Joe Biden je zakon podpisal med obiskom v Seulu na svojem prvem predsedniškem potovanju v Azijo. Zakon, ki bo Ukrajini zagotavljal podporo naslednjih pet mesecev, vključuje približno šest milijard dolarjev za oklepna vozila in sisteme zračne obrambe, skoraj devet milijard dolarjev za pomoč pri zagotavljanju kontinuitete delovanja ukrajinske vlade, paket pa vključuje tudi sredstva za humanitarno pomoč.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je že zahvalil svojemu ameriškemu kolegu. "Podpora ZDA, predsednika Bidna in ameriškega ljudstva v boju Ukrajine proti ruskemu agresorju je ključnega pomena. Veselimo se te nove pomembne pomoči, ki jo potrebujemo bolj kot kdaj koli prej," je še dodal. ZDA so Ukrajini sredi marca potrdile 14 milijard dolarjev izredne pomoči, ki pa je že skorajda pošla.
Rusija poroča o uničenju pošiljke zahodnega orožja v Ukrajini
Rusko obrambno ministrstvo pa poroča, da so ruske sile na severozahodu Ukrajine uničile veliko pošiljko orožja z raketami dolgega dosega, ki so ga dobavile ZDA in evropske države. "Visoko natančne rakete dolgega dosega Kalibr, ki so nameščene na morju, so uničile veliko pošiljko orožja in vojaške opreme v bližini železniške postaje Malin v Žitomirski regiji, ki so ju dobavile ZDA in evropske države," je sporočilo ministrstvo.
Orožje naj bi bilo namenjeno ukrajinskim silam v vzhodni regiji Donbas. Zahodne države so Ukrajini od začetka ruske invazije 24. februarja dobavile ogromne količine orožja, vključno s topništvom, protiletalskimi raketami in protitankovskim orožjem, vendar Kijev vztrajno pritiska na zaveznike, naj zagotovijo dodatno podporo.
Zelenski: Vojno v Ukrajini je mogoče rešiti le z diplomacijo
"Pogovori med Ukrajino in Rusijo bodo zagotovo potekali, saj je nekatere stvari mogoče doseči le za pogajalsko mizo. Želimo, da se vse vrne v stanje pred vojno, vendar Rusija tega ni pripravljena storiti," je dejal Zelenski.
Zaveda se, da bodo pristopi k pogajanjem in zahteve obeh strani različni glede na čas srečanja in potek vojne, vendar je poudaril, da bodo rezultati pogajanj vselej morali biti pošteni za Ukrajino. Spomnil je tudi na absolutni pogoj Kijeva za nadaljevanje pogovorov, in sicer da Rusija ukrajinskih vojakov, ki so branili jeklarno Azovstal, ne usmrti.
Prav tako je ukrajinski predsednik spregovoril o dokumentu o varnostnih jamstvih za svojo državo in dejal, da ga bodo podpisali prijatelji in partnerji Ukrajine, brez Moskve.
Medtem v ukrajinski regiji Donbas še naprej potekajo hudi spopadi. Ruske sile že več dni obstreljujejo vzhodno ukrajinsko mesto Severodoneck, je sporočil guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj in pri tem opozoril, da namerava Rusija mesto spremeniti v ruševine tako, kot je to storila v Mariupolu.
Vseeno pa je zavrnil trditve ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja, da je Moskva tik pred tem, da v celoti zavzame regijo Lugansk, in jih označil za nesmisel.
Po navedbah ukrajinskega generalštaba so ruske sile začele odstranjevati mine okoli pristanišča v Mariupolu, da bi ga znova usposobile za delovanje. Menijo, da je cilj ruskih oboroženih sil vzpostaviti popoln nadzor nad regijama Lugansk in Doneck ter si tako zagotoviti kopenski koridor do črnomorskega polotoka Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014.
Britanci bi oboroževali Moldavijo
Britanska zunanja ministrica Liz Truss je medtem v današnjem intervjuju dejala, da zahodne zaveznice preučujejo možnost dolgoročne vojaške podpore Ukrajini, ki bi lahko vključevala tudi podporo Moldaviji, saj še vedno obstajajo strahovi, da bi se vojna v Ukrajini lahko razširila. Trussova si želi opremljenost Moldavije "po Natovih standardih".
"Trenutno se v Natu ukvarjamo z nadgradnjo ukrajinske obrambe, da se bo država trajno sposobna braniti proti ruski agresiji," je ministrica dejala v pogovoru za časnik The Telegraph.
Pri tem je poudarila, da bodo preučili, kaj konkretno Ukrajina dejansko potrebuje in kako bi ji vojaško pomoč lahko zagotavljali na dolgi rok.
"To velja tudi za ostale ranljive države, kot je recimo Moldavija. Ker je grožnja od Rusije širša od Ukrajine, moramo zagotoviti, da bodo tudi te države opremljene po Natovih standardih," je dejala in odločitev zagovarjala s tem, da si ruski predsednik Vladimir Putin prizadeva obnoviti veliko Rusijo.
"To, da njegovi poskusi zavzetja Kijeva niso bili uspešni, ne pomeni, da je opustil svoje ambicije," je opozorila.
Tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel se je 4. maja zavezal okrepitvi vojaške pomoči EU Moldaviji, ki je sicer marca zaprosila za članstvo v bloku.
Pred mesecem dni je v moldavski samooklicani proruski Pridnestrski republiki odjeknila vrsta eksplozij, kar je sprožilo strahove, da bi se vojna v sosednji Ukrajini lahko razširila.