Po 99,36 odstotka preštetih glasov je Putin osvojil 87,32 odstotka glasov, je danes sporočila ruska volilna komisija. Preostali trije kandidati, ki Putinu nikoli niso zares predstavljali konkurence, pa so prejeli od tri do štiri odstotke glasov. Volitev se je udeležilo 74 odstotkov volilnih upravičencev, kar je največ od leta 1991, poročajo tuje tiskovne agencije.
Putin je v prvem odzivu nekaj ur po zaprtju volišče v nedeljo ocenil, da je visoka volilna udeležba povezana z vojno v Ukrajini. "To je povezano z dejstvom, da smo dobesedno prisiljeni braniti interese svojih državljanov z orožjem v naših rokah," je dejal 71-letnik.
Povedal je še, da trenutno ne izključuje možnosti obširnega konflikta z zvezo Nato, a da bi to pomenilo, da bi bil svet le korak stran od tretje svetovne vojne. "Menim, da ni verjetno, da je to v interesu koga," je dodal. Dodal je, da se že sedaj v Ukrajini borijo številni vojaki iz držav članic Nata. "To ni nič dobrega, predvsem za njih, ker tam umirajo v velikih številkah," je poudaril.
Rekordna zmaga tlakuje Putinu pot za nov šestletni mandat. Opazovalci sicer opozarjajo, da je bila takšna zmaga predvsem mogoča zaradi represije, prisil in prevar.
EU: Volitve v Rusiji temeljile na represiji in ustrahovanju
Volitve so temeljile na represiji in ustrahovanju, je v Bruslju dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, ki je obsodil izvedbo volitev na ukrajinskih zasedenih ozemljih.
Po besedah Borrella predsedniške volitve v Rusiji, na katerih si je Putin zagotovil nov šestletni mandat, niso bile "svobodne in poštene". Temeljile so na "represiji in ustrahovanju", je pred zasedanjem zunanjih ministrov EU v Bruslju dejal Borrell.
Volitve so potekale ob strogih omejitvah, ki jih je zaostrila tudi "nezakonita ruska agresija proti Ukrajini", je še opozoril Borrell v izjavi, ki jo je danes objavil v imenu EU.
"Ruske oblasti so še naprej krepile sistematično notranjo represijo z zatiranjem opozicijskih politikov, organizacij civilne družbe, neodvisnih medijev in drugih kritičnih glasov z uporabo represivne zakonodaje in politično motiviranih zapornih kazni," med drugim piše v izjavi, ki omenja tudi smrt opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega v času pred volitvami.
Borrell je ob prihodu na zasedanje še dejal, da naj bi se ministri danes dogovorili o uvedbi sankcij proti zaporniškim uradnikom, ki so bili vpleteni v smrt Navalnega v kazenski koloniji prejšnji mesec.
Borrell je tudi obsodil izvedbo volitev na ozemljih Ukrajine, ki jih je začasno zasedla Rusija, s čimer je bila po njegovem kršena ukrajinska suverenost.
EU pri tem poudarja, da ne bo priznala izida "nezakonitih" volitev, ki so potekale na priključenem polotoku Krim, v delih Donecka, Luganska, Zaporožja in regije Herson. Te t. i. volitve so "nične in ne morejo imeti nobenih pravnih učinkov", so poudarili v povezavi.
Vandalizem na voliščih
Tridnevne volitve sta sicer zaznamovala okrepitev ukrajinskih napadov in vandalizem na voliščih. Kremelj je označil volitve tudi za trenutek, ko lahko ruski državljani izrazijo svojo podporo ruski vojni v Ukrajini, kjer so organizirali volitve na okupiranih območjih.
Neodvisni opazovalci so opozorili še na pritiske na javne uslužbence, ki so jih nadrejeni pozvali, naj glasujejo v velikem številu in celo fotografirajo svoje oddane glasovnice. Pojavila so se še poročila o velikem pritisku na prebivalce ukrajinskih območjih, ki jih je zasedla Rusija. Volitve na teh območjih so nezakonite in mednarodno nepriznane.
KOMENTARJI (315)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.