V Romuniji v tednu po prvem krogu predsedniških volitev in pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami vlada negotovost. Romunske oblasti trdijo, da so pridobile dokaze o vmešavanju tujih akterjev v kampanjo pred predsedniškimi volitvami, medtem ko mora ustavno sodišče še potrditi končne rezultate prvega kroga volitev oz. jih razveljaviti, poroča agencija Reuters.
62-letni skrajno desni nestrankarski kandidat Calin Georgescu, ki mu ankete pred volitvami niso pripisovale možnosti za uvrstitev v drugi krog volitev, je minulo nedeljo presenetljivo prejel največ glasov in se bo v drugem krogu pomeril s kandidatko Eleno Lasconi iz zeleno-liberalne reformne stranke USR.
Sodišče je v četrtek odredilo ponovno štetje 9,46 milijona glasovnic, ki so bile oddane v prvem krogu. Ponovno štetje naj bi se končalo v nedeljo pozno zvečer - torej na dan parlamentarnih volitev, poroča portal Politico na spletni strani.
Ponovno štetje glasov je sodišče odredilo na zahtevo enega od predsedniških kandidatov, evropskega poslanca Cristiana Terhesa, ki je v prvem krogu prejel približno odstotek glasov. Terhes drugouvrščeni kandidatki Eleni Lasconi očita, da je izvajala spletno kampanjo tudi po začetku volilnega molka, je v četrtek poročala avstrijska tiskovna agencija Apa.
Politico danes poroča, da je Terhes zahtevo za razveljavitev volitev podal na podlagi navedbe, da so bili glasovi za kandidata Ludovica Orbana, ki se je iz predsedniške tekme umaknil teden dni pred volitvami in podprl Lasconi, nezakonito prenesenih k njej.
O zahtevi Terhesa za razveljavitev rezultatov bo sodišče odločilo v ponedeljek ob 17. uri po lokalnem času, piše na spletni strani romunskega ustavnega sodišča.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.