
V tistem obdobju je v Boliviji vladala desna vlada, dan po aretaciji pa so Guevaro, sicer rojenega v Argentini, usmrtili.
ZDA in Sovjetska zveza sta bili v hladni vojni, v Washingtonu pa nad komunističnim vplivom v Latinski Ameriki niso bili navdušeni. Skrbele so jih tudi dejavnosti Cheja Guevare. Prado Salmon je vodil skupino, ki so jo pomagali usposobiti Američani, in Guevarovo skupino, ki je prvotno štela 120 pripadnikov, zmanjšali na 22. Leta 1967 je nato napisal knjigo z naslovom Kako sem ujel Cheja.
Sin Prada Salmóna je svojega očeta opisal kot "izjemno osebo, ki se jo bodo spominjali po ljubezni, integriteti in pogumu". To, da je ujel Cheja, pa da ni bila njegova najbolj pomembna stvar. Prizadeval si je, da bi oborožene sile postale demokratična institucija, ki bi spoštovala ustavo in zakone, poroča BBC.
Guevara je po zmagi revolucije leta 1959 zapustil Kubo in vodil revolucionarna gibanja v drugih državah, na Kubi pa je ostal ključni zaveznik komunističnega voditelja Fidela Castra. Bolivijski policist, ki je ustrelil Cheja Guevaro, Mario Terán, je umrl lani.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.