V začetku leta je ruski predsednik Vladimir Putin napovedal načrtovano namestitev taktičnega jedrskega orožja kratkega dosega v moskovski sosedi in zaveznici Belorusiji, kar se je na splošno obravnavalo kot opozorilo Zahodu, ki je okrepil vojaško podporo Ukrajini. Lukašenko je dejal, da bo to orožje izključno pod nadzorom Moskve, zdaj pa si je očitno premislil.
Gradnja objektov za shranjevanje orožja naj bi bila končana do 7. ali 8. julija, nato pa bi prišlo do končnega premeščanja orožja. Po besedah beloruskega voditelja je že vse pripravljeno za namestitev. Pojasnil je, da je nekaj orožja že dobil, ampak ne še vsega.
"Iz Rusije smo dobili rakete in bombe," je potrdil in dodal, da je rusko jedrsko orožje, ki bo poslano v Belorusijo, trikrat močnejše od ameriških atomskih bomb, ki so bile leta 1945 odvržene na japonski mesti Hirošima in Nagasaki.
"Bog ne daj, da bi se moral danes odločiti za uporabo tega orožja, vendar ne bi okleval, če bi se soočili z agresijo," je dejal Lukašenko, ki je sicer znan po svojih drznih izjavah. Dodal je še, da se bo pred uporabo katerega koli orožja posvetoval s Putinom. "Poslušajte, če se bo začela vojna, ali mislite, da se bom oziral naokoli?" je dejal. "Dvignem telefon in kjer koli je, ga dvigne on," je poudaril Lukašenko za Putina. "Če pokliče, dvignem telefon kadar koli. Uskladiti začetek napada ni noben problem."
Ruski uradniki Lukašenkovih pripomb niso takoj komentirali. Kot je pojasnil beloruski voditelj, je bil on tisti, ki je Putina prosil za namestitev ruskega jedrskega orožja v Belorusiji. Trdil je, da je ta poteza nujna za odvračanje morebitne agresije.
"Mislim, da se nihče ne bi bil pripravljen boriti proti državi, ki ima to orožje," je dejal Lukašenko. "To je orožje za odvračanje."
Taktično jedrsko orožje je namenjeno uničevanju sovražnikovih enot in orožja na bojišču. Ima razmeroma kratek doseg in veliko manjši učinek kot jedrske bojne glave, nameščene na medcelinskih balističnih raketah, ki lahko uničijo celotna mesta.
Lukašenko je dejal, da Belorusija ne potrebuje namestitve ruskega strateškega jedrskega orožja na svojem ozemlju. "Ali se bom boril proti Ameriki? Ne," je dejal. Ampak očitno potrebuje taktično jedrsko orožje. Dodal pa je tudi, da Belorusija za vsak primer pripravlja tudi objekte za medcelinske rakete z jedrsko konico.
Belorusija je skupaj z Ukrajino in Kazahstanom gostila velik del sovjetskega jedrskega arzenala, ko so bile vse države del Sovjetske zveze. To orožje je bilo po razpadu Sovjetske zveze leta 1991 umaknjeno v Rusijo na podlagi sporazuma, ki so ga podprle ZDA.
Rusija ni povedala, koliko svojega taktičnega jedrskega orožja bo poslala v Belorusijo. Ameriška vlada meni, da ima Rusija približno 2000 kosov taktičnega jedrskega orožja, ki vključuje bombe, ki jih lahko nosijo letala, bojne glave za rakete kratkega dosega in artilerijske naboje.
Rusija je 24. februarja 2022 uporabila ozemlje Belorusije, da bi poslala svoje vojake v Ukrajino, na ozemlju svoje velike zaveznice pa zadržuje sile in orožje.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.