Zmagovalna slika umetnika Jasona M. Allena z naslovom "Théâtre D'opéra Spatial" (v francoščini "gledališče vesoljske opere") je bila izdelana s sistemom Midjourney - sistemom umetne inteligence, ki lahko po pisnih navodilih ustvari podrobne slike. Zmaga je bila nagrajena s 300 dolarji (301 evrom). Zmagovalka pa je sicer ena od treh podob, ki jih je prijavil na natečaj, v katerem je v kategoriji sodelovalo 11 ljudi, z 18 umetniškimi deli skupaj.
Opredelitev kategorije, v kateri je tekmoval Allen, navaja, da se digitalna umetnost nanaša na dela, ki uporabljajo digitalno tehnologijo kot del ustvarjalnega ali predstavitvenega procesa. Allen je ob prijavi na natečaj navedel, da je za ustvarjanje podobe uporabil tehnologijo Midjourney, poroča CNN.
Midjourney je eden od vedno večjega števila takšnih generatorjev slik z umetno inteligenco - med njimi sta tudi Imagen podjetja Google Research in DALL-E 2 podjetja OpenAI. Novost teh orodij in način njihove uporabe za ustvarjanje slik pa so privedle do razprav o tem, ali lahko resnično ustvarjajo umetnost ali pomagajo ljudem pri ustvarjanju umetnosti.
Allen je 25. avgusta na strežniku Midjourney Discord navdušeno objavil svojo zmago, skupaj s slikami treh svojih del. Nekaj dni kasneje pa so njegova dela postala viralna. Številni umetniki so jezni zaradi Allenove zmage, ker je avtor umetnin za ustvarjanje slike uporabil umetno inteligenco, kot je v začetku tedna poročal portal Vice's Motherboard.
"To je grozno iz istega razloga, zaradi katerega robotom ne dovolimo sodelovati na olimpijskih igrah"
"To je grozno iz istega razloga, zaradi katerega robotom ne dovolimo sodelovati na olimpijskih igrah," je zapisal eden od uporabnikov Twitterja. "To je dobesedna definicija izraza 'pritisnil nekaj gumbov, da bi ustvaril digitalno umetniško delo'," pa je zapisal drugi.
Čeprav Allen pri ustvarjanju svojega zmagovalnega dela ni uporabil čopiča, pa je bilo v ustvarjanje umetnine vpletenega tudi veliko njegovega lastnega dela, pravi avtor. Za ustvarjanje treh slik, ki jih je prijavil na tekmovanje, je potreboval več kot 80 ur.
Najprej se je poigral s stavki, ki so tehnologijo Midjourney pripeljali do tega, da je ustvaril slike žensk v nabranih oblekah in vesoljskih čeladah - po njegovih besedah je skušal združiti kostume v viktorijanskem slogu z vesoljsko tematiko. Sčasoma je z mnogimi manjšimi popravki pisnega poziva (na primer s prilagajanjem osvetlitve in barvne harmonije) ustvaril 900 iteracij končnih treh slik. Te tri slike je predelal v programu Photoshop, na primer tako, da je eni od ženskih figur na zmagovalni sliki dodal glavo z valovitimi temnimi lasmi, potem ko jo je Midjourney prikazal brez glave. Nato je slike pregledal še z drugim programom, imenovanim Gigapixel AI, ki lahko izboljša ločljivost, in jih dal natisniti na platno v lokalni tiskarni.
Allen je vesel, da je razprava o tem, ali se umetna inteligenca lahko uporablja za ustvarjanje umetnosti, deležna tolikšne pozornosti. "Namesto da sovražimo tehnologijo ali ljudi, ki stojijo za njo, moramo priznati, da je to močno orodje, ki ga lahko uporabimo za dobro, da bomo lahko vsi napredovali," je dejal.
Eden od sodnikov se ni zavedal, da je delo ustvarila umetna inteligenca
Cal Duran, umetnik in učitelj umetnosti, ki je bil eden od sodnikov na natečaju, je dejal, da je Allenovo delo sicer vsebovalo omembo Midjourney, vendar se pri ocenjevanju ni zavedal, da ga je ustvarila umetna inteligenca. Kljub temu je vztrajal pri svoji odločitvi, da mu dodeli prvo mesto v svoji kategoriji, in ga označil za "čudovito delo".
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.