Izrael si bo po vojni prizadeval ustaviti delovanje agencije Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) v Gazi, je dejal izraelski zunanji minister Izrael Kac. Pomoč za ustavitev delovanja UNRWA v Gazi bo Izrael iskal pri ZDA, EU in drugih večjih donatorjih agencije, je dodal.
Palestinsko islamistično gibanje Hamas je medtem že obsodilo izjave Izraela ter ZN pozvalo, naj ne popuščajo izraelskim grožnjam in izsiljevanju.
Združeni narodi so sicer na spletu sporočili, da je vodja agencija ZN za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini generalnega sekretarja Združenih narodov Antonia Guterresa obvestil o "izjemno resnih obtožbah, ki več zaposlenih agencije povezujejo z napadom 7. oktobra v Izraelu". Guterres se je nad novico o tem zgrozil, so zapisali, Lazzarinija pa da je prosil, naj zadevo čim hitreje preišče. Vodja agencije UNRWA je sporočil, da so preiskavo tudi že uvedli.
Generalni sekretar ZN se je o tem pogovoril tudi z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom. Tudi slednji je izpostavil potrebo po čimprejšnji in temeljiti preiskavi. ZDA so sicer začasno ustavile dodatno financiranje agencije; ZDA so bile namreč leta 2022 največja država donatorka agencije z več kot 340 milijoni dolarjev.
Je pa Blinken zadovoljen, da mu je sogovornik zagotovil "celovit in neodvisen" pregled UNRWA. Izpostavil je ključno vlogo agencije pri zagotavljanju življenjsko pomembne pomoči Palestincem.
Vse več držav umika finančno podporo UNRWA
Po ZDA so se za začasno zaustavitev sredstev odločile tudi Kanada, Italija in Avstralija. "Kanada jemlje ta poročila zelo resno in pri tem vprašanju tesno sodeluje z UNRWA in drugimi donatorji," je dejal minister za mednarodni razvoj Ahmed Hussen, ki je že stopil v stik z Lazzarinijem. Kasneje je podobno odločitev sporočila tudi avstralska zunanja ministrica Penny Wong.
Italijanski zunanji minister Antonio Tajani pa je ob napovedi ustavitve financiranja agencije zagotovil, da Italija ostaja zavezana zagotavljanju humanitarne pomoči palestinskemu prebivalstvu in zaščiti varnosti Izraela.
Državam pa se je kasneje pridružilo tudi Združeno kraljestvo. Kot so sporočili s tamkajšnjega zunanjega ministrstva, Britanija "začasno ustavlja vsako prihodnje financiranje UNRWA, medtem ko pregledamo te zaskrbljujoče obtožbe". Nad obtožbami so zgroženi, vendar pa še vedno ostajajo zavezani zagotavljanju humanitarne pomoči ljudem v Gazi, ki jo nujno potrebujejo.
"Izraelske oblasti so UNRWA posredovale informacije o domnevni vpletenosti več naših zaposlenih v grozljive napade na Izrael 7. oktobra," je v petek sporočil Lazzarini. Po hudih obtožbah je glavna agencija ZN, ki nudi pomoč Palestincem v Gazi, odpustila več zaposlenih. S tem so želeli zaščititi zmožnost Agencije za dostavo humanitarne pomoči.
Po navedbah ameriškega zunanjega ministrstva naj bi bilo vpletenih 12 uslužbencev UNRWA.
K preiskavi dogodkov so pozvale tudi izraelske oblasti ter izpostavile, da mora agencija izvesti "temeljito notranjo inšpekcijo glede dejavnosti Hamasa in drugih terorističnih elementov v svojih vrstah" ter s tem zagotoviti, da humanitarne dejavnosti organizacije niso zlorabljene. "ZN pozivamo, naj nemudoma ukrepajo proti vodstvu UNRWA," je dejal izraelski zunanji minister Israel Katz ter se zahvalil ZDA in Kanadi za prekinitev financiranja UNRWA. Upa, da bodo druge države sledile zgledu ZDA in Kanade.
KOMENTARJI (447)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.