Več držav je danes že obsodilo iranski raketni napad na letalski oporišči v Iraku, ki gostita ameriške in koalicijske vojake. Nemška vlada je zavrnila tovrstno agresijo in pozvala k umiritvi razmer, iz Londona pa so medtem še sporočili, da je zaskrbljujoče poročilo o žrtvah.
Sedaj bo odločilnega pomena, da se razmere ne zaostrijo še bolj, je poudarila nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer. Nemška vlada namerava uporabiti vse kanale za umiritev razmer, ta poziv pa velja predvsem za Teheran, je dodala.
Ministrica je še potrdila, da v napadu ni bil ranjen noben nemški vojak. Bodo pa zahtevali, da se 13 osrednjih držav v mednarodni koaliciji v boju proti Islamski državi čim prej sestane in posvetuje o nadaljnjih korakih.
Namška vlada še razmišlja o tem, ali bi iz Erbila umaknili del enot. Te so sicer že umaknili iz oporišča Tadžija.
'Poročila o žrtvah zaskrbljujoča'
Obsodbe napada so prišle tudi iz Londona. "Obsojamo napade na iraški vojaški oporišči, ki gostujeta koalicijo - tudi britanske sile," je dejal britanski zunanji minister Dominic Raab. Ob tem je opozoril, da so zelo zaskrbljujoča poročila o žrtvah in uporabi balističnih raket.
Tudi britansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da med njihovimi vojaki - v Iraku jih je okoli 400 - ni žrtev.
Nad zaostritvijo razmer je zaskrbljen tudi avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg. "Logika oko za oko ne vodi nikamor. Kar trenutno potrebujemo, je dialog," je dejal.
Francija se je podobno kot druge države zavzela za umiritev razmer med Teheranom in Washingtonom. "Francija ostaja odločena, da deluje v smeri manjšanja napetosti in je v stiku z vsemi stranmi, da spodbuja zadržanost in odgovornost," je dodal zunanji minister Jean-Yves Le Drian. Tudi francoski vojaki v iranskem napadu davi niso bili ranjeni.
Evropska unija je medtem označila raketne napade za jasno zaostritev konfrontacije. "Zadnji raketni napadi na letalski oporišči v Iraku, ki jih uporabljajo ameriške in koalicijske sile, med njimi evropske, so nov primer zaostrovanja in krepitev konfrontacije," je dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je pozvala h končanju nasilja. "Uporaba orožja se mora končati in oblikovati prostor za dialog," je dejala po izrednem zasedanju o krizi glede Irana. Von der Leynova je še zagotovila pomoč EU pri tem, kot je na primer ohranitev odnosov s številnimi akterji v regiji. Ob tem je poudarila, da še vedno verjamejo v iranski jedrski sporazum iz leta 2015.
K umiritvi razmer je pozvala tudi Kitajska. "Nikomur ni v interesu zaostritev razmer na Bližnjem vzhodu," so sporočili z zunanjega ministrstva. Po njihovem je rešitev v dialogu.
Iz Kanade so medtem sporočili, da so vsi njihovi vojaki na varnem. Obrambni minister Harjit Sajjan je tvitnil, da spremljajo razmere in da bodo še naprej z vsemi ukrepi zagotavljali varnost njihovih pripadnikov. Nekaj od okoli 500 vojakov nameravajo sicer premestiti v Kuvajt.
Tudi madžarski vojaki, ki se borijo na strani mednarodne koalicije, so na varnem, je zagotovil madžarski zunanji minister Peter Szijjarto. Ob tem je zagotovil, da Madžarska zagovarja umiritev razmer. Podobno so sporočili iz Italije.
Razmere pozorno spremljajo tudi druge države, ki sodelujejo pri mednarodni koaliciji v boju proti Islamski državi pod vodstvom ZDA. Več držav zaenkrat ne razmišlja o umiku svojih vojakov, med njimi Francoska in Poljska.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je posvaril, da se bo Izrael odzval z odločnim udarcem, če ga bo Iran napadel. Solejmanijapa je označil za "vrhovnega terorista". "Kasem Solejmani je odgovoren za smrt neštetih nedolžnih ljudi, za več desetletij je destabiliziral številne države, sejal je strah in bedo in muke in načrtoval je še veliko hujše stvari," je dejal in dodal, je bil Solejmani "arhitekt in gonilna sila iranske kampanje terorja po vsem Bližnjem vzhodu in svetu". Ameriškega predsednika Donalda Trumpa pa je pohvalil, ker da je z odreditvijo napada na Solejmanija ravnal "hitro, pogumno in odločno".
Iz Teherana je namreč prišlo svarilo, da bosta izraelski mesti Haifa in Tel Aviv spremenjeni v prah, če bodo ZDA v odgovor na iranske napade sprejele nove vojaške ukrepe. Iranske revolucionarna garda je poleg tega danes po naznanitvi napadov sporočila, da Izrael dojemajo kot sostorilca ZDA pri dejanjih proti Iranu.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.