, je novinarjem še pred začetkom protesta pojasnil, da bodo protestniki prečkali most Gazela in ga blokirali, nato pa bodo naredili krog čez Brankov most. Poudaril je, da tudi na tretjem protestu, ki ga organizira opozicija, ne bo političnih govorov.
Protestniki so se sicer ob 18. uri sprva zbrali pred srbskim parlamentom in blokirali promet. Zbrani so nosili transparente z napisi: "Mladi nočejo resničnostnih šovov v Srbiji, mladi hočejo spremembe", "Srbija proti temi", "Odstopite vsi". Več jih je tudi pozvalo k odvzemu nacionalnih frekvenc televizijskim hišam in tiskanim medijem, ki spodbujajo nasilje, agresijo in kršijo novinarski kodeks.
Protestnike je nagovorila Ivana Mihajlović. "V naši državi želimo živeti brez strahu. Tukaj smo, ker želimo Srbijo brez nasilja. Ali ni to vsem jasno? Tisti, ki vodijo državo, imajo absolutno moč, a tudi absolutno odgovornost. Ne smemo jim dovoliti, da se igrajo z našimi življenji in življenji naših otrok."
Kolona protestnikov je nato odšla proti mostu Gazela in blokirala avtocesto v smeri Zagreba in Niša. Množica protestnikov je bila sicer tako velika, da vsi niso mogli priti do mostu, saj se glavni koloni protestnikov pridružujejo ljudje iz stranskih ulic, poroča srbski portal N1.
Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug je na mostu Gazela prišlo tudi do pretepa, ena oseba je bila poškodovana. Odpeljali so jo z reševalnim vozilom. Z mostu so protestniki odšli proti Novemu Beogradu.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je opozicijo znova obtožil, da nedavna strelska napada v Srbiji "zlorablja" za nabiranje točk. Hkrati je napovedal svoj protest. "Precej nenavadno je, da v demokratičnim državam vlada napoveduje shod v podporo sama sebi," je dejala novinarka hrvaške televizije Nova TV, ki dogajanje v Beogradu spremlja v živo.
Shod v podporo Vučiću naj bi potekal prihodnji petek, torej na isti dan, ko protestira opozicija.
V srbskem parlamentu je sicer potekala tudi razprava o vladnem poročilu o varnostnih razmerah po dveh tragedijah, ki sta prizadeli državo. Poslanci so zasedanje končali še pred začetkom protesta. Srbska premierka Ana Brnabić je med razpravo ocenila, da so v dogajanje po dveh strelskih pohodih neposredno vpletene tuje službe. "Državljanom Srbije sporočam, naj ne verjamejo lažem, dezinformacijam in poskusom ustvarjanja kaosa v Srbiji s strani tujih služb," je dejala. "Vse, kar se dogaja, je direktna posledica tujih služb in direktna destabilizacija Srbije," je izpostavila.
Pri tem je Brnabićeva mislila na dva množična protesta proevropske opozicije v Beogradu proti nasilja, na katerih so se zvrstile zahteve po odstopih ministrov in ukinitvi provladnih komercialnih televizij Pink in Happy.
Spomnimo. V napadu 3. maja je 13-letni učenec na svoji osnovni šoli Vladislava Ribnikarja v Beogradu ubil devet učencev in varnostnika. Dan kasneje pa je 20-letnik v treh vaseh blizu Mladenovca ubil osem ljudi, večinoma mladih.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.