67-letni Šinzo Abe je imel v Nari na zahodu države govor v podporo enemu od kandidatov na nedeljskih volitvah v zgornji dom japonskega parlamenta. Dogodek je bil sicer varovan, a kljub temu so lahko opazovalci do politika pristopali relativno brez težav. K Abeju je tako na odru od zadaj pristopil moški in ga ustrelil.
Japonski mediji poročajo, da je prvi strel verjetno zgrešil cilj, zato mu je sledil še drugi, po katerem je 67-letni politik padel na tla, krvavel naj bi iz vratu. Ljudje so mu priskočili na pomoč in ga oživljali. Takoj nato so ga odpeljali v bolnišnico, domnevno s srčnim zastojem, ki pa mu pogosto sledi smrt. Čez nekaj ur so sporočili, da je Abe poškodbam podlegel.
Dogodek se je zgodil okoli 11.30 po lokalnem času. Japonska policija je skoraj nemudoma prijela storilca ter zasegla doma izdelano pištolo, ki jo je storilec uporabil v napadu. Šlo naj bi za 40-letnega osumljenca, prebivalca mesta Nara.
Po poročanju lokalnih medijev, na katere se sklicuje BBC, je osumljenec nekdanji pripadnik japonskih pomorskih samoobrambnih sil, ki predstavljajo lokalni ekvivalent japonske mornarice. Med prijetjem se ni upiral.
Japonska vlada je že oblikovala posebno krizno ekipo in obsodila napad. Premier Fumio Kišida je prekinil predvolilno kampanjo ter se s severa države, kjer se je mudil, odpravil v Tokio. To je barbarsko dejanje med volilno kampanjo, ki je temelj demokracije, in je popolnoma neodpustljivo. To dejanje najostreje obsojam," je dejal Kišida.
Odzivi svetovnih voditelji
Na tragičen dogodek so se odzvali tudi številni svetovni voditelji, ki Japonski in Abejevi družini pošiljajo svoje sožalje.
Slovenski predsednik Borut Pahor je na Twitterju zapisal, da je Slovenija pretresena zaradi atentata in da so misli Slovencev pri Abeju in njegovi družini. Ko so sporočili, da je Abe umrl, pa je Pahor sožalje izrazil tudi v video sporočilih v slovenskem in angleškem jeziku.
"Danes je bil ustreljen, umorjen bivši japonski premier Šinzo Abe. Čutim iskreno prizadetost in tesnobo. Šinzo Abe je bil zelo naklonjen Sloveniji in poglobitvi vsestranskega sodelovanja med državama. Za to mu bomo še posebej vedno hvaležni. V imenu Republike Slovenije in vseh naših ljudi izražam njegovi družini, japonskemu cesarju in japonskemu ljudstvu naše sočutje, žalost in solidarnost v tem težkem trenutku," je dejal v posnetku.
Iz kitajskega zunanjega ministrstva so sporočili, da so šokirani zaradi napada. "Nekdanji premier Abe je v svojem mandatu prispeval k izboljšanju kitajsko-japonskih odnosov. Izražamo sožalje ob njegovi smrti in pošiljamo naše sožalje družini," so sporočili s kitajskega veleposlaništva na Japonskem.
"Prepričani smo, da bodo tisti, ki so načrtovali in zagrešili ta pošasten zločin, nosili odgovornost za to teroristično dejanje, ki ga ni mogoče upravičiti," pa je v izjavi zapisalo rusko zunanje ministrstvo.
Britanski premier v odhodu Boris Johnson je na Twitterju zapisal, da je "žalosten in zgrožen" zaradi "podlega napada", medtem ko je predsednik Evropskega sveta Charles Michel izjavil, da je "šokiran in žalosten zaradi strahopetnega napada", Abeja pa je označil za "resničnega prijatelja" in "gorečega zagovornika multilateralizma in demokratičnih vrednot".
Na napad so se odzvale tudi ZDA, in sicer je ameriški zunanji minister Anthony Blinken, ki se trenutno udeležuje zasedanja zunanjih ministrov skupine G20 na Baliju, dejal, da so ZDA "globoko užaloščene in zaskrbljene", atentat pa vidijo kot "šokanten" in "globoko zaskrbljujoč". Abeja je opisal kot voditelja z veliko vizijo.
Japonska je izgubila odličnega (nekdanjega) premierja, pa se je odzval francoski predsednik Emmanuel Macron. "Posvetil je življenje svoji državi in delal za to, da bi zagotovil red na svetu," je dejal.
Nemški kancler Olaf Scholz je dejal, da je "osupel in globoko užaloščen". "Trdno stojimo Japonski ob strani tudi v teh težkih urah," je zapisal na Twitterju in izrazil globoko sožalje Abejevi družini.
Indijski premier Narendra Modi je dejal, da ga je napad na Abeja "globoko prizadel", nekdanjega japonskega premierja pa je označil za "dragega prijatelja".
Abe, verjetno najbolj znan japonski politik, je bil na položaju premierja leta 2006 in nato znova od leta 2012 do 2020, ko je zaradi bolezni odstopil s položaja.
Japonska ima za razliko od ZDA zelo stroge zakone glede strelnega orožja in primeri strelskih napadov so izjemno redki.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.