Ameriška vojska je v ponedeljek zapustila Afganistan, kjer so oblast sredi avgusta po bliskovitem zlomu prozahodne vlade znova prevzeli talibani. Preden so ameriški vojaki zapustili Kabul, so uničili večje količine vojaške opreme, med drugim sisteme zračne obrambe C-RAM, 70 oklepnih vozil MRAP, 27 oklepnikov Humvee in 73 letal.
Kot je potrdila ameriška vojska, je bilo to sklepno dejanje ameriške prisotnosti v Afganistanu, ki je vključevalo evakuacijo ameriških državljanov, imetnikov zelenih kart in afganistanskih zaveznikov. General Kenneth F. McKenzie ml. je dejal, da nekateri ameriški državljani, ki so zaprosili za evakuacijo, niso utegnili priti do letališča. O talibanih je dejal, da so bili ameriški vojski v pomoč pri sklepnih operacijah največje nebojne evakuacije v zgodovini ameriške vojske.
CNN je poročal, da so talibani zaskrbljeni zaradi "zlitja" pripadnikov ISIS-K s talibanskimi milicami v Kabulu, kar predstavlja varnostno grožnjo in težavo pri ločevanju med infiltriranimi pripadniki teroristične organizacije in legitimnimi talibanskimi borci. Medtem pa so talibani sporočili, da so po propadu pogovorov sprožili več napadov proti upornikom, ki so se zatekli v dolino Pandžšir.
ZDA sicer od talibanov pričakujejo, da bodo po umiku ameriških vojakov iz Afganistana izpolnili svoje zaveze, legitimnost ali podporo pa si bodo morali zaslužiti, je le nekaj ur po odhodu zadnjih ameriških letal iz Kabula dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken. "Vojaške misije je konec. Začela se je nova, diplomatska misija," je dodal.
Po Blinknovih besedah bodo morali talibani izpolniti svoje obljube o zagotavljanju svobode potovanj ter spoštovanju pravic žensk in manjšin, prav tako pa ne bodo smeli dovoliti, da bi država postala baza za teroriste. "Legitimnost ali podpora bo morala biti zaslužena," je po poročanju francoske tiskovne agencije dejal v Washingtonu.
Kmalu po naznanitvi dokončnega umika ameriških vojakov iz Kabula je evakuacije, ki so potekale zadnja dva tedna, označil za "ogromen vojaški, diplomatski in humanitarni podvig", ki da je bil eden največjih izzivov za ZDA doslej. A kot je dodal, se je zdaj začelo novo poglavje. "V njem bomo vodili s svojo diplomacijo. Vojaške misije je konec. Začela se je nova, diplomatska misija," je dejal.
Naznanil je še, da so ZDA prekinile svojo diplomatsko prisotnost v Kabulu in jo s ponedeljkom preselile v Katar. Kljub temu si bodo prizadevale pomagati vsakemu Američanu, ki bi želel zapustiti Afganistan. Po njegovih besedah v državi sicer ostaja majhno število ameriških državljanov, "manj kot 200, a verjetneje bližje 100", ki želijo oditi.
Predsednik Joe Biden je spregovoril, potem ko je letališče v Kabulu zapustilo zadnje ameriško letalo, s čimer se je zaključila 20-letna prisotnost ZDA v Afganistanu. Glede na navedbe ameriških oblasti je zadnje letalo z ameriškim veleposlanikom na krovu vzletelo okrog polnoči po lokalnem času. Nemudoma po odhodu se je na območju razleglo zmagoslavno streljanje, piše AFP. Biden je po tem objavil kratko izjavo, v kateri se je zahvalil vsem, ki so v zadnjih 17 dneh sodelovali v operacijah evakuacije. Američane naj bi uradno nagovoril kasneje danes.
Notranji ministri EU o razmerah v Afganistanu
Notranji ministri EU bodo na današnjem izrednem zasedanju v Bruslju govorili o razmerah v Afganistanu in njihovih morebitnih posledicah na migracije in varnost. Države članice so odločene zaščititi zunanje meje EU in preprečiti nenadzorovan pritok migrantov iz Afganistana, kjer razmere po talibanskem prevzemu oblasti ostajajo negotove.
KOMENTARJI (223)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.