Vedno več držav se pred jesenjo v strahu pred zelo nalezljivo delta različico koronavirusa odloča za novo cepilno strategijo: državljanom ponujajo tretji, poživitveni odmerek. Kot prva evropska država je s tretjim odmerkom svoje državljane začela cepiti Madžarska, podobno so se odločili tudi Nemci. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) poziva k moratoriju na poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19, saj številne revne države še vedno čakajo na prve odmerke.
Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović je sicer pred nekaj dnevi napovedala, da bomo cepili s tretjim odmerkom, a da bomo najprej počakali na odobritev Evropske agencije za zdravila. "Zaenkrat v Sloveniji svetujemo tretji oziroma poživitveni odmerek hudo imunsko oslabelim ob individualni presoji za vsakega bolnike," je za 24ur.com pojasnila danes.
EMA tretjega odmerka cepiva Comirnaty sicer še ni odobrila. Kot je še dodala Beovićeva, več evropskih držav napoveduje cepljenje s tretjim odmerkom septembra, je pa še veliko nejasnega glede tega, kdo ga res potrebuje: "Imunost se zmanjšuje bolj pri starejših in bolj po 6 mesececih, to bi bilo lahko vodilo, a se države odločajo različno, tudi podatki o zmanjševanju imunosti s časom so zaenkrat skopi."
Začeti bi bilo treba čim prej, opozarja profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta; tretji odmerek bi namreč lahko pomembno omejil širjenje virusa. Da je še prezgodaj, da bi razmišljali o poživitvenem odmerku, saj da ni študij, ki bi nakazovale, da je to potrebno, pa je pred nekaj dnevi ocenil naš prvi epidemiolog Mario Fafangel.
V Avstriji sredi oktobra
Mückstein je napovedal, da bodo v Avstriji cepljenje s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu začeli izvajati 17. oktobra. Takrat bo namreč minilo devet mesecev, odkar so prvi ljudje v Avstriji prejeli drugi odmerek cepiva, je pojasnil.
Določene rizične skupine lahko tretji odmerek prejmejo že prej, je povedal. "Obstajajo določene skupine, na primer ljudje z oslabljenim imunskim sistemom, ki se lahko po dogovoru z zdravnikom cepijo tudi prej," je povedal avstrijski zdravstveni minister.
V slovenski severni sosedi so doslej z najmanj enim odmerkom cepili 60 odstotkov prebivalcev. Po Mücksteinovih besedah je njihov cilj postopoma povečati precepljenost prebivalstva. Zato je ljudi pozval, naj se cepijo.
Da bodo jeseni poživitveni odmerek začeli ponujati ranljivi populaciji, zlasti starejšim, so napovedali tudi že v Nemčiji in Franciji. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) na drugi strani to odsvetuje in priporoča, da se cepivo raje uporabi za cepljenje prebivalcev revnejših držav.
KOMENTARJI (515)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.