Ameriški predsednik Donald Trump je izdal ukaz za zračni napad v Bagdadu, v katerem so ubili poveljnika elitnih enot iranske revolucionarne garde al Kuds, generala Kasema Solejmanija.
Iz Pentagona so sporočili, da je šlo za preventivni ukrep, saj naj bi Solejmani aktivno razvijal načrte za napade na ameriške diplomate in vojake v Iraku ter v celotni regiji. Prav tako naj bi odobril zadnji napad protestnikov na ameriško ambasado v Bagdadu. Napad je po besedah Pentagona bil namenjen "odvračanju bodočih iranskih napadov". V napadu je umrl tudi namestnik poveljnika proiranske milice v Iraku Sile za mobilizacijo ljudstva (PMF) Abu Mahdi al Muhandis.
Iran napovedal maščevanje "na pravem kraju in ob pravem času"
Iranski vrhovni svet za nacionalno varnost je napovedal maščevanje "na pravem kraju in ob pravem času". "Amerika se mora zavedati, da je bil zločinski napad na generala Solejmanija njena največja napaka v zahodni Aziji in Amerika se ne bo enostavno izognila posledicam svojih napačnih izračunov," je svet zapisal v sporočilu za javnost. "Ti kriminalci se bodo soočili s hudim maščevanjem (...) na pravem kraju in ob pravem času," je dodal.
Iransko zunanje ministrstvo je medtem poklicalo na pogovor odpravnika poslov na švicarskem veleposlaništvu v Teheranu, ki zastopa ameriške interesu v Iranu. Kot so sporočili z zunanjega ministrstva v Bernu, je švicarska vlada predstavila svoje stališče glede zadeve, odpravnik poslov pa je posredoval sporočilo iz ZDA. Švica je ob tem pozvala Washington in Teheran, naj se izogibata stopnjevanju napetosti.
Iranska državna televizija je prenesla sporočilo Revolucionarne garde, ki pravi, da sta ubita postala mučenika, Trump pa je napad pospremil s tvitom ameriške zastave.
Američani na Bližnji vzhod pošiljajo več tisoč dodatnih vojakov
ZDA so sporočile, da bodo na Bližnji vzhod napotile več tisoč dodatnih pripadnikov oboroženih čet, poroča CNN.
Pripadnike bodo poslali iz skupine za hitro posredovanje 82. zračnoprevozne divizije. Po napadu na ameriško ambasado v Bagdadu so namreč iz iste enote že napotili 750 pripadnikov in takrat napovedali, da so dodatne napotitve možne. Zdaj pošiljajo še preostanek te brigade, približno 3000 vojakov.
Ali Hamenej razglasil tri dni žalovanja
Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je ob smrti drugega najpomembnejšega človeka v državi, kot Solejmanija označujejo mnogi, razglasil tri dni žalovanja. Ob tem je po poročanju Al Jazeere dejal, da bo njegov umor podvojil njihov odpor do Združenih držav Amerike in Izraela ter da "kriminalce, ki so ubili Solejmanija, čaka hudo maščevanje". Dodal je, da "morajo vsi sovražniki vedeti, da se bo džihad odpora nadaljeval z dvojno motivacijo in da borce v sveti vojni čaka gotova zmaga".
Iranski minister za zunanje zadeve Javad Zarif je na Twitterju opozoril, da ZDA "nosijo odgovornost za vse posledice zračnega napada". Napad je označil za "izjemno nevarno in neumno eskalacijo". Medtem so že imenovali Solejmanijevega naslednika, in sicer kar njegovega namestnika.
Američani svoje državljane pozvali naj zapustijo državo
Ameriška ambasada v Bagdadu je svoje državljane pozvala, da nemudoma zapustijo državo, iraški premier pa je dejal, da bo ta napad "v državi sprožil uničujočo vojno".
Spomnimo, ZDA so v nedeljo bombardirale objekte PMF zaradi napada na iraško vojaško bazo v petek v Kirkuku, v katerem je bil ubit tudi Američan. Proiranska milica je potem organizirala protestni napad na ameriško veleposlaništvo v Bagdadu, Američani pa so se maščevali z likvidacijo Solejmanija in al Muhandisa.
Iran: Žrtev je vsaj sedem
Tiskovne agencije in iraški ter iranski mediji poročajo, da se je napad pri letališču zgodil kmalu po polnoči v petek zjutraj, ubili pa naj bi še več drugih oseb, po poročanju PMF najmanj sedem ljudi. Al Muhandis je prišel na letališče v konvoju, da pričaka Solejmanija, ki je priletel ali iz Libanona ali Sirije. Konvoj je prispel do tovornega dela letališča, kjer je bilo Solejmanijevo letalo, nakar je vse skupaj razneslo. Američani naj bi napad izvršili z raketo. Solejmanijevo truplo je razneslo na koščke, al Muhandisa pa niso mogli identificirati.
Solejmani je vodil sile al Kuds v Siriji, kjer podpirajo predsednika Bašarja Asada, in v Iraku po ameriški invaziji leta 2003. Delal je tudi kot posebni svetovalec Asada za boj proti Islamski državi. Al Kuds je, po zagotovilih ameriških uradnikov, pod Solejmanijevim vodstvom učil šiitske bojevnike v Siriji in Iraku, kako se delajo uspešne obcestne bombe proti Američanom. Iran to zanika.
Ta napad sicer predstavlja eskalacijo v politiki ZDA do Bližnjega vzhoda, slabšanje odnosov pa traja že nekaj časa. Iran je sestrelil ameriško brezpilotno letalo in zasegel nekaj naftnih tankerjev, ZDA pa ga bremenijo tudi septembrskega napada na savdske naftne objekte.
KOMENTARJI (1015)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.