Za 13 vojakov, ki jih je ukrajinska mejna straža napotila na majhen otok v Črnem morju, se je domnevalo, da so po ruskem bombardiranju umrli. Ugibanja, da so morda še vedno živi, so se pojavila že v nedeljo, danes pa jih je ukrajinska mornarica uradno potrdila.
"Zelo veseli smo, da so naši bratje živi!" so zapisali na Facebooku. Dodali pa so, da so vojaki zdaj v ruskem ujetništvu. Najverjetneje so bili odpeljani v pristaniško mesto Sevastopol na polotoku Krim, ki je pod ruskim nadzorom.
Kot so pojasnili, je bila po napadu vsa komunikacija z otokom prekinjena, tako da so šele zdaj lahko ugotovili okoliščine dogodka. "Večkrat smo poskusili vzpostaviti kontakt z njimi in izvedeti, kaj se jim je zgodilo, a vsi naši poskusi so bili zaman. Nenehno obstreljevanje vojaških ladij in letal ruske federacije nam je onemogočalo, da bi jim poslali pomoč po zraku."
Po napadu je sicer na Kačji otok odplula ukrajinska civilna ladja, a so jo Rusi zajeli. Ukrajinska vojska zdaj zahteva takojšnjo izpustitev njihovih državljanov.
Spomnimo
Ko se je Kačjemu otoku približala ruska vojaška ladja in ukrajinskim vojakom prek radia predlagala, naj se predajo, so ji ti kljubovalno namenili kletvico – “J *** se!”, na kar se je ruska vojska odzvala z bombardiranjem.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je potrdil, da je bilo v napadu ubitih vseh 13 vojakov. Napovedal je, da bodo vsem vojakom posthumno podelil nagrado Heroj Ukrajine. "Vsi so junaško umrli, a niso obupali," je dejal.
Kačji otok se nahaja v bližini ukrajinske in romunske obale ob Črnem morju in je bil pred tem predmet teritorialnega spora. Na otoku se nahaja pomorska raziskovalna postaja, njene morske meje pa segajo na območje, strateško pomembno za vire, kot je nafta.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.