Tujina

Ukrajinci branijo trdnjavo Pokrovsk, Rusom se mudi

Kijev , 09. 11. 2024 15.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.L., STA
Komentarji
0

Ukrajinska vojska se je več tednov pripravljala na silovit ruski napad v kraju Kurakhove v južnem delu vzhodne ukrajinske pokrajine Doneck. Rusi so napadli v torek, in sicer z najmanj 14 oklepniki, na katere so naložili tudi pehoto. Rusi zagotovo želijo čim hitreje napredovati tudi zaradi preteklih napovedi Donalda Trumpa, da si želi premirje na obstoječi frontni črti. Medtem pa je vlada ameriškega predsednika Joeja Bidna še pred torkovimi volitvami dala zeleno luč za napotitev ameriških obrambnih pogodbenikov v Ukrajino, kjer bodo pomagali vzdrževati sodobno vojaško opremo ZDA.

Rusi se že dlje časa trudijo, da bi razbili ukrajinsko obrambo okoli trdnjave Pokrovsk, ki se nahaja 40 kilometrov severno od kraja Kurakhove. Poznavalci ocenjujejo, da se lahko v primeru, da pade Pokrovsk, sesuje celotna ukrajinska linija v Donecku. V Pokrovsk in njegovo okolico je Ukrajina že pred meseci pripeljala znatne okrepitve in pričakovati je, da bodo boji za strateško in logistično pomembno mesto, ki odpira pot proti reki Dneper, izjemno krvavi in dolgi.

Ukrajinci so tokratni napad odbili. Kolona ruskih vozil se je do območja prebila po eni glavnih cest v smeri vzhod–zahod, iz mesta, ki so ga predtem že zasedli Rusi. Nekaj kilometrov pred krajem Kurakhove pa so naleteli na ukrajinsko minsko polje in obleganje z brezpilotnimi letali ter raketami. Na ruske vojake so ukrajinski droni odvrgli granate, vrhovni poveljnik ukrajinskih sil Oleksandr Sirski pa je po poročanju Forbsa ob tem dejal: "Mi sledimo, mi vidimo, mi zakurimo." Ob tem je poudaril, da so ukrajinski vojaki spretnejši od ruskih, ki v takih primerih nimajo več možnosti. 

Ukrajinci so Ruse odbili tudi z napadi z droni
Ukrajinci so Ruse odbili tudi z napadi z droni FOTO: Profimedia

Tokratni ruski poraz je sicer v nasprotju z njihovim splošnim napredkom na vzhodu, predvsem v Donecku, kjer naj bi bile ukrajinske sile pod največjim pritiskom. 

Ukrajinci si bodo v prihodnjih tednih zagotovo prizadevali, da kraj Kurakhove ne pade in da ohranijo obrambo, ki ščiti Pokrovsk. Na drugi strani si bodo Rusi želeli čim hitreje napredovati, predvsem v luči novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je v predvolilnem času glasno napovedoval, da bo omejil ameriško pomoč Ukrajini in si prizadeval za premirje na obstoječi frontni črti. Ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu je v tem primeru zagotovo v interesu, da njegove sile v Ukrajini čim bolj napredujejo. 

Po izvolitvi je Trump že govoril z ukrajinskim voditeljem Volodimirjem Zelenskim, v pogovoru naj bi sodeloval tudi Trumpov politični zaveznik Elon Musk. Trump naj bi Zelenskemu rekel, da ne bo zapustil Ukrajine, vendar želi dati priložnost diplomaciji. "Obljubljam ti, da boš zadovoljen z menoj," naj bi Trump dejal Zelenskemu. 

Ukrajinci rusko obleganje pri Pokrovsku razumejo predvsem v luči vse manjšega ruskega zagona in moči na drugih frontah, kot glavno strateško os naj bi si zato izbrali linijo Kurakhove–Pokrovsk. 

Napotitev ameriških pogodbenikov v Ukrajino

Viri zagotavljajo, da bodo ameriški obrambni pogodbeniki nameščeni daleč od frontne črte z Rusijo in se ne bodo borili proti ruskim silam. Tam bodo za pomoč pri popravilih in vzdrževanju letal, helikopterjev, raketnih sistemov in druge oborožitve, ki jo je Ukrajina dobila od Washingtona.

Pogodbeniki so potrebni, ker bodo ZDA v kratkem Ukrajini poslale lovska letala F-16 in sisteme raketne obrambe patriot. Teh Ukrajinci sami ne bodo zmogli vzdrževati zaradi pomanjkanja tehničnega znanja, med drugim poroča televizija NBC.

ZDA so Ukrajini doslej zagotovile vojaško pomoč v vrednosti več kot 60 milijard dolarjev. Predsednik Biden bo skušal do 20. januarja, ko se bo poslovil s položaja, Ukrajini zagotoviti vso pomoč, ki jo po zakonu še lahko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.