Polovico od osmih članov ukrajinskega radiotelevizijskega sveta imenuje predsednik, polovico pa parlament. Trajne prepovedi in odvzemi dovoljenj za medije so sicer še vedno mogoči le po sodni poti, vendar tudi sodišča v Ukrajini ne veljajo za neodvisna.
"S sprejetjem novega zakona o medijih se izvaja klavzula o približevanju nacionalne zakonodaje na avdiovizualnem področju evropski zakonodaji," so medtem v torek sporočili z radiotelevizijskega sveta. To je bila ena od zahtev za Ukrajino, potem ko ji je bil junija podeljen status kandidatke za članstvo v EU. Za spremembo medijske zakonodaje je v parlamentu glasovala tesna dvotretjinska večina.
Eden od razlogov za sprejetje novega zakona naj bi bila prilagoditev novim tehničnim možnostim internetne dobe. Zakon poleg televizije, radia in tiskanih medijev sedaj naslavlja tudi spletne medije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer že pred rusko invazijo ukinil nekatere televizijske postaje, ki so veljale za proruske, in ukazal blokirati določene spletne strani z novicami, pri čemer je zaobšel vse pravne postopke.
Po začetku vojne so v Ukrajini omejili tudi razširjanje novic na kanalih, ki jih nadzoruje politični nasprotnik Zelenskega in nekdanji predsednik Petro Porošenko. Na seznamu nevladne organizacije Novinarji brez meja, ki razvršča države glede na svobodo medijev, je Ukrajina na 106. mestu od 180.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.