V začetku junija 2023 je nemško ministrstvo za obrambo za časnik Bild potrdilo, da bo Nemčija Ukrajini dobavila dodatnih 66 oklepnikov. Iz naročila so izločili oklepna vozila proizvajalca Rheinmetall, ki so sicer težja in bolj zaščitena. Ministrstvo za obrambo se je zato odločilo za oklepna vozila 4x4 Batt Umg, ki jih proizvaja podjetje Flensburger Fahrzeugbau. Vozila so sicer zasnovali v ZDA, Nemčija pa je ena od držav, ki izdeluje vozila po ameriški licenci.
Dobava oklepnih vozil je Ukrajini, kot kaže, prinesla več težav kot koristi. Po podatkih nemške vlade jih je Ukrajina prejela 48 od napovedanih 66. Precej večja težava pa je njihova neprimernost za delovanje v bojnih razmerah, predvsem na ukrajinskem bojišču. Kot poroča časnik, je problematična predvsem slaba zaščita. Vozila imajo namreč tanek oklep, ki praktično ne ščiti pred topniškim, raketnim in minometnim ognjem, poroča časnik. Oklep zagotavlja samo zaščito pred ročnim strelnim orožjem, zaradi česar naj bi bil povsem neprimeren za aktualne razmere.
Z nemškega obrambnega ministrstva so za Bild povedali, da ukrajinska stran pri sklenitvi pogodbe ni potrebovala povečane zaščite. A neimenovan ukrajinski uradnik trdi, da to ne drži. "Seveda bi radi imeli vozila, ki imajo zaščito proti minam," je dejal. Po njegovih besedah jim nemška stran ni ponudila oklepnih vozil z okrepljeno zaščito, čeprav so imeli na voljo težka oklepna vozila Fuchs, ki jih proizvaja Rheinmetall.
Poleg tega je Bild poročal, da se je izkazalo, da v nasprotju s pogodbo oklepniki niso bili sestavljeni v Nemčiji. Ffg naj bi naročilo oddal ameriškemu izvajalcu Tag Germany, preko posrednikov v ZDA pa naj bi naročilo na koncu prejela družba Tag Middle East iz Združenih arabskih emiratov. Oklepnike naj bi tako sestavili v tej državi in jih nato poslali v Ukrajino.
Cena posameznega oklepnika je na trgu ocenjena na od 185.000 do 208.000 evrov, je poročal Bild. A tajni dokumenti nemškega obrambnega ministrstva kažejo, da so za vsako vozilo plačali 600.000 evrov. Nemčijo naj bi ti oklepniki torej stali okoli 40 milijonov evrov, zato je nemška opozicija že pozvala k interni preiskavi.
A to razkritje ni prvo te vrste. Že lani so nekateri mediji poročali, da tanki Leopard, ki so jih zahodne države dobavile Ukrajini, niso primerni za tamkajšnja bojišča. Med drugim je eno poročilo, ki ga je navajala ruska Pravda, ugotavljalo, da podarjeni tanki niso bili temeljito pregledani in da je bilo veliko teh tankov leta neuporabljenih v skladiščih, ali pa so bili na hitro popravljeni pred dostavo Ukrajini.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.