29. dan ruske invazije na Ukrajino so se spopadi ponoči nadaljevali v okolici obleganega mesta Izjum na vzhodu Ukrajine, je v dnevnem poročilu na Facebooku zgodaj davi sporočil ukrajinski generalštab. Tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov je sporočil, da je ruska vojska prevzela "popoln nadzor" nad Izjumom. Ukrajinska stran tega ni potrdila.
Tudi v vzhodni regiji Doneck je sredi spopadov velika večina ukrajinskih enot, so sporočili ukrajinski generali. Dodali so še, da Rusija povečuje število zračnih napadov. V zadnjih 24 urah so zabeležili več kot 250 poletov, kar je 60 več kot dan pred tem. Glavna ruska tarča ostaja Kijev z okolico, pa tudi območja v okolici Černigiva in Harkova. Policija v Harkovu je sporočila, da je bilo v mestu od začetka invazije ubitih 294 civilistov, od tega 15 otrok. V tem mestu je pred začetkom vojne živelo milijon in pol ljudi.
V vzhodni regiji Lugansk so napadi osredotočeni na mesta Rubižne, Severodoneck in Popasna, še navaja poročilo ukrajinske vojske. Guverner te ukrajinske regije je sporočil, da so bili v nočnih napadih na vzhodu Ukrajine ubiti najmanj štirje ljudje, od tega dva otroka, šest pa jih je bilo ranjenih. Povedal je, da so Rusi zadeli tudi mesti Liščansk in Novodružesk, vendar dodatnih podrobnosti ni navedel. Bojne operacije so se sicer nadaljevale tudi na severu države, poročali so o ruskem obstreljevanju severovzhodnega obrobja Kijeva in mest Kalinivka, Horinka in Romanovka.
Ukrajinske sile so zaustavile ruske enote v bližini predmestja Brovari pri Kijevu, so še sporočili ukrajinski generali. Po njihovih navedbah ruskim silam ni uspelo prebiti ukrajinske obrambe in doseči severozahodnega obrobja prestolnice Kijev.
Rusi uničili ključni most čez reko Desno, Ukrajinci pa rusko ladjo z vojaško opremo v pristanišču Berdjansk
Ruska vojska je ponoči uničila ključni most čez reko Desno in s tem prekinila pomembno pot med prestolnico Kijev in mestom Černigiv na severu države. Mesto je brez elektrike, vode, ogrevanja in praktično brez plina, infrastruktura pa je bila uničena, poroča britanski BBC. Tudi oblegano pristaniško mesto Mariupol je še vedno tarča stalnih ruskih napadov. Uradnik, ki je pred kratkim pobegnil iz mesta, je za BBC povedal, da je velik del mesta uničen, vendar pa je območje okrog pristanišča večinoma nedotaknjeno.
Mariupol, kjer je še vedno ujetih približno 100.000 ljudi, stoji na poti ruskim silam, ki se s Krima skušajo prebiti proti severovzhodu in se povezati z ruskimi enotami in zavezniki v vzhodni Ukrajini.
Ukrajinska vojska je medtem sporočila, da je bila v bližini pristaniškega mesta Berdjansk ob Azovskem morju uničena ruska bojna ladja, navaja BBC. Rusija je mesto Berdjansk, ki leži med Krimom in obleganim Mariupolom, zavzela pred nekaj tedni, pristanišče pa uporablja za oskrbo z gorivom.
Ukrajinski mediji po navedbah BBC poročajo, da se je ena ruska ladja potopila, še dve drugi sta v plamenih, zadeti pa naj bi bili tudi dve skladišči s strelivom in gorivom. BBC dodaja še, da teh informacij ni mogoče potrditi.
Rusija je pa je podaljšala omejitev civilnega zračnega prometa v bližini meje z Ukrajino. Zaprtje 11 letališč na tem območju je podaljšano do 1. aprila, je sporočila ruska zvezna agencija za letalski promet Rosaviacija. Edino še odprto letališče na črnomorski obali tako ostaja Soči. Ukrajinski generalštab je v svojem zadnjem poročilu zapisal tudi, da ruske sile "zaradi številnih izgub še naprej oblikujejo in premikajo dodatne enote svojih oboroženih sil proti ukrajinski meji". Teh informacij ni bilo mogoče neodvisno preveriti, dodaja BBC.
Nato: Rusija zavzema obrambne položaje
Pentagon medtem trdi, da Rusija zavzema "obrambne položaje". Na severozahodu "so se v bistvu vkopali", je dejal predstavnik Pentagona. "Torej ne gre za to, da ne napredujejo. Pravzaprav zdaj niti ne poskušajo napredovati," je dodal.
Ruska vojska naj bi se po besedah visokega predstavnika Pentagona umaknila več kot 30 kilometrov vzhodno od Kijeva in začela vzpostavljati obrambne položaje na več frontah v Ukrajini. Predstavniki zveze Nato pa menijo, da je bilo v spopadih doslej ubitih od 7000 do 15.000 ruskih vojakov, ranjenih naj bi bilo med 30.000 in 40.000. Za primerjavo - v desetletni okupaciji Afganistana je Rusija, takrat Sovjetska zveza, izgubila približno 15.000 vojakov.
Rusija sicer od 2. marca, ko so iz Moskve sporočili, da je umrlo 500 ruskih vojakov, ni sporočila uradnega števila smrtnih žrtev. Ukrajina je v začetku tedna trdila, da je umrlo okoli 14.000 ruskih vojakov. Sicer pa glede svojih žrtev ni dala jasnih podatkov – nazadnje je ukrajinski predsednik pred dvema tednoma dejal, da je umrlo 1300 ukrajinskih vojakov.
Zelenski poziva svet k mirovnim protestom
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v noči na četrtek objavil nov video nagovor, prvič ni govoril v svojem jeziku, temveč v angleščini. Spomnil je, da njegova država že en mesec trpi pod rusko agresijo. "Vojna Rusije ni le vojna proti Ukrajini. Njen pomen je širši," je dejal Zelenski. "Rusija je začela vojno proti svobodi," je dodal in posvaril, da je to šele začetek.
"Pridite iz svojih pisarn, svojih domov, svojih šol in univerz, pridite v imenu miru, pridite z ukrajinskimi simboli, da podprete Ukrajino, da podprete svobodo, da podprete življenje," je ukrajinski predsednik pozval ljudi po vsem svetu k mirovnim protestom.
V nagovoru je še posvaril zahodne voditelje, da Rusija skuša s svojo gospodarsko močjo ustaviti zaveznike Ukrajine, da se ne vmešajo v vojno. "Vemo, da so Rusi že začeli lobirati svoje interese. Interese vojne. Vemo, da sodelujejo z nekaterimi partnerji," je dejal.
"Na vseh treh vrhovih se bo videlo, kdo je prijatelj, kdo je partner in kdo nas je izdal za denar," je posvaril pred današnjim zasedanjem voditeljev EU, Nata in G7 v Bruslju.
V Bruslju je namreč potekalo niz srečanj voditeljev članic EU, zveze Nato in skupine G7. Voditelji članic Nata so se sestali, da uskladijo ukrepanje mesec dni po ruski invaziji Ukrajine. Po koncu srečanja je generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg napovedal nove bojne skupine, ki jih bodo poslali na Madžarsko, Slovaško, v Bolgarijo in Romunijo. Natova dejanja ostajajo "preventivna in sorazmerna v pripravah na nevarnejšo strateško realnost", so sporočile članice. Voditelji so se zavezali, da bodo Ukrajini še naprej nudili podporo.
Voditelji članic Nata so se na današnjem izrednem zasedanju v Bruslju dogovorili, da bodo okrepili obrambo na vzhodu kot odgovor na rusko invazijo na Ukrajino. "Aktivirali smo Natove obrambne načrte, namestili bomo 40.000 vojakov na našem vzhodnem krilu," so sporočili.
Ob že obstoječih štirih bojnih skupinah v baltskih državah in na Poljskem bo imel tako Nato osem večnacionalnih bojnih skupin od Baltika do Črnega morja. Slovenija bo v okviru namestitve štirih novih bojnih skupin na Slovaško poslala 200 vojakov, ta odločitev je že sprejeta, gre za sodelovanje z drugimi članicami Nata, je povedal premier Janez Janša ob prihodu na vrh.
KOMENTARJI (1236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.