Zaradi virusa covid 19 sta umrla japonska potnika z ladje Diamond Princess, ki je 14 dni preživela v karanteni ob japonski obali. Šlo naj bi za starejši par. Potnika so z ladje že prejšnji teden preselili v bolnišnico.
Na ladji so sicer skupno potrdili 621 okužb, kar je največje žarišče izbruha virusa zunaj Kitajske. Potnike so začeli izkrcavati v sredo, ko je krov zapustilo 443 potnikov, danes pa so izkrcali še 244 ljudi.
Na krovu je bilo tudi šest Slovencev, za dva pa so ugotovili, da sta okužena s koronavirusom. Za dva so bili testi negativni in sta se že vrnila v Slovenijo.
Medtem se japonske oblasti otepajo očitkov, da so se slabo spopadle z razmerami na ladji. Japonski profesor Kentaro Ivata, ki je obiskal ladjo med karanteno, je povedal, da so bile okoliščine na ladji "popolnoma kaotične", piše BBC. V posnetku, objavljenem na YouTubu, ki ga je medtem že odstranil, je bil zelo kritičen. Na njegove kritike se je odzval japonski zdravstveni minister in dejal, da so imele oblasti zelo zahtevno delo v zelo zapletenem položaju.
Na Kitajskem oblasti medtem poročajo o izrazitejšem padcu novih primerov. Potrdili so 349 novih okužb in 114 smrtnih žrtev, še dan prej pa je bilo novih okužb 1749. Skupno je potrjenih 2126 smrtnih žrtev in več kot 75.700 okuženih. 16.000 bolnikov je že ozdravelo. Zunaj Kitajske je okuženih približno 1000 ljudi, največ prav z ladje Diamond Princess, sledijo Singapur, Južna Koreja in Hongkong, od koder so v sredo potrdili drugo smrtno žrtev. Dva sta umrla tudi v Iranu, po en človek pa je umrl v Franciji, na Filipinih, Japonskem in Tajvanu, še poroča BBC.
V Južni Koreji zaprli 2,5-milijonsko mesto
V Južni Koreji so našteli 22 novih primerov okužb, s čimer se je število bolnih povpzelo na 104.
Župan mesta Daegu, ki je z več kot 2,5 milijona prebivalcev četrto največje mesto v državi, je pozval ljudi naj zaradi naraščanja števila okužb s koronavirusom ne zapuščajo svojih domov, piše Independent. Kvon Joung Džin je dejal, da naj tudi notri nosijo maske. Kot je še povedal, se mesto sooča s krizo brez primere, potem ko so nekaj deset obolelih povezali z okuženo žensko, ki je večkrat obiskala lokalno cerkev. Vsaj 28 okuženih naj bi z njo prišlo v stik ravno v cerkvi, nimajo pa podatka, da bi ženska potovala tudi izven države.
Župan se zato boji, da bi lahko število okuženih prerasno zmožnosti v mestu za primerno obravnavo, zato je za pomoč že prosil Seul.
17 ton zaščitnega materiala na Kitajsko
V okviru mehanizma Evropske unije za civilno zaščito je francosko letalo danes na Kitajsko odpeljalo dodatnih 17 ton zaščitnega materiala za boj proti novemu koronavirusu. Zaščitna oprema, ki so jo zagotovile Francija, Estonija in Latvija, vključuje zaščitne maske, rokavice, zaščitne obleke in razkužilo. Letalo bo nato v Evropo prepeljalo državljane EU iz mesta Vuhan. Kot so sporočili iz Bruslja, Evropska unija financira do 75 odstotkov stroškov teh letov.
"Pomagali smo poslati več kot 30 ton opreme na Kitajsko in s tem bomo nadaljevali tudi ta konec tedna. Zahvaljujem se francoskim in italijanskim oblastem, ki so nam pomagale varno prepeljati državljane EU domov in dostavile nujno opremo na Kitajsko," je dejal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.
"To je odličen primer evropskega sodelovanja. Komisija si še naprej prizadeva 24 ur na dan, sedem dni na teden, za pomoč državam in Kitajski," je dodal slovenski komisar.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.