Potem ko je danes dele mesta poplavilo morje, so znova hitro aktivirali pregrade in uspešno znižali gladino vode na 1,35 metra ter obvarovali mestno jedro.
Jez je sestavljen iz 78 poplavnih pregrad, nameščenih v morskem dnu na treh glavnih vhodnih točkah v laguno. Ko nastane plima, se pregrade dvignejo in tvorijo jez, s tem ustavijo Jadransko morje, ki se dviga v laguno in poplavi mesto, poroča CNN.
Morje v Benetkah običajno poplavlja med oktobrom in marcem, predvsem ogrožena sta dva najnižja in najbolj obiskana predela mesta: trg sv. Marka in območje okoli mosta Rialto. Novembra lani so Benetke prizadele rekordne poplave, ki so povzročile ogromno škodo in v glavnem ustavile tamkajšnji turizem. Uničenje, ki mu je sledila še pandemija koronavirusne bolezni, je domačine spravilo na kolena.
Politiki so po teh zadnjih uničujočih poplavah obljubili, da bo sistem Mose vzpostavljen hitro. Več milijard evrov vreden sistem, ki naj bi Benetke zaščitil pred najhujšimi poplavami, bi moral biti tako zgrajen že leta 2011, toda gradnjo so za skoraj deset let zavlekli birokracija, korupcijski škandali ter nasprotujoči si gospodarski in politični interesi.
Številni prebivalci Benetk in okoljevarstveniki sicer dvomijo o dejanskih koristih projekta. Med drugim jih skrbijo škoda, ki bi jo lahko ogromne naprave, nameščene na morskem dnu, povzročile ekosistemu tamkajšnje lagune, in visoki stroški vzdrževanja.
Benetke, ki so na Unescovem seznamu svetovne kulturne dediščine, imajo 50.000 stalnih prebivalcev. Vsako leto pa jih obišče okoli 36 milijonov turistov, od tega 90 odstotkov tujcev.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.